60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

5 Nisan 2013 Cuma

Never Ending Tour 25 Yaşında !!!

Yaşayan efsane Bob Dylan'ın 1988 yazında başladığı Never Ending Tour bu sene 25.yaşını kutluyor. O günden bugüne -1997 yılında Dylan'ın hastalığı yüzünden yaşanan kesintiyi saymazsak- ara vermeden devam eden bu uzun soluklu turne bugün 2013 ayağına başlıyor ve bu geceki şov, turnenin 2,481.konseri olacak. Herhalde dünyada bu kadar uzun soluklu bir başka turne daha yoktur. Dylan, ilerlemiş yaşına rağmen yılda ortalama 100 konser veriyor ki bu üç gecede bir konser verdiği anlamına geliyor. Böylesi bir performans yıpranmış bir beden ve mücadelelerle dolu bir hayat geçirmiş biri için hiçte kolay olmasa gerek.
 Courtesy of Dailymail
Never Ending Tour, 25 yıldır yollarda olmasına rağmen içerdiği çeşitlilik sebebiyle birçok Dylan hayranını bugün bile heyecanlandırabiliyor. Zira üstad neredeyse her gece farklı bir setlistle seyirci karşısına çıkıyor ve konserlerin aralarına kısmen daha az bilinen şarkılarını eklemeyi ihmal etmiyor. Ki bu da Dylan'la birlikte dünyayı dolaşan hayran kitlesini yaratan en önemli sebeplerden biri. Evet yanlış duymadınız, bazı hayranları onunla birlikte dünyayı dolaşıyor ! Mümkün olduğu kadar Dylan konserine katılmaya çalışıyorlar ki bu anlaşılabilir bir şey. Ayrıca bilindiği gibi her gece şarkılara farklı yorumlar getiriyor. Bir gece önce dinlediğiniz Like a Rolling Stone bir başka gecede kulağa çok farklı biçimde gelebiliyor ki bu Dylan'ın yaptığı işten ne kadar zevk aldığının ve her canlı performansının ne kadar eşsiz olduğununa kanıtı.

2002 yılında itibaren turnenin her gecesi ışıklar karaltıldıktan sonra Dylan'ın sevdiği şarkılardan birinin çalınması ve ardından yapılan kısa bir konuşmayla başlıyor:

"Bayanlar ve baylar, karşınızda rock 'n' roll'un saray şairi. 60'ların karşı kültür vaadinin sesi. Folk müziği rock müzikle aynı yatağa sokmaya zorlayan adam. 70'lerde makyaj yapan ve madde bağımlılığının belirsizliğinde kaybolan kişi. O ki İsa'yı bulmak için yeniden doğan.. O ki 80'lerin sonunda popülerliğini yitiren ve aniden vites değiştirerek 90'ların sonunda kariyerinin en güçlü müziklerinden bazılarını yayınlayan.. Bayanlar ve baylar - Columbia kayıt sanatçısı Bob Dylan !"

Bir nevi ayin de diyebiliriz.

Courtesy of intoabluehaze

Malum, Dylan bu turne kapsamında ülkemize iki defa uğradı (1989 ve 2010 yıllarında) ve ne büyük şanstır ki 2010 turnesine katılma şerefine nail oldum. Zamanında konserle ilgili detaylı bir yazı yazmıştım. Amacım o yazıyı tekrar etmek değil. Sadece bu kutlu etkinlikten aklımda yer eden birkaç ufak detayı not düşmek istiyorum:

- Etkinlik tam da Mavi Marmara olayının yaşandığı günün akşamında gerçekleşmiş ve Dylan da o gece manidar biçimde Masters of War'u okumuştu. Bilinçli bir tercih miydi, bilinmez.

- Yıllar geçse de Dylan hala ilk günkü kadar başarılı bir müzik adamı. Kimse onun kadar hisli mızıka solosu atamıyor belki de. Ballad of A Thin Man'in sonundaki soloyu ve konser alanının arkasındaki manzarayı unutamıyorum.

- Ustanın vurdumduymaz seyirciye Just Like a Woman'ın nakaratını söyletme çabası görülmeye değerdi. İkinci denemeden sonra adam pes etti ve meşhur yüz ifadesiyle şarkısını tamamladı.

- Kimse kusura bakmasın; ama Dylan'ın blues dönemi çok daha zengin ve keyifli geliyor bana. Kendisinin de blues yapmaktan zevk aldığı ortada. Orgun başında çalarken ara sıra ayağını muzip biçimde kaldırıp kaldırığ indirmesi ne kadar eğlendiğini gözler önüne seriyor.

 - Yıl olmuş 2010, hala seyirciler adamdan One More Cup Of Coffee istiyordu. Bir öğrenemediler Dylan'ın o şarkıyı uzun zaman önce setlistinden çıkardığını.

- Cold Irons Bound için diyecek söz bulamıyorum. Yer sarsıldı.

- Yukarda da bahsettiğim üzere, her Dylan konseri ustanın sevdiği bir parçayla açılır ve o seneki açılış parçası da Aaron Copland'ın Hoedown* eseriydi. İşte o açılış parçası ve o meşhur kısa konuşma:Maalesef kayıtlar İstanbul konserine ait değil.

* Hoedown'un tamamını dinlemek isteyenlere:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder