60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

13 Ocak 2014 Pazartesi

Ladies & Gentlemen.. Omar Souleyman !Suriye, Resülayn'dan çıkan ve son yıllarda Batı'da büyük şöhreti yakalayan 1966 doğumlu Ömer Süleyman'ın hayatı gerçekten film gibi. Aslen çiftçilik yapan ve profesyonel müzik yaşamına 1994 yılında başlayan Süleyman, ülkesi Suriye'de uzun yıllar mahalli bir yıldız olarak Arapça ve Kürtçe şarkılar seslendirmiş. Sonra ne olduysa olmuş, İzlanda'lı alternatif müzik sanatçısı Björk kendisini keşfetmiş ve Biophillia albümündeki şarkıların remixlerinin bulunduğu Bastards albümünde üç şarkısını Süleyman'a mixletmiş. Daha önce o şarkılardan birini sayfamda paylaşmıştım.

O gün bugündür Süleyman, Batı'da aranan müzik yüzlerinden biri halini aldı. Hiç çıkarmadığı güneş gözlükleri ve poşusuyla 2011 yılında en prestijli müzik festivallerinden biri olarak kabul edilen Glastonbury'de sahne aldı. Daha sonra başta Amerika, Kanada, İsveç, Fransa ve İngilitere olmak üzere bir çok ülkede çeşitli festivallere çıktı. Montreal Caz Festivali'nde bile sahne aldı ! En son Aralık ayında Oslo'da gerçekleştirilen Nobel Barış Ödülleri'nde sahne aldı ki o gecede sahne alan bir diğer isimse Morrissey'di. Gerisini siz düşünün..

Süleyman'ın yaptığı müzik bizlere yabancı gelmese de Amerika'lıların nasıl oluyor da onun ezgileriyle bu kadar coştuklarına hala anlam veremiyorum. Oryantalizmin gizemli çekiciliği olsa gerek. İşte Brooklyn'de 2010 yılında sokak arasında verdiği mini konserden görüntüler:Adam resmen Amerikalı'ları gaza getirmiş. Baya baya halay çekmeye çalışan Amerika'lılar var :D
Efsanevi Glastonbury performansı için tıklayın.

4 yorum:

 1. Aaa e bayağı Diyarbakır düğünü ayol bu :D Abi "yallah yallah cihad cihad" diyor olsa farketmeden dans edecekler. (Kötü Kötü ırkçı espri yaptım ama dünyanın doğusunda bizbizeyiz, ayıp olmaz herhalde :)
  Bayağı coşmuş millet Glastonbury'de, vay canına. Doğu-batı sentezi diye sulandırmadan, yaranmaya çalışmadan müzik yapmasını takdir ettim, çaksın kafamıza darbukaları, Jay-Z Glastonbury'e çıkabiliyorsa Ömer Süleyman Abi'nin ne eksiği var :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahaha :D Adam tam düğünlerde çıkan şarkıcılara benzemiyor mu ? "Lütfen çocukları pistten alalım" anonsu yapsa tam olacak :p

   Valla şok olmuştum Glastonbury performansını izlediğimde. Adam resmen "soğuk" İngilizleri ısıtmış. Hepsi sahnede Green Day varmışcasına hoplayıp zıplıyordu :D

   Adamın en sevdiğim yanı senin de bahsettiğin gibi doğu batı sentezi işine girmeden ne biliyorsa onu ortaya koyması. Baksana bizdeki İbo bile "one two three fourooo" diyerek kendini rezil etmişti. Süleyman abi çizgini bozma sen :)

   Sil
 2. çok iyiymiş gerçekten ya! Fermina haklı bildiğin diyarbakır mardin düğün müziği bu. Björk gelse bi de reyhani falan görse ne tepki verirmiş acaba merak ettim :) Şaka gibi! Bıkmışlar demek kendilerinden... Oryantalizm sen nasıl bir şeysin ya hu! Develi poşili bir Björk görürsem serap sanmam artık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :D :D Valla ya gelsin buralara, ne işi var elin soğuk memleketlerinde. Björk ablamızla çiğköfte yer uzun hava çekeriz.

   Sil