60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

24 Eylül 2014 Çarşamba

Kitap Meydan Okuması (10.Gün)

Meydan okumaya yeni başlayacaklar için tüm sorular burada. Soru geliyooooor;

SİZE EVİ ANIMSATAN KİTAP HANGİSİ ?


Tereddütsüz cevap veriyorum soruya; Gabriel Garcia Marquez'in Yüzyıllık Yanlızlık'ı. Evet, belki bizim evde toprak yiyen, rüzgarda uçuşan, domuz kuyruklu veya 120 yıl yaşayan insanlar yok. Ama Buendia ailesindeki gibi neşe var, hüzün var, dayanışma var, kavga var. Her ailede olan şeyler var aslında bu kitapta. Tek farkla; gerçek olamayacak derecede sıradışı, sıradışı olamayacak derecede gerçek olaylarla örülü bir kitap. Marquez öyle samimi ve öyle inandırıcı yazmış ki bir anda evlerin kırmızı karıncaların istilasına uğrayabileceğini, sevdiğin birini kaybettiğinde gökten sarı çiçekler yağacağına filan inanmaya başlamıştım. Gerçek ile düşün yatağa girdiği ve bir ailenin altı neslini tek kitapta toplayan unutulmaz bir eser. Benimse en sevdiğim Marquez kitabı. Adamın her kitabı çok güzel ama Yüzyıllık Yanlızlık başka güzel sanki. 

Aşk, dostluk, aile, ihanet, yaşam, ölüm, devrimler, sürgünler, hayaletler, yanlızlar, hastalar, çaresizler, kelebekler, karıncalar,.. Ne ararsanız bu kitapta var. Karakterlerin sevinçleriyle sevindiğim, ölen karakterlerin arkasından gözyaşı döktüğüm ender kitaplardan. Hangi birini sayayım ki o güzel insanların ? İcatlara meraklı evin büyükbabası Jose Arcadio Buendia, bilge eşi Ursula, göçebe bir kıza kaçan Jose Arcadio, mücadele insanı Albay Aureliano Buendía, bebeklerle oynayan Remedios, haset kadın Amaranta, öksüz Rebeca, kasabanın zorbası Arcadio, şanssız 17 Aurelianolar, güzel Remedios (hala kabullenemedim onun gidişini!!),.. Liste uzar gider. Bazen kızdım onlara, bazense çok acıdım. Ama ne olursa olsun aramızda garip bir bağ oluştu. Aileden oldum. Kitabı okurken Buendia'ydım adeta. Her birini aileden biriymiş gibi sevdim. Kolay değil bir kitaba böylesi alışmak. 

Hacimli bir kitap mı ? Evet. İçinde çok fazla -birbirini andıran isimlere sahip- karakter var mı ? Evet. Başta okuyucu "bunu nasıl bitireceğim ben salim kafayla" korkusu yaşıyor mu ? Evet. Ama öyle bir "an" geliyor ki.. Buendia'ların evinden adımınızı atıyorsunuz ve kitaptan ayrılıp gerçek dünyaya geri dönmek istemiyorsunuz. Kitap bittiğinde hala Macondo'da yaşadığımı sanıyordum.
"Geride her zaman sevecek bir şey kalır"
"Birbirlerine o kadar yakındılardı ki ayrılmak yerine ölmeyi tercih ettiler"
 "Zaman akmıyordu, döngü içindeydi"
 "İnsanın oturduğu toprakların altında ölüleri yoksa, o kişi o toprağın insanı değildir"
 "İnsan ölme zamanı gelince değil, ölebildiği zaman ölür"
Not: Özellikle yeni baskısının kapağını ekledim yazıma. Bendeki eski basımın kapak fotoğrafı kitabın özünü fazla yansıtmıyordu bence. Ama bu en yeni baskıdaki tasarıma bayıldım. Kitabı okuyanlar o gökten yağan sarı çiçeklerin, rüzgarda uçan kızın ve daha nice imgenin anlamlarını çok iyi biliyorlar :)

14 yorum:

 1. Bana evimi hatırlatmaz belki ama benim için de yazarın hatta belki de okuduğum kitapların en iyisidir diyebilirim. Ve yeni kapaklar bir harika dostum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Can Yayınları'nın köklü bir değişikliğe gitmesi sevindirici :)

   Sil
  2. Can Yayınları'nın köklü değişiklik için üç bin sene beklemesi de çok iddialı bir yandan :D Alamadım hırsımı o kötü kötü kapaklardan, böyle güzel kapakları gördükçe çenemi kapatacağım :)

   Sil
  3. Ahahaha valla sonuna kadar haklısın. Orwell, Kafka ve Marquez kapakları müthiş <3

   Sil
 2. Aklıma gelmemişti ama yazını okuyunca "işte budur, kesinlikle ev!" dedim:) Çok haklısın.

  YanıtlaSil
 3. ne kadar çok sevdiğim bir kitap..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blogdaşlarımın hepsinin kitabı sevmesi ne güzel :)

   Sil
 4. değeri paha biçilemez bir yapıt doğrusu...

  YanıtlaSil
 5. Herkeste aynı duyguları yaratan güzel bir yapıt gerçekten:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlk okumaya başladığımda "bu nasıl biter ya" demiştim hacmine bakıp. Sonra anında bitti ve geride kocaman bir tebessüm bırakarak :)

   Sil