60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

13 Nisan 2013 Cumartesi

"Demir Leydi"nin Ardından

 Courtesy of Standard
 
Kapitalizmin amansız savunucusu, neoliberal politikaların fikir anası, Amerikadaki sağ siyasetin en ünlü temsilcisi Başkan Ronald Reagan'ın kankası, komunizmi yıkan kadın, -Demir Leydi- Margaret Thatcher, geçtiğimiz günlerde geçirdiği inme sonucu 87 yaşında hayata gözlerini yumdu. Kendisini ve politikalarını severiz, sevmeyiz. O bize kalmış. Ancak son kırk yılda İngiltere'deki sanat hayatını derinden etkilediği bir gerçek. Özellikle underground, punk türünde işler yapan isimlerin Thatcher hakkında mutlaka bir şarkı kaydettiğini iddia edebiliriz. Kendisi hakkında yazılmış o kadar çok şarkı var ki.. Bildiğim kadarıyla bu şarkıların sayısı 30'un üstünde. Hepsinin de ortak noktası; nefretle andıkları İngiltere'nin ilk kadın başbakanı Margaret Thatcher.

Dile kolay üç seçim üst üste sandıktan zaferle çıkmış bir isim kendisi. Soğuk Savaşı'ın bitmesinde ve Sovyetler'in yıkılmasındaki rolü yadsınamaz. Her daim uzlaşmaz tutumuyla dikkat çekmiş ve tüm Arjantin halkının nefretini kazanmış bir lider. Ülkesinde çeşitli adlarla anılıyor. Ama herhalde en unutulmazları "Süt Hırsızı" ve "Demir Leydi" olsa gerek.

 Courtesy of newsdiscovery

Ölümünün ardından ülkesinde ve dünyanın çeşitli yerlerinde kutlamalar yapılması beklenen bir şeydi. Özellikle İngiltere'deki sendikaların ve İrlandalıların davullu zurnalı kutlamalar yapacağına kesin gözüyle bakılıyordu bunca yıldır. Beklenen oldu ve Barones'in ölümünün ardından insanlar sokağa döküldü, kutlamalar yapıldı. Öyle ki Oz Büyücüsü'nün meşhur şarkısı "Ding dong cadı öldü!", İngiltere müzik listelerinin bir numarası oldu. Haftanın en çok dinlenen şarkılarını yayınlayan BBC ise yerinde bir karar vererek şarkıyı yayınlamama kararı aldı.

Bugün basına yansıyan bir diğer ilginç Thatcer-ertesi haberse Kraliçe'nin cenazeye katılmak istediğine dair olan haberdi. Eğer böyle bir şey gerçekleşirse Kraliçe'nin İngiltere'nin çoğunluğu tarafından eleştiri yağmuruna tutulacağı kesin. Malum bulunduğu konumun tarafsızlığına zarar verecek bir hareket.

Demir Leydi'nin ölümü üzerine en çok sevinenlerin başında hiç şüphesiz İngiliz indie rock efsanesi Morrissey gelmekte. Zamanında "Giyotindeki Margaret" adında bir şarkıyla kendisini -çok sert bir şekilde- eleştiren, hatta ölmesi için Tanrı'ya yalvaran ünlü şarkıcı, olayın ertesinde yazılı bir açıklama yaptı: 
Courtesy of Digitalspy
"The difficulty with giving a comment on Margaret Thatcher's death to the British tabloids is that, no matter how calmly and measuredly you speak, the comment must be reported as an "outburst" or an "explosive attack" if your view is not pro-establishment. If you reference "the Malvinas", it will be switched to "the Falklands", and your "Thatcher" will be softened to a "Maggie." This is generally how things are structured in a non-democratic society. Thatcher's name must be protected not because of all the wrong that she had done, but because the people around her allowed her to do it, and therefore any criticism of Thatcher throws a dangerously absurd light on the entire machinery of British politics. Thatcher was not a strong or formidable leader. She simply did not give a shit about people, and this coarseness has been neatly transformed into bravery by the British press who are attempting to re-write history in order to protect patriotism. As a result, any opposing view is stifled or ridiculed, whereas we must all endure the obligatory praise for Thatcher from David Cameron without any suggestion from the BBC that his praise just might be an outburst of pro-Thatcher extremism from someone whose praise might possibly protect his own current interests. The fact that Thatcher ignited the British public into street-riots, violent demonstrations and a social disorder previously unseen in British history is completely ignored by David Cameron in 2013. In truth, of course, no British politician has ever been more despised by the British people than Margaret Thatcher. Thatcher's funeral on Wednesday will be heavily policed for fear that the British tax-payer will want to finally express their view of Thatcher. They are certain to be tear-gassed out of sight by the police.

United Kingdom? Syria? China? What's the difference?


Morrissey
9 April 2013"


Courtesy of smh
Thatcher'ı "İçinde bir atom insanlık bile bulunmayan bir terörden ibaretti" olarak nitelendiren Morrissey her ne kadar bu ölüm karşısında sevinmiş olsa da sanat dünyasının hepsinin ölüm ertesinde gerçekleştirilen sokak kutlamalarına aynı oranda sempatiyle baktığını söylemek güç.

Ünlü punk rock grubu Sex Pistols'ın efsane sesi Johnny Rotten, kutlamaları "mide bulandırıcı" olarak nitelendirdi ve ekledi "Ben onun mezarında dans etmeyeceğim. Ben onun yaşadığı dönemde düşmanıydım; ama ölümünde düşmanı olmayacağım." Sanırım en aklı selim açıklama, beklenmedik şekilde punk müziğin zıpkın çocuğu Rotten'dan gelmiş. Sonuçta ölen ölmüş. Arkasından konuşmanın alemi yok. Nasılsa tarih gerçekleri yazacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder