60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

7 Mart 2016 Pazartesi

Kürk Meselesi Vicdan Meselesi


Son günlerde bir kürk meselesidir gidiyor sosyal medyada. Hiç süslü laflara girmeyeceğim, sayılar benim yerime konuşsun.

1) Her yıl 1 milyardan fazla tavşan kürk için öldürülüyor. Sadece Fransa'da öldürülen tavşan sayısı ortalama 70 milyon.

2) Çin'de 2 milyondan fazla kedi ve yüz binlerce köpek kürkleri için canlı canlı yüzülüyor.

3) Dünya genelinde 10 milyondan fazla yaban hayvanı kürkleri yüzünden öldürülüyor.

4) Kanada, fok avcılığında lider konumunda. Her yıl on binlerce fok, omega 3 yağları ve kürkleri için canlı canlı yüzülüyorlar. Katledilen fokların yaşları ise 12 günlük ile 12 aylık arasında değişiyor. Öbürleri ise sopayla dövüldükten veya silahla vurulduktan sonra yüzülmeyi bekliyorlar.

4) Vizonlar doğada geniş alanlarda yaşamalarına rağmen çiftliklerde zar zor sığabilecekleri kafeslerde büyütülüyor ve bu da hayvanlarda yüksek stress yaratarak bağışıklık sistemlerini çökertiyor. Hayvanların kendi kendini sakatlaması hatta parçalaması gözlemlenebiliyor. Hayvanların her yıl 10%'u strese bağlı hastalıklardan çiftliklerde ölüyor.

5) Peki nasıl yakalanıyor vahşi doğada yaşayanlar ? Özel hazırlanan tuzaklar sayesinde ayaklarından kapılan hayvanlar günlerce aç ve susuz olarak "celladının" gelmesini bekliyorlar. Her türlü tehlikeye açık şekilde. Cellat geldiğinde ise hayvanı boğarak ya da boynunu kırarak öldürüyor ki "kürk zedelenmesin".

6) Kunduz gibi suda yaşayan hayvanlar ise tuzaklandıktan sonra suya tekrardan girdiklerinde mekanizmanın ağırlığıyla suyun dibine çekilerek boğularak can veriyorlar. Kunduzun boğulmadan önce dayanabileceği süre ise 15 dakika. O 15 dakika boyunca ne hissettiğini düşünün bir an.

7) En çok kullanılan diğer infaz yöntemleri ise gazla zehirlemek, kürk zedelenmesin diye makata takılan cihaz yardımıyla elektrikle öldürmek ve boynu kırmak.

8) Kürk çiftliğinde yetiştirilen hayvanlar belli bir takvime göre çiftleştiriliyorlar. Şubat ayında çiftleştirilen hayvanların Mayıs ayıyla birlikte doğum yapmaları sağlanıyor. Yavrularsa 7.aylarına gelmeden öldürülüyor.

9) İşin çevre boyutu da var. Her yıl Amerika'daki vizon çiftliklerinde ortaya çıkan dışkı miktarı 460 bin kilogram civarında ve bunun neticesinde oluşan fosforsa bin ton dolayında. Tüm bu atıklar çevredeki nehirleri ve su kaynaklarını kirletmekte.

* * *

Yani ? Kürk meselesi, vicdan meselesidir. Kürk objesini statü belirtisi olarak vitrine yerleştiren moda anlayışlarına karşı önünüzde bu istatistikler var. Dahası bunlar istatisiğin ötesinde, hepsi birer can taşıyor. Herhangi bir sayı değiller. Tüm bunlara rağmen kürkü savunan birileri varsa, esaslı bir laf dalaşına hazırım. Bu tablo karşısında susmak bu korkunç zincire alet olmaktır.

Övünerek giydiğiniz, şu kadar bin dolara aldım dediğiniz kürkler nasıl mı yapılıyor ? Buyrun (18+).Kaynaklar:

1) http://www.lcanimal.org/index.php/campaigns/fur/fur-trade-facts
2) http://www.bornfreeusa.org/facts.php?p=452&more=1
3) http://www.peta.org/features/nine-shocking-fur-facts/
4) http://www.respectforanimals.co.uk/facts-and-reports/fur-farming/53/

6 yorum:

 1. Biz bir karıncayı bile incitmeye korkarken hayvanlara bu eziyeti yapan yaratıkların hangi türe ait olduklarını bilmiyorum . Çok kötü görüntüler gerçekten ben izlemekte bile zorluk çekiyorken bu yaratıklar nasıl böyle şeyler yapabilir .. Bence kürk meselesi vicdan değil insanlık meselesi .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Valla karıncalara bile dikkat ederim yürürken. Deli gibi önüme bakarım. Ama olsun. Kaç hayat kurtarırsan kar. Bu yine "masum" görüntüler. Çok daha korkunçları var. Mezbahalarda öldürülen hayvanlar, çiftliklerde ölüme terk edilen erkek civcivler,..Ne kadar korkunç bir canlı türüyüz.

   Sil
 2. Hiç okumadım yazıyı, okuyamam da, zamanında bu konularda belgeseller izleyip zaten yeterince insan ırkından nefret etmiştim. Ama o baştaki fotograftaki hırboyu bi kere öpsem allahım bi kere yumulsamm ne mutlu bir insan olurdum. Bir de bi kutup ayısına sarılsam aghhh...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah o belgeseller.. Hayatımı kararttı benim de. En son da Blackfish vardı. Yeni bir belgesel. Gene boğaza yumru oturmuştu seyrederken. Fotoğraftaki güzelliği ben de öpmek isterdim. Şapşalın göbeğe bakar mısın :)

   Sil
 3. Ne yalan söyleyeyim maalesef annelerimizin zamanında daha çok giyilirdi. Şimdi rastlamıyorum. Bu devirde hala giyen varsa aklına şaşayım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kim Kardashian ve Kanye West çifti. Sene 2016 halen üzerlerinde kürklerle dolanıyorlar ve dahası küçük çocuklarına da giydiriyorlar. Şirazeleri kaymış.

   Sil