60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

30 Eylül 2014 Salı

Kitap Meydan Okuması (16.Gün)

Meydan okumaya yeni başlayacaklar için tüm sorular burada.

Onaltıncı günün sorusu ise; EN SEVDİĞİNİZ KADIN KARAKTER ?


Bu soruya cevap ararken biraz zorlandım ve şunu farkettim ki okuduğum kitapların büyük çoğunluğunda kadınlar ya ikinci planda kalmış ya da akılda kalıcı bir tarafları olmayan karakter olarak resmedilmiş. Biri hariç. Patti Smith'in sımsıcak Çoluk Çocuk (Just Kids) kitabında bahsettiği kendisi ! Evet, Patti Smith bir karakterden fazlası. Yaşayan bir insan. Ama yine de bu soruya bir cevap olduğunu düşünüyorum. Smith, kitabında çocukluğundan, gençliğinden, aşklarından, üzüntülerinden, ilham kaynaklarından kısaca kendinden bolca bahsediyor. Hiç şüphesiz ben onu hep bu resimdeki gibi hatırlayacağım. Elinde defteri kitabı, ilhamdan ilhama koşarken, hayaller kuran, üstü başı dağınık bir şair. Madem öyle, bir de güzel Patti Smith şarkısı ile bitirelim yazımızı.


6 yorum:

 1. Ya bu Patti nasıl bir dille, hangi duyguyla yazmış da bu kitabı, ben her aklıma geldikçe hüzünleniyorum böyle. ah patti ah arkadaş olmalıydık seninle biz :d

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Valla ya. Onu tanımak, beraber yemek yemek, kitaplar şarkılar üzerine konuşmak çok isterdim. Hayalperestler'i okudun mu ?

   Sil
  2. okudum, hatta onu okuduktan sonra tam bizim aileden biri gibi oldu:)

   Sil
  3. Bambi'ye çok üzülmüştüm kitapta :((

   Sil
 2. Of ben hiç okumadım, doğru dürüst dinlemedim de, işte 3-5 çok meşhur şarkı. Fakat bir karakter olarak hep çok ilgimi çekti, çok esaslı bir kadın.
  Kitaplar arkadaşımda var, alayım da okuyayım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Albüm olarak "Gone Again" ve "Peace and Noise"u önerebilirim. 70'lerdeki klasikleri bir yana, bu 90'lardaki albümleri bir başka güzel.

   Gerçekten esaslı bir kadın. Filistin'de, Lübnan'dan, İran'da, Gezi'de, Guantanamo'da her yerde sesini yükselten, harbi bir insan hakları aktivisti. Tatlı su aktivsiti hiç değil. Susan Sarandon filan hikaye bence. Patti kadar hiçbiri ilkeli ve adil değil bu konuda.

   Sil