60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

2 Ocak 2014 Perşembe

Zaytung'a Gülen Kaldı Mı ?


Eskiden Zaytung haberlerine çoğunluk gibi ben de gülerdim. Çoğu zekice hazırlanmış haberlerdi. Ama daha sonra seviye git gide düştü ve alay etme yerini salt terbiyesizliğe bıraktı. Bir kaçını hatırlayalım:

- Down sendromlu bir gencin resmini kullanılarak: "Bağcılar'da kapkaç olayına karışan down sendromlu bir gencin robot resminden yola çıkan polis, eşgale benzeyen yaklaşık 700 şüpheliyi gözaltına aldı..."

- Mehmet Ali Birand'ın ölümünün ardından: "Her ölüm erken ölümdür ama Birand'ınki gerçekten çok üzdü bizi. Çok, çok erken oldu. Bir gün daha bekleyebilirdi hiç olmazsa. Bu gece İntikam vardı Kanal D'de zira, diziyi yediler..."

- "Sağlık Bakanlığı'nın Obeziteye Karşı Başlattığı Mücadele Kapsamında 1500 Obez İtlaf Edildi"

- Malatya'da beş öğretmenin trafik kazasında hayatını kaybetmesinin ertesinde: "Atama bekleyen öğretmenlere müjde: Öğretmenleri taşıyan servis minibüsü devrildi..."

Liste uzar gider. Şimdi de "Ve Münir Özkul 2014'ü de gördü..." şeklinde bir haber hazırlamışlar. Sizce bu komik mi ? Ya da yukarıda bahsettiklerim ? Engelli, hasta, yaşlı veya ölen insanlar hakkında "mizah" adı altında gırgır yapmanın neresi doğru ? Her şeyin bir sınırı olması lazım. Elbette hayatta bazı şeylerle dalga geçeceğiz, bir şeyleri ya da birilerini tiye alacağız; ama böylesi savunmasız insanlar üstünden eğlenmeye kalkmak... (devamını siz getirin).

Mottolarını dürüst, tarafsız ve ahlaksız haber olarak belirlemişler ne de olsa. Şaşırmamak lazım.

6 yorum:

 1. Eskiden her gün açar okurdum, şimdi anca biri facebook'a falan koyunca aklıma geliyor. Gerçekten yazdılar mı bunu Münir Özkul için? Kim güler ki buna? Öfff masanın en sarhoşu olur ya, çok da tanımadığın, sağa sola sataşır, taşkınlık yapar, karşıdan bakıp bakıp "biraz daha içse de şurda yere yapışıp baygınlık geçirse, en azından susar" diye geçirirsin içinden, o olmuş zaytung.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benzetmen cuk oturmuş valla. İşin vahim kısmı sadece Zaytung'un değil Ekşi Sözlük vb. platformlarda bir çok kişinin "Özkul öldü, hala yaşıyor, şunu da gömdü" şeklinde laflar etmesi ve bunu eğlence malzemesi haline getirmeleri. Bu kadar mı aciz olduk ?! Ne zamandan beridir bir insanın yaşı alay konusu oldu ? Kaldı ki Özkul öyle abartılacak bir yaşta da değil. 88 yaşında. S.Demirel ve K.Evren kendisinden daha yaşlı. Akıl alır gibi değil bu yaptıkları. Yazık.

   Sil
 2. tiksindim gerçekten okurken beni niyeyse en çok down sendromlu çocuklarla ilgili yaptıkları "espiri" rahatsız etti. Belki de analık hormonlarım yüzünden bilemedim. Midem bulandı! Ferasetsiz mizah ne rezil bir şey haline geliyormuş. Bu arada güzel benzetmişsin Fermina...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten mide bulandırıcı yaptıkları. Dünyanın en sempatik insanları olan down sendromlu çocukları böylesi ucuz bir şakaya alet etmeleri korkunç bir şey.

   Sil
 3. down sendrom şeysinde biraz bağcılar halkını eleştirmişler, genelleme yapmaları yanlış tabii. diğerlerinde de aynı şekilde mide bulandırıcı şeyler var. açıp okurduk yahu, gülerdik, artık unutuldu gibi bir şey zaten.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bağcılar'la olan ilişkisini bilmiyorum. Bereket versin yavaş yavaş unutuldu bu site :)

   Sil