60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

20 Ocak 2016 Çarşamba

Dizi Meydan Okuması (11.Gün)

Tüm sorular için buraya.

"Adıyla en çok uyumlu olduğunu düşündüğünüz dizi hangisi?"

 
Genel olarak dizilerin büyük çoğunluğu ismiyle uyumludur. Beklenen bir durum. Fakat bu uyumun belki de en "cuk oturduğu" dizi Breaking Bad'ti; yani "yoldan çıkmak". Nasıl oldu halen anlamış değilim ama dizinin son iki sezonu beklenmedik şekilde popülerlik kazandı ve bir anda kült statüsüne erişti. Oysa ben diziye başladığım sıralar (arkadaşım önermişti, kendisinin buraları okuduğunu biliyorum) Breaking Bad yeni yeni duyuluyordu. Hatta "Breaking Bad diye bir dizi var, öneririm" dediğimde pek oralı olmuyordu millet. Sonra ne olduysa, sezonlar geçtikçe dizi patladı. Dört bir yanda ismini görür, duyar olduk. Hediyelik eşyaları bile yapıldı. Yer gök "Heisenberg". Bereket versin, dizinin senaristleri de popüleriteye kanıp saçma sapan bir final sezonu yazmadılar ve altından kalkmayı başardılar (dizinin ilerleyen zamanlarda yeni bir sezonla ekranlarda görüleceğine dair iddialar dönse de buna inanmak istemiyorum çünkü tadında noktalandı).

Kanser hastası başarılı bir kimya öğretmeninin, geride kalan ailesine "iyi bir gelecek" bırakmak için yoldan çıkışını anlatan bu dizi son yılların en başarılı drama yapımlarından biriydi. Hatta Game of Thrones, The Walking Dead ve benzeri dönemdaşı yapımlardan fersah fersah ötedeydi desek abartmış olmayız sanırım. Zira ilmek ilmek örülü senaryosu ve dizilerde pekte aşina olmadığımız kalitede çekimleriyle teknik açıdan dört başı mamur bir yapımdı. Tabii Bryan Cranston ve beraberindeki oyuncuların göz dolduran performanslarını da unutmamak gerek. Cranston için tam bir "drama dizisi hayvanı" tabirini kullansak yeridir.

Her ne kadar dizinin bu kadar "ayağa düşmesi"nden (sosyal medyada rastlayabilirsiniz, her yer Heisenberg güzellemeleriyle dolu, oysa ailesi için çıktığı yola hırslarına yenik düşerek korkunç bir uyuşturucu baronuna dönüşen adamın neresini aziz ilan ediyorlarsa..) rahatsızlık duysam da kalitesinden ödün vermeden beş sezonu kotardığı için her türlü övgüyü hakettiğini düşünüyorum.

2 yorum: