60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

24 Kasım 2015 Salı

Kara Yıldızın Doğuşuna Tanığız

 

Son elli yıldır bizleri her daim şaşırtmaya ant içmiş olan David Bowie, kucak dolusu süprizlerle bir kez daha karşımızda. 8 Ocak 2016 tarihinde, yani kendi doğumgününde yeni bir albüm çıkaracağını birkaç ay önce açıklayan Bowie, albümden ilk şarkısını paylaştı. Albüme adını veren Blackstar, on dakika süresiyle dikkat çekiyor. Rolling Stone'daki habere göre Bowie, yeni albüm süresince olabildiğince rock n'roll'dan uzak durmaya çalışmış ve caz, hip-hop gibi müzik türleri dinleyerek stüdyoya girmiş. 2014 yılında çıkardığı toplama albüm Nothing Has Changed'te bulunan ve deneysel cazın son noktası olarak tanımlayabileceğimiz Sue (Or in a Season of Crime)'dan anlamalıydık zaten Bowie'nin farklı sulara yelken açacağına. Nitekim Sue'yu da yeni albüme eklemiş. Yine geçen sene yayınlanan ve hip-hop beatleri ve saksofonlarla bezeli ziyadesiyle grotesk bir şarkı olan Tis a Pity She Was a Whore da Blackstar'da yerini almış.

Blackstar'ın yayınlanan kapak tasarımı

Toplamda yedi şarkıdan oluşan albümde bulunan şarkıların tam listesiyse şöyle;

- Blackstar (9:57)
- Tis a Pity She Was a Whore (5:27)
- Lazarus (?)
- Sue (Or in a Season of Crime) (7:24)
- Girl Loves Me (?)
- Dollar Days (?)
- I Can’t Give Everything Away (?)

Henüz dinlemediğimiz dört yeni şarkısı daha var ve benim tahminim onların da bu deneysel-caz soundundan nasibini almış olacakları ve süreleriyle yine dikkat çekecekleri. Klibe buyrun o zaman:


Klibin başındaki ölü astronot bir tesadüf olmasa gerek. Anlaşılan o ki, eski Bowie şarkılarından tanıdığımız kadim dostumuz Major Tom sonunda ölmüş. Sözlerde geçen "something happened on the day he died (öldüğü gün bir şey gerçekleşti)" bölümü de teorimi destekliyor. Oldukça zorlayıcı sözleri var şarkının ve tahlil etmesi biraz süre alacağa benziyor. Kimilerine göre satanist öğeler barındırıyor, kimilerine göreyse eski dinlere ve Hristiyanlığa göndermeler mevcut. En ilginç iddia ise, albümde Bowie'yle çalışan saksofoncu Donny McCaslin'den geldi. Rolling Stone'a konuşan McCaslin, şarkıda tekrarlanan "yalnız mum" ifadesiyle bunun Işid hakkında olduğunu Bowie'nin bizzat kendisinin ona söylediğini ifade ediyor

2 yorum:

  1. Dün dinledim ben de şarkıyı. Ve çok sevdim, bence çok iyi olmuş.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Kendisini bir türlü durduramıyoruz, mütemadiyen şaşırtıyor :)

      Sil