60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

20 Nisan 2014 Pazar

Sandık ve Ötesi

Malum. Ağustos'ta Cumhurbaşkanlığı seçimi var. Ve sokaktaki insanların neredeyse tamamı sandıktan çıkacak sonucu tahmin edebiliyor. Neden? Çünkü muhalefet partilerimiz her zamanki gibi "bir şey yapmıyor". Acı ama gerçek. Ne diyorlar? "Kendi adayımızı çıkaracağız". Aferin. Bu yolda devam edin. Sonra da seçim sonrası yine yaygara koparırsınız. Halk şöyleydi halk böyleydi dersiniz. Bidonlar, koyunlar havada uçuşur. Ha tabii "ülkeyi terk edeceğim yea"cıları da unutmamalı. Kim tutuyorsa onları..

Bu günlere gelmemizde muhalefetin hiç mi payı yok? Bal gibi de var. Muhalefetin de iktidardan farkı yok. En ufak bir eleştiri getirin muhalif liderlere, hemen iktidar yanlısı ilan edilirsiniz. Ne liboşluğunuz kalır, ne yalakalığınız. Bu ülkede muhalefetinden iktidarına kimsenin eleştiriye tahammülü yok. Oysa eleştirilerle yanlışlar düzeltilir ve daha iyiye, daha ileriyie gidilir. Bizde ne yazık ki eleşitirler hep "kötüleme" olarak algılanıyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine herkesin kendi adayını çıkarmasını ben de isterim. Liberal aday, sosyalist aday, dinci aday, ülkücü aday,.. Her kesimden bir aday çıkması en güzeli olurdu şüphesiz. Çeşitlilik sağlanırdı. En azından genel seçimlerde sesi duyulmayan kesimlerin bir nebze olsun sesi çıkardı. Ama bu koşullarda böylesi hayaller peşinde koşmak hayalcilik değil, hafif tabirle gerçekleri görememek olur. "Tatava yapma bas geç"cilerden de değilim, yanlış anlaşılmasın. Ben sadece olaya gerçekçi yaklaşmaya çalışıyorum.

Şimdi -muhalefet partilerinden- olası adayların isimleri geçiyor orda burda. Bakıyorum. Çoğu sokakta karşılığı olmayan isimler. Belki belli kesimlerden kemik oy alabilirler, alırlar da; ama çoğunluğu ikna etme noktasında yetersiz olacakları kesin. Aksini kimse iddia edemez. Eden de sokaklardan bi haber insanlardır. Eğer bu ülkede bir "değişim" isteniyorsa muhalefetin bu noktada üzerine düşeni layıkıyla yapması lazım. Öyle sıcak koltuklarda oturup kalıplaşmış laflar sarfederek bu işler olmuyor. Gördük kaç seçimdir.

Ortak aday şart !

Hepimiz şahidiz. Ankara'da bu aşı tuttu. Seçim öncesi niceleri çıktı sağdan soldan "bu adaya şucular oy vermez, bucular oy vermez" dediler. Ne oldu? Üyesi olduğu partinin oyları uçtu. Belki partililer bile bu kadarını beklemiyordu. Kemik kitle dışında birçok kesimden oy topladı. Hepimiz kenetlendik. Sonuç ne olursa olsun bu aşı tuttu. Şimdi bu ruhu neden köşk seçimlerinde sürdürmüyor muhalefet? Hayır yani nedir bu inat? Bu kafa değil mi zaten iktidarı on iki yıldır kesintisiz iktidarda tutan?

"Peki o kadar konuştun, sen olsan kimi aday gösterirdin" diyen olabilir. Çok basit. Meral Akşener. Neden? Bir kere ülkemizde sol kökenli adayların HİÇ şansının olmadığını biliyoruz. Akşener, sağ kökenli bir siyasetçi ve deneyimli bir isim. Mecliste de oldukça başarılı bir profil çiziyor. Her kesimden insanın sempatisini kazanmış durumda. Ayrıca artık bu ülkeye bir kadın elinin değmesi lazım. Bir erkek olarak bu ataerkil anlayıştan usandım. Ülkemizi en üst düzeyde, çağdaş bir kadının temsil etmesini istiyorum. Kaldı ki Akşener aday olsa herhalde her kesimden kadın oylara talip olur. Tüm bunların yanında ayrıca kendisi bir hayvansever. Hoppalaaaa dediğiniz duyar gibi oluyorum. Ama ben bunu da önemsiyorum elbette.

Önümüzde uzun bir süreç var. Adaylar daha kesinleşmediği için hala bir umut var beslediğim. Ama olur da gidişat aynen böyle devam eder, muhalefet bir kez daha inat edip kendi adaylarını öne çıkarırsa beni hiçbir güç sandığa götüremez. Varsın kendileri gitsin. Başlarım "bir oy bir oydur"a ! Böylesi bir komedinin parçası olmak istemiyorum ve acilen ülkedeki muhalefet anlayışının baştan sona değişmesini istiyorum. Sanatçılar çıkıp "oy ver, koyverme" diyeceklerine biraz şu muhalefet anlayışına ses çıkarsınlar. Artık aynı yüzler, aynı partiler ve dahası aynı politikalar görmekten bıktık. İnsanı sandığa gitmekten soğuttunuz yeminle. Alın hayrını görün.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder