60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

24 Ekim 2013 Perşembe

Katy Perry - Prism (2013)


Pop müziğin son yıllardaki önde gelen genç isimlerinden Katy Perry, geçtiğimiz günlerde dördüncü stüdyo albümü Prism'i görücüye çıkardı. Daha önceki iki albümünde (One of the Boys ve Teeenage Dream) pop-rock tarzında işler yapan sanatçı bu yeni albümünde daha çok diskonun ışıltılı yüzüne göz kırpmış ve bol bol midtempo pop şarkılarına ve balladlara yer vermiş.


Bakmayın böyle dediğime. Ortada tastamam farklı soundta bir Perry albümü yok. Anlaşılan o ki şarkıcı işini şansa bırakmak istememiş ve önceki albümlerini oluşturan matematik denklemine sadece bir kaç disko öğesi katmış. Aslında onu "değişmemek"le suçlamak yersiz olabilir. Sonuçta kendisi Amerika'da çok seviliyor ve aynı tarzda on tekli de çıkarsa hepsi liste başı oluyor. Farklı bir iş yapması için bir sebep göremiyorum. Ne de olsa yeni bir isim. Kariyerini kurmakla meşgul. Gelecek albümlerde biraz daha fazla risk alacağını düşünüyorum. Britney Spears'ı hatırlayalım. O da zamanında benzer albümler yaparak In the Zone'a ulaşmıştı. P!nk'se hala aynı şarkıları ısıtıp ısıtıp önümüze koyuyor ve listelerden istediğini alıyor. En iyisi zamana bırakmak.


Prism, albümün aynı zamanda ilk teklisi de olan Roar'la enerjik bir açılış yapıyor. Şarkı ilk çıktığı zaman oldukça fazla eleştiri almıştı. Şarkının bir Sara Bareilles şarkısından çalıntı olduğu bile iddia edildi. Tüm bu olumsuz iklime rağmen bildiğimiz rock kızı Katy, bu power-pop şarkısıyla iddialara kocaman bir kroşe çakarak listelerde zorlanmadan bir numarayı gördü.

Roar'ın hemen arkasından gelen Legendary Lovers ise oldukça kişisel bir şarkı. Şarkıya eşlik eden grotesk Hint esintileri, Katy'nin biten evliliğine bir gönderme olsa gerek. Burada bir parantez açmak istiyorum. Katy'nin rüya gibi başlayan evliliğinin aniden bitmesi ve ardından eski kocasının bitmek bilmeyen pervasız açıklamaları Prism'i fazlasıyla etkilemiş. Albümde bulunan şarkıların birçoğunu kişisel olarak nitelendirebiliriz.

Birthday, internetten takip ettiğim kadarıyla albümün en çok sevilen şarkıları arasında. Özellikle Katy hayranları şarkıya daha yayınlandığı ilk günden ısınmış durumdalar. Neşeli bir pop şarkısı. Klip gelebilir diye düşünüyorum. Fazlasıyla Teenage Dream dönemini andırıyor.


Albümün en iyi şarkısı ise şüphesiz 90'lar eurodance furyasından oldukça etkilenmiş bir disko parçası olan Walking On Air. Şarkı sadece Prism'in en iyi şarkısı olmakla kalmıyor, aynı zamanda Perry'nin de külliyatındaki en sağlam işlerden biri olarak yerini alıyor. Klip çekilirse çok rahat Amerika'da bir numara olacaktır.

İkinci tekli olarak yayınlanacağı açıklanan Unconditionally ise mid-tempo bir aşk şarkısı. Aynı zamanda Katy'nin albümdeki favori şarkısıymış. Sözler biraz klişe olsa da koşulsuz aşkı arayanların bu şarkıya bir göz atmaları önerilir. Albümün öne çıkan şarkılarından biri.Bir Katy Perry- Juicy J ortak çalışması olan Dark Horse albümden yayınlanan promo teklilerden ilki. Daha önce Snopp Dogg ve Kanye West ile de çalışan Perry, anlaşılan o ki hiphop işine oldukça ısınmış. Safkan bir hiphop altyapısına sahip olan şarkı Juicy J'in tadımlık rap kısmıyla da zenginleştirilmiş. Favorilerimden.

This Is How We Do, bir önceki şarkıdaki hiphop esintisini inceden inceye devam ettiriyor ve sözleriyle her bir önceki albümün önde gelen parçalarından olan T.G.I.F'i hatırlatıyor. Haftasonu eğlencelerinde çalmak için birebir !

Kylie Minogue şarkılarını andıran International Smile ise albümün önde gelen dans parçalarından biri. Rock'n roll ruhuyla yapılmış güzel bir pop şarkısı. Kliplendirilebilir.


International Smile'dan sonra Prism'in temposu kaçınılmaz şekilde düşüyor ve albüm neredeyse bir ballad çöplüğüne dönüşüyor. Aralarında iyiler yok mu? Elbette var. Love Me ve This Moment gibi. Ama onlarda disko etkisinde kalmış orta tempo şarkılar. Eğer gerçekten albümün balladlarından bahsedeceksek, üzülerek söylemem gerekir ki başarısızlar. Deluxe versiyonunda albüme katılan bonus şarkılar ise oldukça zayıf.

* * *

Prism, balladları çıkardığınızda oldukça güzel bir pop albümü. Özellikle Katy'nin diskoyla tanışması sevindirici. Ama dediğim gibi böylesi enerjik ve genç bir albümü anlamsız balladlarla doldurmak yersiz olmuş. Bu durumun en büyük sorumlu eski kocası olsa gerek. Allah'ından bul Russell !!

Teenage Dream'e yakın ve umut veren bir albüm; ama onun kadar başarılı olduğu söylenemez.

Son söz.. Ben ne olursa olsun bu kızı seviyorum ya :)

Bunları Dinlemek Lazım: Roar, Walking On Air, Dark Horse, This Is How We Do, International Smile, Love Me, This Moment

2 yorum:

  1. Boy KatyCat'im ve sonuna kadar da öyle kalacağım ... <3

    YanıtlaSil
  2. KatyCat'im.Albümlerinin hepsine bayılıyorum <3 Bu kadın benim herşeyim <3

    YanıtlaSil