60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

27 Aralık 2013 Cuma

Kızlı Erkekli Yaşıyor Tek Başımıza Ölüyoruz

Courtesy of Hürriyet

Dün bir ölüm haberi yine sinirlerimi altüst etti:

"Trakya Üniversitesi Elektronik Bölümü'nde okuyan birincis sınıf öğrencisi Hasan Özdemir, erkek arkadaşıyla birlike kız arkadaşlarının evine misafirliğe gitti. Ancak daireden gelen gürültülerden komşuların şikayetçi olması üzerine eve polis geldi. Kapıya gelen polis gençleri sessiz olması konusunda uyardı. Bu sırada polisin kapıya geldiğini fark eden konuklar paniğe kapılıp balkona çıktılar ve Hasan, bir alt katta oturan arkadaşlarının balkonuna inmek istedi. Ayağı kayan Hasan, dördüncü kattan aşağı düştü ve on günlük yaşam mücadelesinin ardından hayatını kaybetti."

* * *

Peki Hasan neden alt kata atlamaya çalıştı ? Habere göre Hasan, evdeki kız arkadaşlarının ailesine haber verilmesinden korktuğu için. Evet yanlış duymadınız. Kapıya gelen polisin "kızlı-erkekli" konusunda şikayet için geldiğini zannettiği ve arkadaşlarını ailesi önünde zor duruma düşürmemek için böyle bir şeye kalkıştı. Ve sonucunda 20 yaşında hayatını kaybetti.

"Muhafazakar demokrat" yapıda olanlara cevabı ben vermek istemiyorum. Her fırsatta dine atıfta bulundukları için onlara da din üzerinden cevap vermek istiyorum. Kur'an-ı Kerim diyor ki:

"Ey iman edenler! Zandan çok sakının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurlarını ve mahremiyetlerini araştırmayın. Birbirinizin gıybetini yapmayın. Herhangi biriniz ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? Elbette bundan tiksinirsiniz! Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah tövbeyi çok kabul edendir, çok merhamet edendir." - Hucurât Suresi 12. Ayeti

* * *

Her gecenin bir sabahı var, biliyorum. Bu günler de geçecek. Maddi yokluktan Ayaz bebeklerin ölmediği, üniversite öğrencilerinin korkmadığı, öldürülmediği, küçük Yusuf'ların sokaklarda arabayla kovalanmadığı, kadınların eşleri ve akrabaları tarafından dövülerek öldürülmediği, çocuk gelinlerin olmadığı ve nefret suçlarının olmadığı daha iyi günler gelecek. Eminim.

4 yorum:

 1. umarım dediğin o iyi günler gelir. güzel atıfda bulunmuşsun son paragrafta ama Hasan'a çok ama çok üzüldüm... nefret ediyorum muhafazakar d... bikbikbikten.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umudumuzu kaybetmemeliyiz. Çünkü umuttan başka hiçbir şey kalmadı elimizde. Gencecik insanlar, bebekler, kadınlar ölüyor üçer beşer. Ardı arkası kesilmiyor. Bu sebepten o sebepten.. Ölüyoruz tek tek.

   Sil
 2. Gürültü olunca inip "Yavrum az sessiz olun" demektense polis çağıran komşuların da allah belasını versin. İnsan değiliz artık, millet de memleket de tuhaf bir şeye dönüştü.
  O mahallede de bir tane durumu iyi insan yok muymuş kızın evine cam taktıracak, biraz odun verecek, akşamları bir tencere çorba götürecek? Mahallenin fakirini ölmeye mi terkediyoruz artık?
  O çok bayıldıkları Osmanlı'yı gerçekten anlıyor ve biliyor olsalardı keşke, o ihtiyacı olana sessizce yardım etme kültürünü, gerçekten birlik olma ruhunu, merhameti falan. Pabucumun müslümanları, şu inançsız halimle hepsinden iyi müslümanım ben, kendi cehennemlerine giderler umarım en kısa sürede.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O kadar yabancılaştık ki birbirimizden.. Dediğin gibi kapıya kendisi gidip bir şeyler bile söylemez oldu insanlar. Yazık. Çok yazık. O komşu acaba nasıl uyudu dün akşam ? Çok merak ediyorum. Millet olarak histeri krizinin eşiğindeyiz sanırım. Korkuyorum resmen.

   "Komşusu açken tok yatan bizden değildir." şeklinde hadis var. Anlayana tabii.

   Sil