60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

2 Aralık 2013 Pazartesi

Tüm Zamanların En İyi 20 U2 Şarkısı


Tamam, Bono dünyanın en negatif enerji saçan rock yıldızlarından biri. Kendini iyilik timsali bir hayırsever olarak görüyor. Hem de Bush'la verdiği "sevimli" pozlardan sonra ! Evet, başta The Edge olmak üzere U2'da enstruman çalan isimlerin teknikleri öyle ahım şahım değil. Hatta bazı The Edge soloları azap ! Ama bu grupta şeytan tüyü var arkadaş. Bunu kabul etmek lazım. Belki Achtung Baby'den sonra dört başı mamur bir albüm çıkaramadılar (Pop iyidi gerçi); ama yine de eski günlerin hatırna dinletiyor kendini.

Bundan çok yıllar sonra (eğer Bono iticiliğine dur demeyi başarabilirse ve gruptan bizleri tamamen soğutmazsa) hala torunlarımızla U2 dinliyor olacağız ve her dinleyişimiz de aklımıza gençliğimiz gelecek. Gençliğimizin gruplarından biri neticede. Günümüz ergenlerinin Bono'nun bir zamanlar gerçekten iyi bir müzisyen olduğunu bilmeye hakları var bence. Evet çocuklar U2 bir zamanlar dehşet bir gruptu. Şaka gibi geliyor kulağa değil mi ? Hangimizin tüyleri diken diken olmadı New Year's Day'in girişinde, Sunday Bloody Sunday performansında ya da Love Is Blindness'ta ? Bono'nun karakteristik sesi saolsun. Adamda Allah vergisi bir ses var. Bunu yadsıyamayız.

İşte U2 denince aklıma gelen ilk yirmi şarkı:

20) Exit
19) Pride (In the Name of Love)
18) The Fly
17) Please
16) Vertigo
15) Bad
14) Acrobat
13) With Or Without Wou
12) Until the End of the World
11) Last Night on Earth
 10) Stuck in a Moment You Can't Get Out Of It
9) Ultra Violet (Light My Way)
8) I Still Haven't Found What I'm Looking For
7) Moment of Surrender
6) Sunday Bloody Sunday
5) City Of Blinding Lights
4) One
3) Bullet the Blue Sky
2) New Year's Day
1) Love Is Blindness

5 yorum:

 1. Başlığı görünce koşarak geldim!
  Ahh bu Mephisto halleri, ah bu sahne numaraları, ah Love is Blindness! Bütün yazdıklarına tamamiyle katılıyorum. Allah kahretsin senin bu egonu Bono Efendi ama hayatımı değiştirdin, nasıl inkar edeyim :) Şu sahneye alıp durduğu kızlardan biri olduğumu hayal ettim yıllarca, gelmediler gelmediler, nihayet geldiklerinde ben sahneye çekse de çıkamayacak kadar şişmiştim, ruhen ve fiziksel olarak :) Hani insan hakları yoktu memlekette Bono? Ha? Gele gele hangi dönemde geldiğinin, kimlerle öpüştüğünün farkında mısın güdük? Geçen yaz da gıkın çıkmadı zaten, kimsin lan sen?
  İçimi dökme fırsatı verdiğin için çok teşekkür ederek kendi 10'luk listemi yazıyorum aşağıya:
  10. I Will Follow
  9. Angel of Harlem
  8. Slow Dancing
  7. Hold Me, Thrill Me, Kiss Me, Kill Me
  6. Ultra Violet
  5. All I Want Is You
  4. Who's Gonna Ride Your Wild Horses
  3. Love is Blindness
  2. Mysterious Ways
  1. Running To Stand Still

  Until The End of The World'ü, So Cruel'u sığdıramadım listeye. Achtung Baby'i hayatımın sonuna kadar ezbere biliyor olacağım sanırım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Son yıllarda dünyanın dört bir yanında ciddi kitlesel protestolar oluyor. İspanya, Yunanistan, Türkiye, Brezilya, Ukranya,.. Rusya'daysa eşcinseller hakları çiğneniyor ve durum gitgide korkunç boyutlara varacağa benziyor. Tüm bunlar olurken Bono efendi neredeydi acaba ben de merak ediyorum. Albüm mü kaydediyor, turnede dünyayı mı dolaşıyor ? Hayır. Peki ne yapıyor ? Hala bir yanda oturmuş kahkaha atıyor olmasa gerek..

   Diğer sanatçıları sessiz kalmaları konusunda suçlayamayız. Sonuçta Britney Spears'dan böyle bir şey beklemem. Ama Bono gibi kendini öne atan ve ister istemez büyük bir sorumluluk alan sanatçıların bu noktada sessiz kalma lüksleri olduğuna inanmıyorum. Ya hiç konuşmyacaksın ya da başlattığın işi sürdüreceksin. Yarı zamanlı aktivistlik diye bir şey olamaz. Olmamalı. Roger Waters mesela. Adam her daim konuşuyor, mücadele ediyor. İsrail'le kanlı bıçaklı olmasına rağmen muhalefete devam ediyor. Joan Baez, Patti Smith derken liste uzar gider.

   Zamanında tüm tehditlere rağmen verdikleri efsanevi Saraybosna konserlerini hatırlayalım. O zaman çok büyük bir risk alıp konseri gerçekleştirmişlerdi. O gün cesurdun Sayın Bono, gönülleri kazanmıştın. Peki ya bugün ? Ne değişti merak ediyorum. Bir zamanlar gerçek bir muhalifti. Yardımsever ve ezilenin yanında yer alırdı. Şimdi tek yaptığın sahnede kızlara sarılmak ve kameralara renkli gözlüklerle poz vermek. Ne üzücü bir tablo ama.

   Achtung Baby sanırım istisnasız hepimizin favori albümü :)

   Sil
  2. Adam yatsın kalksın mirasına dua etsin. Eski U2 albümleri ve muazzam sesi olmasa çoktan tarihin tozlu sayfalarında yerini alırdı bu tavırlarından sonra.

   Bu arada ikimiz de Twilight şarkısını unutmuşuz :O

   Sil
  3. Açtım dinliyorum şimdi :) Plak mı almak lazım acaba, en azından Boy'u, Achtung Baby'i falan.
   Yaa Miss Sarajevo'ya ne ağlamıştım, haklısın bak, o zaman gönülleri kazanmıştı. Annemin de tanıması o ara oldu herhalde, "Bak Bono gözlüğü aldım!" diye eve girdiğini hatırlıyorum :)
   Patti Smith'in, Roger Waters'ın falan yanında cahil cühela gibi kalıyor Bono, elinde kırmızı ipod'uyla, ne acıklı. Sessiz kalan herkesle birlikte şahsi "shitlist"ime girdi, bu listeden çıkış yok maalesef :)

   Sil
  4. Aynen! Boy, Achtung, Unforgettable Fire ve Joshua Tree'nin plaklarını almak lazım. Adamların en iyi işleri bunlardı bence. Pop ve War da orta karar. Aslında 2000'lerdeki albümleri de kötü değil. Aralarda güzel şarkılar çıkıyor; ama oturup da baştan sona dinleyemiyorum. Çok yavan bir soundu var sanki yeni albümlerinin. O post punk havasını tamamen kaybetmişler ve sıradan bir alt.rock grubu olmuşlar. R.E.M için de aynısını söylemek mümkün. Uzun vadede kan kaybetmiş gruplar. Hoş, Collapse Into Now taş gibi albümdü ya nese :)

   Roger, İsrail'e gidip malum duvara spreyle slogan yazdı yahu daha napsın. Bono anca kahkahayı bassın :D

   Sil