60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

26 Aralık 2013 Perşembe

YUNUSLARA VE BALİNALARA ÖZGÜRLÜK!


Blackfish filmiyle tanışmam aslında şans eseri oldu. Twitter'da geçenlerde dolanırken ünlü rock grubu Heart'ın SeaWorld şovlarını bu filmi izledikten sonra iptal etme kararını aldıklarını okudum. Daha önce de country müziğin yaşayan efsanesi 80'lik Willie Nelson amcamız buradaki şovunu iptal etmişti. Zaten uzun zamandan beridir bu yunus parklarına karşı nefret besliyordum. Fırsat bu fırsat diyerek filmi izledim.

Bir kere Blackfish için sıradan bir belgesel gözüyle bakmamak lazım. Bildiğimiz uzun metraj filmleri gibi kurgulanmış, içinde de oldukça zengin görseller ve röportajlar var. Filmi özetlemek gerekirse..

"Katil" balina olarak bildiğimiz canlılar hakkında neredeyse hiçbir şey bilmiyoruz. Daha doğrusu bildiğimizi sandığımız şeylerin çoğu yanlış veya çarpıtılmış gerçekler. İşte bazıları:


- YANLIŞ: Katil balinalar saldırgan canlılardır.
- DOĞRU: Doğal ortamlarında tam tersine gayet uysal ve insanlara yoldaşlık edebilen canlılar. Onları saldırganlaştıran tutuldukları dar ortamlar ve gördükleri kötü muameleler.

- YANLIŞ: Katil balinalar uzun yaşamazlar. Ortalama ömürleri 20-30 yıldır. Ki bu da yunus parklarındaki özenli bakım sayesindedir.
- DOĞRU: Katil balinalar doğal ortamlarında en az insanlar kadar uzun yaşarlar. Erkekler 50-60 yıl yaşarken dişiler çok daha uzun bir ömür sürebilmekte. Onların ömürlerini kısaltan esas böylesi parklar.

- YANLIŞ: Katil balinalar duygusuz ve hırçın hayvanlardır.
- DOĞRU: Katil balinaların beyinleri incelendiğinde onların beyinlerinin bizden daha gelişmiş olduğu ve biz de bulunmayan bölümlerin duygularla alakalı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Yani bizden çok daha duygusal canlılar. Filmde yavruları ellerinden alınan annelerin feryat ettiği sahneler içler acısı zaten.

- YANLIŞ: Katil balinalar yanlız dolaşmayı ve avlanmayı severler.
- DOĞRU: Onlar bilakis sosyal canlılar. Kendi toplulukları arasında tekrara düşmeden kendi dilleriyle iletişim halindeler. Aile bağları ise oldukça güçlü.

* * *

Ben bu filmi izledikten sonra -bir kez daha- şunu çıkardım: İnsanoğlu doğadaki en zalim ve en gaddar canlı türü. Gerçekten bizler çok zalimiz. Zamanında bu hayvanların annelerinden koparılıp bu zindandan bozma parklara nasıl getirildiklerini izlerken gerçekten insanlığınızdan utanıyorsunuz. Her yıl binlerce insan bu parklara gösteriyi izlemek için gidiyor ve bu zulüm için dünyanın parasını döküyorlar. Ne salak bir türüz lan. Yazık bize. Valla.

Bu hayvanları biz doğal ortamlarından koparıyoruz, daracık tanklara hapsediyoruz, onlara kötü davranıyoruz sonra onlar bizden intikam almaya kalkınca "ıyyy katil hayvan" diyebiliyoruz. Ne kadar ikiyüzlüyüz ya.

Blackfish'i mutlaka izleyin ve izlettirin. Belki günün birinde sesimiz yeterince güçlü çıkar ve bu zulüm merkezleri kapatılır. Başta Türkiye'deki yunus parkları olmak üzere dünya üzerindeki hepsinin bir gün yok olması dileğiyle..

Yunuslar ve balinalara özgürlük !

Fragman:

2 yorum:

  1. maalesef insnalar çok tehlikeli. hayvanlardan kat kat tehlikeli ve o yüzden insanları sevmiyorum sanırım.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. türümüz gerçekten tehlikeli. dünyadaki başka hiçbir canlı türü kendi türüne ve başka türlere işkence etmiyor, onlar üstünden "eğlenmiyor". geçmişte gladyatörler vardı, şimdiyse yunus parkları. gelecekte ne var ?

      Sil