60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

4 Nisan 2013 Perşembe

80'inde Rock and Roll

Courtesy of Las Vegas Sun

80'lik Little Richard'tan ne zaman bahsetmem gerekse, hangi övgü dolu sözleri seçeceğime karar veremiyorum. Öylesi görkemli bir sanatçı işte ! Kendisi son yarım asırdır rock müzik tarihine şekil vermiş düzinelerce sanatçının idolü. Ona kimler hayran değil ki? Bob Dylan, Michael Jackson, Paul Mccartney, Mick Jagger, Freddie Mercury, Elton John ve daha nicesi. Rock and roll'un mimarı desek yeridir.

Kendisi hakkında zaman zaman ufak tefek şeyler yazmaya çalışıyorum. Çünkü bu efsanenin adının gelecek nesillere taşınması gerektiğini düşünüyorum. Gençliğinde yaptığı kayıtlara bir kulak vermenizi öneririm. Dönemdaşları ve ardından gelecek rock and rollcular ile Richard'ın arasındaki farkı ilk dinleyişte anlayacaksınız. Vokal konusunda kimse onun eline su dökemez. Çok sevdiğim, hastası olduğum Elvis bile ! Öyle görkemli öyle güçlü bir vokal yeteneği var ki.. Meşhur çığlıkları ve sıradışı iniltileri nice yeni yetme rockçıya ilham kaynağı olmuştur kim bilir. Gençliğinde ellerini bacaklarının altından geçirmek suretiyle piyano çaldığı çılgın şovları da unutmamak gerek !

Little Richard bu sene 81.yaşını dolduruyor ve ne yazık ki sağlık durumu pek iç açıcı değil. Yılda bir bilemediniz iki gece sahne alıyor ve bir zamanlar fişek gibi olan performansından yeller esiyor. Ama tabii onca yıldan sonra böylesi bir performans düşüklüğünü hoş görmek gerek. Dile kolay. Kendisinin profesyonel müzik hayatı 1948 senesinde başlıyor !!! Efsane en son 30 Mart 2013 tarihinde Viva Las Vegas Rockabilliy Haftasonu etkinliğinde sahne aldı ve açıkçası durumu beni tedirgin etti. Doktoru Richard'ın sağlık durumunun bir ameliyatı daha kaldıramayacağını açıklamış ve bu sebepten yürüme yetisini kaybetmiş. Allah uzun ömürler versin. Beterinden saklasın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder