60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

14 Ocak 2016 Perşembe

Dizi Meydan Okuması (4-5.Günler)

Yeniden beraberiz. Meydan okumaya kaldığımız yerden devam ediyoruz. Tüm sorular için buraya.

4.Gün  
 "Çok daha fazla insanın izlemesini istediğiniz dizi hangisi?"


Genellikle Amerikan dizilerini sevsem de İngiltere'den de güzel işler çıkıyor bazen. Son dönemin bence en iyi (ve en zekice yazılmış) dizisi olan Black Mirror, güzide İngiliz televizyon yapımlarından. 2011 yılında başlayan dizi, bir antoloji olarak planlanmış ve günümüze kadar sadece 7 bölüm çekildi (şükürler olsun, Netflix diziyi satın aldı ve 12 yeni bölüm sözü verdi). O yüzden merak eden olursa, başlaması ve bitirmesi fazla uzun sürmeyecektir.

Dizi antoloji formatında olduğu için her bölümü farklı hikaye anlatsa da, genel olarak ortak bir tema var; ilerleyen teknolojinin insanı getirdiği nokta. Yalnızlaşan ve anlık zevkler peşinde koşan ruhsuz kitleler. Artan sosyal medya kullanımı, herkesin elinden düşmeyen telefonlar, beyne yerleştirilen cihazlar,.. Giderek yok oluşa koşan bir insanlık. Elinden tüketmekten başka hiçbir şey gelmeyen insanlar. Yürüyen ölülerden farksız kitleler. Neredeyse her bölümünü şok geçirerek izlediğim bu diziyi bir kenara not etmenizde fayda var. Çünkü bu dizi günümüz dünyasından farklı bir geleceği anlatmıyor. Hepimiz teknolojinin esiriyiz ve bu dizi de bizler için yazılmış bir ağıttan farksız.


5.Gün  
 "İptal olmaması gerektiğini düşündüğünüz ama iptal edilen dizi hangisiydi?"


Sadece bir sezonluk yayın hayatı ile The River, tüm zamanların en kıymeti bilinmemiş dizilerinden biriydi. Korku ve gizem türündeki bu dizinin ilginç bir konusu vardı; ünlü kaşif Emmet Cole, Amazon'nun kalbinde "büyü"lerin kaynağını çözmek için bir yolculuğa çıkar ve mürettebatıyla beraber ortadan kaybolur. Aradan geçen uzun zamandan sonra gemisinden sinyal alınan Cole'u kurtarmak için çocukları ve karısı seferber olur. Bu yolculuklarında yalnız olmayacaklardır, zira bir televizyon kanalı, Cole'un "kurtarılış"ını belgeselleştirmek için bir ekip görevlendirir ve Cole'un ailesiyle birlikte yola koyulurlar. Her bölüm farklı bir korku unsurunun (voodoo bebekleri, hayaletler, kötü ruhlar) kullanıldığı bu diziye neden şans verilmediğini anlayamıyorum. Reytingleri de oldukça iyi olmasına rağmen sekizinci bölümden sonra dizi bitirildi ve hiçbir kanal da bu diziyi sürdürmek için gönüllü olmadı. Dizinin yapımcıları arasında Paranormal Activity'den hatırlayacağınız Oren Peli ve Steven Spielberg var. Mockumentary (sahte belgesel) formatındaki bu dizinin her bölümünün el kameralarıyla çekildiğini de hatırlatmalı. Keşke diziye en azından final yapması için bir iki bölüm daha izin verilseydi. Zira yayınlanan son bölümüyle dizi en heyecanlı yerinde kesildi.

4 yorum:

 1. Black mirror 'ı çok merak ettim 7 bölüm olması da çok cazip bi ara bunu izlemeliyim , devamının çekileceği tarih belli mi ? Bir de neden 7 bölüm çekilmiş fragmanında anlaşıldığı kadar biraz realist bir dizi bu yüzden mi malum biz de rtük bir çok diziyi bu sebeple kaldırıyor :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle "bizim kafadan" bir dizi :) Sanırım kanalla ilgili bir durum. Bazı İngiliz dizileri ne yazık ki seyrek çekiliyor. Luther ve Sherlock gibi. Ama daha iyi bence. Az ve öz çekilmiş :) Henüz resmi bir tarih açıklanmadı fakat 12 bölüm daha sürecek olması çok heyecan verici.

   En sevdiğim bölümleri ise;

   -Fifteen Million Merits (1-2)
   -Be Right Back (2-1)
   -White Bear (2-2)

   Sil
 2. black mirror gerçekten "başka bir dünya"
  sarsıcı, ezber bozucu hatta ve bazen rahatsız edici. ama kült bir dizi. yine de tüm zamanlarda favorilerim hep danimarkalılar olmuştır. sinema ve dizide olmazsa olmazım.
  1-borgen
  2-forbrydelsen
  3-bron-broen(isveç-danimarka)

  adamlar o kadar usta ki 2 ve 3 ün the killing ve bridge isminde çakmaları çıktı.
  o kadar diyorum:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Borgen ilgimi çekti, teşekkür ediyor ve hemen not alıyorum. Killing'in çakmasına başlayacaktım fakat sonra orjinalinini başka olduğunu farkedip izlememiştim. Onun da orjinalini merak ediyorum nicedir :)

   İskandinavyanın havasından ve suyundan bence, oralardan boş iş çıkmıyor :)

   Sil