60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

15 Ocak 2016 Cuma

Dizi Meydan Okuması (6.Gün)

"Yeniden çekilecek veya kaldığı yerden devam edecek diziler arasında sizi en çok heyecanlandıran hangisi?"


Altıncı gündeyiz; sorularsa burada.

David Lynch imzalı 1990 yapımı Twin Peaks (İkiz Tepeler) kuşkusuz tüm zamanların en sıradışı ve en gizemli televizyon olayıydı. İki sezonluk bu yapım, kötü bir düşten mi ibaretti yoksa dizide söylendiği gibi "baykuşlar göründüğü gibi değil" miydi ? İçerdiği garip karakterlerle "ucube gösterisi"nden farksız bir diziydi ve işte bu yüzden de her zaman bende yeri ayrı olacak. Six Feet Under ve The Wire'dan sonra benim en sevdiğim dizidir kendisi. Ne zaman diziye ait birşeyler görsem, duysam hemen yüzümde tebessüm belirir.

 "Kütüğüm yargılamaz"

Elinde sürekli bir kütük parçasıyla dolanan ve medyum güçleri olan Log Lady (Kütük Hanım), gecenin en umutsuz anında beliren bir dev, kasabadaki cinayetleri çözmeye yeminli kahve düşkünü bir dedektif, erkekleri tek parmağıyla güreşte yenecek güçte bir kadın, dans edip tersten konuşan bir cüce ve daha nicesi.


Konusu ise, kerestecilikten para kazanan Twin Peaks adındaki bu ufak kasabada bir gün korkunç bir cinayet işlenir. Kasabanın sevgilisi lise öğrencisi Laura Palmer, nehirde ölü olarak bulunur ve kasabada fısıltı gazetesi işlemeye başlar. Olayı takip etmek için kasabaya gelen Dedektif Cooper, sadece bu cinayetin peşinden gitmekle kalmaz aynı zamanda kasaba sakinlerinin kirli geçmişleriyle ve "rahatsız ruhlar"la da mücadeleye girer.

Tekinsiz atmosfer, dozajı düşmeyen bir gizem silsilesi ve giderek garipleşen bir hikaye. Doksanlı yılların karakteristiğini taşıyan o unutulmaz jenerik müziği de cabası.

Birçok gizemin arkasında yatan gerçekleri öğrenemeden yayın hayatına veda eden bu dizi, aradan geçen 25 yıldan sonra tekrardan ekranlara dönüyor. İlginç yanıysa, dizinin son bölümünde Laura Palmer, elini şıklatmadan önce tam olarak şunları diyordu; "25 yıl sonra tekrardan görüşeceğiz". 2017 yılında ekranda görmek dileğiyle..


2 yorum:

  1. 2017 yılını bekleyeceğiz o halde, güzel bir paylaşım olmuş :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Teşekkür ederim :) 2016 dediler aslında fakat sanırım kadro ve çekimlerden ötürü bir sene daha attı. Neyse 26 yıl sonra görüşmüş olacağız kendileriyle :)

      Sil