60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

30 Mayıs 2013 Perşembe

Ağaçlara Elveda

Ağaç mı ? O da ne ki ? Sadece boylu boyunca duran bir "şey". İki üç dalı var üstünde. Bir de rüzgarlı havada slınıp duruyorlar. -Aralarına hamak serme dışında- bir işlevi yok aslında. Söylenene göre "şehrin ciğerleri" onlar. Ama önemi yok. Bu halkın oksijene, gölgeye ve hele de yeşile hiç ihtiyacı yok. Paranın yeşili, avmlerin klimaları yeter bizlere !!

Nasılsa "biz kararımızı verdik"..

Diyecek söz bulamıyorum. Böyle muhalefete, böyle iktidar ! Eğer muhalefet görevini yapmazsa birileri de "karar verir" ve "diğerleri"nin gözünün yaşına bakmaz, uygular. Gezi Parkı'nı canını dişine takar savunmaya çalışan BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Sürreya Önder'e minnettarım. Kendisi şu sıralar gerçek "muhalefet" yapan tek milletvekili. Birileri daha uyumaya devam etsin.

Dünyanın neresinde görülmüş böyle bir şey ? Dört yanı beton yığını olan bir meydanın kalan son yeşil alanını avm yapımı için feda etmek.. Hangi vicdana sığar bu ? Yatıp kalkıp din edebiyata yapan bu çakma muhafazakarlar sanırım derslerini hiç çalışmıyorlar. İşte Hz.Peygamber'in ağaç dikme konusundaki hadisi şerifi:

"Kıyamet koparken sizden birinizin elinde bir hurma dalı bulunur da bunu kıyamet kopmadan dikmeye gücü yeterse, mutlaka onu diksin, bırakmasın."(Tecrid-i Sarîh Trc.,VII, 124)

Bu da mı gol değil ?

Peki Mustafa Kemal Atatürk'ten bir örnek vereyim..

Atatürk, 1929 Ağustos'unda Yalova'da bir köşk yapılması için talimat verir ve inşaat Eylül ayında tamamlanır. Ancak Gazi'nin bir köşk ziyareti sırasında çalışanlar yandaki çınar ağacının dalının köşkün çatısına vurduğunu, çatı ve duvara zarar verdiğini söyleyerek, çınarın köşke doğru uzanan dalını kesmek için Gazi'den izin isterler. Gazi bu fikre hemen karşı çıkar ve bunun yerine binanın raylar üzerinde birkaç metre ileriye alınmasını emreder.
 
 Photo courtesy of EnSonHaber

..ve 2013 yılında bizler hala bu ileri görüşlülüğe ve vicdana erişememişiz. Kendimizden ne kadar utansak azdır. Yeşile ve çevreye zarar veren insanları Allah islah etsin.

Nereden..


...nereye


Unutmayın, "Vicdan ilahi bir takiptir"..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder