60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

1 Ekim 2014 Çarşamba

Kitap Meydan Okuması (17.Gün)

Meydan okumaya yeni başlayacaklar için tüm sorular burada.

Sona yaklaşırken (daha 13 gün var, heyecan katayım istedim).. Günün sorusu ise;

En Sevdiğiniz Kitabın En Sevdiğiniz Alıntısı ?


Hayatımı çürüten, beni bunalımlara sokan kadın Virginia Woolf'un ölümle en haşır neşir olduğu kitabı Dalgalar'dan bir kaç alıntıyı bir arada paylaşmak istiyorum.
"Tanrım, nasıl da anlatılmaz ölçüde iğrenç hayat! Ne pis oyunlar onuyor bize, bir an özgür; bir sonra bu. Burada, ekmek kırıntıları, lekeli peçeteler arasındayız yine. Bıçak daha şimdiden yağdan buz kesiyor. Düzensizlik, alçaklık, çürüme kuşatıyor bizi. Ağızlarımıza ölü kuşların bedenlerini tıkıştırıyorduk. Salyalarımızla, peçetelere akmış bu yağlı kırıntılarla ve küçücük cesetlerle bir şeyler kurmak zorundayız. Hep yeniden başlıyor; hep o düşman var; bizimkilerle karlışalan gözler, bizimkileri koparan parmaklar, bekleyen çaba... Gitmeliyiz. Meliyiz, malıyız, meliyiz-iğrenç takı.
Şükürler olsun yanlızlığa! Şimdi yanlızım... Yıldızlar geri çekilir, söner. Dalgalar arasında çizgiler derinleştirir kendilerini...
Ve benim içimde de dalga yükseliyor. Kabarıyor, sırtını büküyor...Sen, üzerine binmiş sürdüğüm; şimdi bu kaldırım uzantısını eşeleyerek durduğumzda bize yaklaşan hangi düşmanı seziyoruz? Ölüm o. Düşmanımız ölüm...Senin üzerine atacağım kendimi, yenik düşmeden, boyun eğmeden. Ah. Ölüm!
Dalgalar kıyıda parçalandı." (İletişim Yayınları, 2010)

2 yorum:

 1. Böyle okuyarak çok uzun sürer, kalkıp gelsin, boynumuzu kırıversin. Öyle daha kolay ölürüz :)
  Nasıl okuyacağım allahım ben bunları?!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahahaha :D Gerçekten Virginia tek tek gelip kafamızı kırsa daha kolay olacak. Kitaplarının çoğu etkileyici ama bu Dalgalar'ı okurken gerçekten başka şeyler hissettim. Zaten Dalgalar gelecek günlerde yine meydan okumada olacak :)

   Patti Smith, Dalgalar'dan bir bölüm okuyor: http://www.youtube.com/watch?v=0UzS0dwuuHg

   Sil