60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

11 Ocak 2016 Pazartesi

Dizi Meydan Okuması (3.Gün)

İlk 2 gün sanırım haftasonuna kurban gitti ama bu yeni haftada meydan okumaya katılımın daha fazla olacağını düşünüyor ve üçüncü soruya geçiyorum hemen. Tüm sorular burada :)

"Herkesin mutlaka izlemesi gerektiğini düşündüğünüz dizi hangisi?" 

Photo courtesy of engadget

Six Feet Under'ın tahtını zorlayacak bir dizi varsa o da bir başka HBO klasiği olan The Wire'dır. Bir polis draması olarak başlayan bu suç dizisi, ilerleyen sezonlarda koca bir şehrin anatomisine dönüşüyor. Sokaklardan başlayan hikaye, evlerin içinde, okullarda, limanlarda, belediyede ve mahkemelerde devam ediyor. Suç nedir ? Suçlu kimdir ? Bir insan neden suça evrilir ? Neden bir şehirde suç tamamen bitirilemez ? Politikacılar, bir şehri suçtan arındırmaya yetebilir mi ? Dahası politikacılara ne kadar güvenebiliriz ? Basın her zaman gerçekleri mi yazar ? Yoksa büyük abilerin yayınlanmasını istediği haberleri mi ? Tüm bu soruların yanıtını bu dizide bulabilirsiniz.

Baştan söyleyeyim, The Wire, sıradan bir polisiye dizisi değil. İnternette "polislerin uyuşturucuyla mücadelesi" şeklinde lanse edildiğini görebilirsiniz fakat durum bundan daha kapsamlı. Öyle ki bazı otoriteler bu diziyi Dostoyevski romanlarına benzetiyor. Hatta geçen senelerde bazı Amerikan üniversitelerinde tez konusu bile yapıldı. Dickensvari yaklaşımı ile her geçen sezon melankoli ve umutsuzluğun dozunu giderek arttıran bu büyük dramı herkesin mutlaka izlemesi gerekli. O kadar çarpıcı bir dizi ki, son iki sezonu izledikten sonra okkalı bir romanı bitirmiş gibi hissedeceksiniz.

Dizinin, Amerika'nın en kriminal şehirlerinden biri olan Baltimore'da geçtiğini de hatırlatalım. Başrollerde Dominic West, Idris Elba, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick ve Sonja Sohn gibi kalburüstü oyuncular var. Merak edenler dizinin harika jeneriğini buradan seyredilebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder