60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

12 Aralık 2013 Perşembe

Rock Müziğin Tehlikeli Kadınları

Tüm zamanların en iyi 10 kadın rock şarkıcısı..

10) Karen Carpenter
Sadece bu listedeki değil aynı zamanda rock külliyatının da en naif isimlerden biri. Vokalistliğini yaptığı ve aynı zamanda davul da çaldığı 70'lerin ünlü grubu The Carpenters'la deyim yerindeyse bir zamanlar fırtına gibi esti. Anoreksiye bağlı erken ölümü ile sevenlerini üzen Karen, huzur ve neşe dolu sesiyle bizlere her daim en güzel anıları yaşatacak ve o kötü günleri ardımızda bırakmamıza yardımcı olacak. İyi ki bu dünyadan geçmişsin Karen yıldızı..9) Joni Mitchell
Dünyanın en karakteristik ve güçlü seslerinden biri. Folk rock ve folk-caz türlerinde birbirinden güzel eserler verdi. Aynı zamanda ressam. Kendisini yağmurlu günlerde dinlemek makbul. Bu şarkıda ise Leonard Cohen'den bahsettiği söylenir:8) Sinéad O'Connor
Her ne kadar yazılı ve görsel basın bir zamanlar kendisini "sorunlu" bir skandallar kraliçesi olarak lanse etmeye çalışsa da O'Connor ne yapıp edip çıkardığı kaliteli albümlerle bu oyunu bozdu. O'Connor'ın hisli vokalinde her şeyi bulabilirsiniz. Aşkı, acıyı, İrlanda yeşilini, sevgiyi, nefreti,.. Ve kendisi şarkıları okurken adeta sizinle konuşur. Gözlerinizin içine bakar ve ruhunuzu hedef alır. En zayıf tarafınızdan vurur. Troy şarkısı benim için her zaman en özel şarkısı olmuştur. O'Connor'ın o şarkıdaki vokali o kadar etkileyicidir ki aklınızı başınızdan alması işten bile değildir. Sizi önce şefkatle sarar, eliniz tutar ve en hazırlıksız anınızda okyanusun dibine fırlatır. Çeker kurtarır ve daha sonra yine okyanusa yollar. Kaosun tanımıdır o şarkı.
7) Ann Wilson
Heavy metal ve hard rock gibi sert müzik türlerini "erkek işi" olarak görenler hayatlarında hiç Ann Wilson ve solisti olduğu emektar rock grubu Heart'ı hiç dinlememiş olsalar gerek. Zira Wilson, açık ara tüm zamanların en büyük kadın hard rock vokalistidir. Folk ve pop-rock türlerinde ne kadar başarılıysa, tiz notaları vurarak görkemli şekilde okuduğu hard rock yorumları da o kadar başarılıdır. Kendisi aynı zamanda orjinalini aratmayan eşsiz  Led Zeppelin coverlarıyla da ünlüdür. Öyle ki bazı şarkılarda kendisinin Plant'den daha güzel okuduğunu bile iddia edebilirim. Hatırlarsanız geçtiğimiz sene Zeppelin, Kennedy Merkezi Onur Ödüllerine layık görülmüştü ve gecede Ann Wilson sahne almış, Stairway to Heaven'ı koro eşliğinde Zeppelin'in hayatta kalan son üç üyesinin karşısında okumuş ve Wilson'ın şarkıya getirdiği enfes yorum karısında Plant gözyaşlarına hakim olamamıştı.6) Grace Slick
Psychedelic rock akımının öncüsü olarak kabul edilen Jefferson Airplane grubunun unutulmaz sesi. Alkol ve uyuşturucu sorunlarına rağmen nasıl hayatta kaldığına ve otuz altı yıl boyunca sahnelerden inmediğine hala şaşırıyorum. Dile kolay, kendisi dünyanın en uyuşturucu kokan şarkısı White Rabbit'i seslendiren kişi. Zavallı Alice'i Harikalar Diyarı'na gönderip halisünasyonlara boğan insan. Ayrıca kendisi zamanın Amerikan başkanı Nixon'ın çayına LSD katmaya kalkışacak kadar da sıradışı bir kişilik ! Her şeye rağmen tüm zamanların en etkileyici vokallerinden biri. Uzun yıllar geçmesine rağmen çoğu şarkısının üzerindeki "duman" hala tüter.


5) Stevie Nicls
Ünlü rock grubu Fleetwood Mac'in ikinci kadın üyesi. Nicks olmasaydı herhalde Mac bu kadar ünlü ve popüler bir rock grubu olamazdı. Kadife sesi, asi ama bir o kadar da sempatik tavırları ve kendine has giyim tarzıyla her daim dikkatleri üstüne çekmeyi başarmış bir isim. Onun sesinde huzuru bulabilirsiniz. Aynı zamanda Tina Turner'la birlikte tüm zamanların en uzun soluklu kadın rock şarkıcılarından biri. 1967 yılında başladığı profesyonel müzik hayatı boyunca solo albümleri ile 45 milyon satmış bir isimden söz ediyoruz. Altında kendisinin de imzası bulunan ünlü Fleetwood Mac albümü Rumors ise 48,500,000 adet satış rakamıyla tüm zamanların en çok satan üçüncü albümü ünvanına sahip.

 
4) Joan Baez
Bendeki müzik tutkusunun fitilini ateşleyen kadın. Baez olmasaydı belki müziğe bu kadar derin duygularla bağlanmayabilirdim. Her şey onun "House of the Rising Sun" yorumuyla başladı. İlk notayı duymamla birlikte gerçek müzikle tanıştığımı fark ettim. Daha önce onun gibisini duymamıştım. Sesi o kadar kuvvetliydi ki önüne gelen her nesneyi beraberine katarak sürükleyecek sandım. Zamanla kendisinin ne denli önemli bir aktivist olduğunu öğrendim. O zamanlar sevgilisi olan Bob Dylan'la birlikte Washington'daki ünlü eşitlik protestosunda Martin Luther King öncesi sahne aldığını.. Kendisine bir çok konuda çok şey borçluyum.3) Patti Smith
Punk müziğin vaftiz annesi lakaplı Patti Smith, aynı zamanda rock müziğe öfkeyi ve şiiri getiren isimlerin başında geliyor. Her ne kadar kendisi işin başında şarkı söylemektense şiir yazmayı tercih ettiğini ifade etse de arkadaşlarının zorlamasıyla kendisi punk müziğin doğuşuna öncülük etti ve tüm zamanların en ilham verici kadın vokallerinden biri olarak kabul gördü. Onun sahnedeki haykırışları ve dizeler arası melodiyi geveleyerek ağzında gezindirmesi başta R.E.M solisti Michael Stipe olmak üzere günümüzün bir çok önde gelen şarkıcısını etkiledi.
 2) Janis Joplin
Çiçek çocukların trajedi kraliçesi ya da gerçek ismiyle Janis Lyn Joplin. Joplin, sex-uyuşturucu-rock&roll üçgeni arasındaki 27 yıllık kısa yaşamına o kadar çok şey sığdırmış ki.. Gencecik bedeninden yayılan ve yaşlı blues şarkıcılarını andıran karakteristik sesi, üzerine takıp takıştırdığı renkli takılar, yuvarlak camlı gözlükleri ve psychedelic desenlerle bezeli elbiseleriyle gerçek bir rock ikonu. Onun sahnede salınışını ve ruhunun derinliklerinden yükselen çiğ iniltileri bir kez dinleyen bir daha kendisinden kolay kolay kopamaz. Janis bizlere ruhunu katarak okumayı öğretti aslında. En baba yiğit adamı bile gecenin köründe efkarlandırıp bunalımlardan bunalımlara sürükleyecek derecede içten okurdu. Try ve Ball'n Chain performasnları özellilkle kariyerinin zirve noktalarıdır benim için.
1) Tina Turner
Neden bir numara ? Çünkü o "The" Tina Turner. Rock'n roll'un gerçek kraliçesi. Yarım asrı aşkındır rock müzikle ilgilenen, çığlııkları hala ilk günkü kadar kuvvetli olan ve her gece stadyumları hınca hınç doldurabilen daha başka kaç tane isim sayabilirsiniz ki ? Konu tastamam bir rock gösterisiyse bunun uzmanı şüphesiz Tina Turner'dır. Eğlenceyi de hüznü de onun şovlarında bulmak mümkün. Yer yer soul, ara sıra pop; ama çoğunlukla rock'n roll. Düzgün fiziği, dillere destan dansları ve unutulmaz peruklarıyla.. Kendisinden sonra gelen nice kadın şarkıcının idolü olmuş, aynı zamanda da tüm zamanların en güçlü kadın figürlerinden biri haline gelmiş yaşayan bir efsane.

2 yorum:

  1. Tina Turner efsanedir gerçekten. The Best parçasını çok severim... :) Güzel paylaşım eline sağlık...

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. She's simply the best :) Teşekkür ederim.

      Sil