60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

3 Temmuz 2013 Çarşamba

Sıcak Sıcak

Biraz da müzik haberleri..

--- MOBY'DEN YENİ ALBÜM ---

Elektronik müziğin deha çocuğu Moby geri dönüyor !

1 Ekim'de çıkaracağı on birinci stüdyo albümü olma özelliğini taşıyan Innocents'dan daha önce The Lonely Night adlı parçayı yayınlanmıştı; ama bu şarkının yeni bir albümde yer alıp almayacağı belli değildi.

Sanatçı dün albümden yeni bir şarkıyı daha görücüye çıkardı (A Case for Shame) ve yeni albümün müjdesini hazırladığı bu kısa tanıtım videosuyla verdi.Yeni albümden çıkan şarkıları dinlemek isteyenler şarkılara Moby'nin resmi Youtube hesabından ulaşabilirler. Buyursunlar

Anlaşılan o ki Moby köklerine dönüyor ve electronica türünde nefis bir albüm bizleri bekliyor.

--- YAZIN EN BÜYÜK FESTİVALİ: VESTİVAL ---

Malumunuz Gezi Olayları neticesinde bir çok festival iptal oldu. Vodafone Istanbul Calling bunlardan en büyüğüydü sanırım. İstanbul'a yeni bir soluk kazandırmak hedefleniyordu. Olmadı. Ama festival coşkusunu yaşayamadık diyenleri yeni bir süpriz bekliyor; çünkü Vestival adı verilen etkinlikle dünyaca ünlü dans, r&b ve hip-hop sanatçılarını iki gece boyunca izleme fırsatını elde edeceksiniz.

Listede kimler yok ki..
50 Cent, Ne-Yo, Inna, AkonLMFAO ve Far East Movement.

Biletler için tık tık.--- LOU REED TABURCU OLDU ---

İki ay önce karaciğer nakli yapılan rock müziğin gazilerinden 72 yaşındaki Lou Reed, geçtiğimiz pazar erken saatlerde Southampton Hastanesi'nin aciline kaldırıldı. Sıvı kaybı teşhisi konulan Reed, 1 Temmuz'da hastaneden taburcu edildiği öğrenildi.

Reed, nakilden sonra ilk defa geçtiğimiz ay düzenlenen Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali'nde görüntülenmişti. Laurie Anderson, eşinin geçirdiği hastalığın çok ciddi olduğunu ve ünlü şarkıcının ölümün kıyısından döndüğünü açıklamıştı.


Ne diyelim, Allah şifa versin. Reed'e bu müzik dünyasının ihtiyacı var. Onun kadar deneysel işlere cesaret edecek bir başka ünlü daha tanımıyorum.

--- LANA DEL REY KONSERİ ERTELENDİ ---

7 Temmuz'da yapılması planlanan konser, 20 Eylül'e ertlenedi. Konser alanında ise bir değişiklik yapılmadı. Yer KüçükÇiftlik Park, İstanbul.

(İndirimli dönem) Bilet fiyatları bile cep yakıyor:

Deluxe Lounge - 550.00 TL
Sahne Önü - 325.00 TL
Normal - 135.00 TL


--- GLASTONBURY FESTİVALİNDE DOĞUM  ---

33 yaşındaki Heidi Wesson isimli bir seyircinin geçtiğimiz hafta gerçekleşen tarihi The Rolling Stones konseri sırasında doğum sancıları başlamış ve doğum -beklenenden iki hafta önce- sağlık merkezinde gerçekleşmiş. Stones çocuğuna sağlık merkezinin adı olan "Ivy" ismi verildiği öğrenildi.

Benim aklıma hemen '69 yazındaki Woodstock ve bebekleri geldi :)

--- EFSANEVİ GİTAR AÇIK ARTIRMADA !! ---

Bob Dylan'ın olaylı 1965 Newport Folk Festivali'nde sahnede kullandığı ve daha sonra yıllar boyu kayıp olduğu sanılan el yapımı Fender Stratocaster marka elektro gitarın aslında yarım asra yakın bir süredir New Jersey'li Dawn Peterson ailesinde olduğu ortaya çıktı.

 
PBS kanalında yayınlanan History Detectives (Tarih Dedektifleri) programında gün yüzüne çıkan gitarın Dylan'a ait olduğu bizzat efsane sanatçının kendisi tarafından da doğrulanmış.

Şimdi bu tarihi öneme sahip gitarın açık artırmada ne kadara satılacağı merak konusu. History Detectives'deki yetkililere göre gitarın bedeli 500,000$'dan daha fazla olabilir.

Dylan, o yıla kadar akustik gitarıyla folk şarkıları okuyan bir sanatçıyken Newsport Folk Festivali'nde sahneye beklenmedik şekilde elektro gitarla çıkmış ve izleyicilerin büyük bir bölümü tarafından yuhalanmıştı. 
Müzik tarihçileri ise bu unutulmaz anı "folk müziği rock n roll'a aynı yatağa sokmak" olarak nitelendirmişti.

--- J.LO, TÜRKMENİSTAN LİDERİNE KONSER VERDİ---

-Bayan popo- Jennifer Lopez geçtiğimiz günlerde Türkmenistan devlet başkanı için hazırlanan özel bir gecede sahne aldı. Ancak J.Lo'nun insan hakları ihlalleriyle gündeme gelen Türkmenistan'da konser vermesi insan hakları kuruluşlarını harekete geçirdi ve sanatçı bu hareketinden dolayı çokça eleştirildi.Eleştirilere cevap veren sanatçının menajerı, devlet başkanına "iyi ki doğdun" şarkısı okuyan Jennifer'ın Türkmenistan'daki insan hakları ihlallerinden haberi olmadığını ve bu konuda bir bilgisi olsaydı konsere asla katılmayacağını dile getirdi. Paranın gözü kör olsun.

--- PIXIES'DEN YENİ ŞARKI ---

80'li yılların unutulmaz alternatif gruplarından Pixies, uzun bir aradan sonra yeni bir şarkı yayınladı. Grubun Bagboy adını verdiği şarkıyı sitelerinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder