60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

29 Eylül 2014 Pazartesi

Kitap Meydan Okuması (15.Gün)

Meydan okumaya yeni başlayacaklar için tüm sorular burada.

Günün sorusu; EN SEVDİĞİNİZ ERKEK KARAKTER ?


Albert Camus'nün dünya görüşümü şekillendirmede katkıları muazzamdır. Yıllar önce lise günlerimin sonlarında kitaplarıyla tanışmıştım. İlk okuduğum kitabı çoğunluğun aksine Düşüş (La chute) olmuştu ve deyim yerindeyse dilim tutulmuştu. Bir gecede okumuş, sabahı bulmuştum. Sonra üniversitede devamı geldi. Hala daha okumadığım kitapları mevcut ve sırada bekliyor. Kitaplarını okumayı uzun bir zamana yayma sebebim kitaplarının sindirilmesinin kolay olmayışı. Çoğunlukla hacimli değil Camus kitapları ama içeriği o kadar yoğun ki.. Bir ömür yeter herhalde tüm bibliyografisini sindirerek okumaya.

Aradan yıllar geçti ama hala bir kitabını hiç unutmadım. Her ne kadar ilk okuduğum Düşüş'ün yeri bende ayrı olsa da sanırım Mutlu Ölüm, Camus'nün en sevdiğim kitabı olabilir. Mutlu Ölüm, bir nevi Yabancı'nın öncüsü gibidir. Bir çok yerde benzerliklere rastlamak mümkün. Hatta iki romanın başkahramanlarının isimleri bile neredeyse birerbir aynıdır (Mersault-Meursault). Ama dediğim gibi Mutlu Ölüm diğer kitaplarına göre bir tık öndedir.

Patrice Mersault, "dünyevi iş"lerden bunalmış ve bir nevi özgürlüğü, mutlu ölümü arayan sancılar içinde kıvranan bir adamdır. Bir çıkış yolu arar. Mersault bir gün zengin bir entellektüel ile tanışır ve bu adam, Mersault'a "mutluluğun formülü"nü verir ve olaylar gelişir.. Mersault'u seviyorum; çünkü mutlu ölümün peşinden koşuyor. Dünyayı geziyor, yaşamı anlamlandırmaya çalışıyor ve sonunda "ölüme yatıyor". Sonrasında okuyucunun aklına şu sorular düşüyor; bu dünyada mutluluk diye bir şey var mı ? Özgürleşmek ne kadar mümkün böylesi bir dünyada ?

Eğer varoluçşu metinlerden hoşlanıyor ve Camus'nün kitaplarını seviyorsanız bu kitabı da çok seveceksiniz.  Mersault, yıllar geçse de unutamadığım üç beş roman kahramanından biridir.

Not: Kitabın Türkçesi bende var ama eski bir kapağa sahip ve kitabı yansıttığını düşünümüyorum. O yüzden bu Fransızca basımını ekledim yazıma. Kitapla oldukça uyumlu..

2 yorum: