60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

28 Eylül 2014 Pazar

Kitap Meydan Okuması (14.Gün)

Meydan okumaya yeni başlayacaklar için tüm sorular burada. On dördüncü sorumuz geliyor;

FİLMİ ÇEKİLEN VE MAHVEDİLEN KİTAP HANGİSİ?


2007 yapımı Beowulf ne kadar iyiyse, 2005 yapımı Beowulf ve Grendel de o kadar kötüydü. Her ikisi de Eski İngilizce (Old English) dilinde binlerce yıl önce yazılan destansı şiir Beowulf'un birer uyarlaması (serbest uyarlama filan da değiller) olsa da Beowulf ve Grendel deyim yerindeyse bir facia !

Neden derseniz, bir kere eserin kendisi bir kahramanlık destanı ve içinde haddinden fazla fantastik öğeler barındırıyor. Troll benzeri yaratık mı ararsınız, ejderha mı ! Hepsi var. E siz şimdi böylesi bir eseri, Ortaçağ filmlerine benzer "gerçekçi" bir dünyada çekerseniz iyi bir sonuç beklememelisiniz. Kitapta geçen yaratıklardan biri olan Grendel, burada bildiğiniz köyün delisi rolünde. Kapılara gelip aralardan işiyor ve insanların huzurunu bozuyor. Dahası bir yaratıktan ziyade, zihinsel ve fiziksel engelli bir genç irisi şeklinde yansıtılmış. Kitapta Grendel'in köye saldırdığı kısımları okurken tırnaklarımı yemiştim oysa. Öyle korkunç bir gelişi vardı kendisinin. Bir başka husus da oyunculuklar. Gerard Butler o kadar kötü oynamış ki.. Anlatamam. Hatırlamak bile istemiyorum filmi. Böylesi efsanevi bir kitaba yapılmış bir hakarettir resmen. Neyse ki 2007 yapımı Beowulf, destanın haysiyetini kurtardı.

Kitabın Türkçesini geçtiğimiz günlerde bir kitapevinde gördüm. Ama çeviren yayınevini tam anımsamıyorum. Eğer dil sorun değilse, okuduğum Norton Critical baskısını şiddetle önerebilirim (Kitap için buraya tıklayın). Her zamanki gibi zenginleştirilmiş bir baskı. İçerisinde çok sayıda akademisyenin, yazarın (ki bunlardan biri de J.R.R.Tolkien'dir, Yüzüklerin Efendisi hayranlarına duyrulur) kitap hakkındaki yazıları mevcut.

Fantastik edebiyata merakınız varsa, kahramanlık destanlarından hoşlanıyorsanız Beowulf mutlaka okunması gereken eserlerin başında geliyor. Piyasadaki kült fantastik eserlerin atası olarak kabul edebileceğimiz bu kitap, birçok yazara da ilham vermiştir. Özellikle Tolkien hayranlarını bu kitabı okumaya davet ediyorum.

2 yorum:

  1. benim mahvedilen film seçeneğim de yüzüklerin efendisi idi.. yaklaşmışız birbirimize.. Beowulf hep isteyip de bir türlü okuyamadıklarımdan listeden önlere mi çeksem acaba?

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Beğeneceğinzden hiç şüphem yok. Önlere çekebilirsiniz :) Tolkien abimiz oldukça etkilenmiş bu kitaptan.

      Sil