60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

26 Kasım 2013 Salı

Tina 74 !


Tüm zamanların en iyi kadın sahne sanatçısı, rock'n roll'un kraliçesi Tina Turner'ın bugün itibariyle 74 yaşına bastığına inanması güç. Çünkü kendisi hala genç kızlara taş çıkaracak biri. Onun şovundan daha enerjik, daha sıcak bir başka sahne daha yoktur dünya üzerinde. Müthiş fiziği (günümüz popçuları herhalde onun bacaklarına bakıp ağlıyordur) ve yıllar boyu özenle koruduğu harika sesiyle (ki sadece rock değil soul konusunda da ustadır kendisi) her daim zirvede kalmayı başarmış bir isim.

Elbette kendisinden bahsederken 80'li yılların ses getiren albümlerinden olan Private Dancer'a da selam çakmak gerek. Ama Tina'yı sadece albümleriyle değerlendirmemek gerek. Çünkü kendisinin esas olayı sahne şovlarıdır  İşine özen gösteren ve biraz da yetenek sahibi herkes bir rock albümü kaydedebilir. Ama çoğu kimse Tina'nın şovlarına benzer işlere cesaret edemez. Revü kültüründen gelen sanatçı stadyumları hınca hınç doldurma konusunda uzmandır. Nerdeyse her şovu sold out olur ve yüzbinlerce seyirciye (Rio konserinde 184,000 seyirciye tek gecede konser vererek tüm zamanların en kalabalık solo konseri olarak Guiness Rekorlar Kitabına geçmiştir) iki saat boyunca gözünü kırpmadan şovunu izlettirir. Tek kişilik rock'n roll grubudur da diyebiliriz kendisi için.

Bu videoda tastamam 70 yaşında olduğuna inanmak istemiyorum. Çoğumuzdan daha enerjik valla. Allah uzun ömür versin :) Hele o platformdan sarkması ve koşturması.. Ajda Pekkan'ın vinç faciası bu şovdan ilham alınarak yapıldı. Bunu da not düşmek isterim.


2 yorum:

  1. Nasıl karakterli bir sesi varsa müzik sağırı ben bile tanıyorum nerde duysam. Bu kabarık saç-kırmızı ruj-beyaz gömlek hali en beğendiğim hallerinden biri; bir ara saçlarım bu renk ve bu boydu, gece çıkmadan yarım kutu saç spreyiyle Tina'nınkilere benzetmeye çalıştım hep, itiraf etmiş olayım buraya :D

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Gerçekten fiziğiyle karakteristik sesiyle dört dörtlük bir sahne insanı. Kadın olsam eminim idolüm olurdu. Güçlü bir figür :)

      Sil