60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

23 Aralık 2013 Pazartesi

Gerçek Bir Yol Şarkısı

Bir çok isim veya grup için "güzel yol şarkıları yapıyor" denir; ama herhalde içlerinde bu tanımlamayı en fazla hak eden grup Grateful Dead'tir. Jerry Garica'nın huzur ve sonsuzluk dolu sesine bir de çaldığı harika gitarı eklendi mi en uzun, zahmetli görünen yolculuklar katlanır kılınır ve göz açıp kapayıncaya dek kendinizi varacağınız yerde bulursunuz. Şarkıların içinde kaybolur, zamanın nasıl geçtiğini farkedemezsiniz. Zamanda yolculuk ettirir sizleri adeta.

Döneminin en büyük rock topluluklarından biriydi kuşkusuz. Psychedelic müziği klasik rock ve countryle harmanladılar. Jam olayını aştılar ve ulaşılması güç bir noktaya taşıdılar (konserlerinde bazen tek şarkıyı dahi 40 dakikanın üzerinde çaldıkları görülmüş bir şey-kullandıkları maddelerden olsa gerek). Ortaya da böylesi efsanevi bir grup çıktı haliyle. Dead, benim için her zaman klasman dışı bir grup oldu. Başka hiçbir grupla veya isimle karşılaştırmaya sokmadım, sokamam da. Bambaşka bir şey benim için Grateful Dead. Bir tutku.

Bu da Jerry Garcia abimizin sağlığında Dead ile verdiği son konserden bir bölüm. "So Many Roads"u o kadar hissederek okuyor ki.. Kim tahmin edebilirdi onun bu performanstan bir ay sonra öte dünyaya yola çıkacağını ?


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder