60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

1 Mart 2013 Cuma

Bir Sonraki Gün

Courtesy of Wikipedia

..ve beklenen an geldi ! Glam rock efsanesi David Bowie'nin 10 yıllık susukuluğun ardından çıkardığı yeni albümü "The Next Day"in tamamı bu sabah itibariyle iTunes'dan bedava olarak dinlenebiliyor. Üşenmedim bu sabahın köründe kalkıp dinledim. İlk izlenimim: beklentimin çok üstünde bir iş olmuş ! Modern, genç, dinamik ve gürültülü bir albüm.

10 yıllık aradan sonra paslanmış bir efsane ile karşılaşmayı bekleyenler avuçlarını yalayabilirler; çünkü Bowie, 10 yıl öncekinden çok daha iyi bir albümle karşımıza çıkıyor. 2003 yılında çıkardığı "veda" albümü "Reality" ile kısmen iyi bir veda gerçekleştiren efsanenin dönüşü, vedasından çok daha görkemli bir biçimde gerçekleşti. Albüm neredeyse bütün müzik otoritelerinden tam not aldı.

The Independent, albümü "rock n roll tarihinin en iyi geri dönüş albümü" olarak nitelendirirken The Guardian "fikirleri provoke eden, garip ve harika şarkılarla dolu bir albüm" yorumunda bulundu. İşte bazı müzik otoritelerinin verdikleri notlar:


İlerki zamanlarda albümle ilgili detaylı bir inceleme yazısı elbette yazacağım. Ama ilk izlenimim gayet olumlu yönde. Kilit şarkılara gelince; "Where Are We Now", "The Stars (Are Out Tonight)", Teoman şarkılarını hatırlatan "Valentine's Day" (üçüncü single olmalı bence), harika org kullanımıyla "Love Is Lost", "(You Will) Set the World On Fire", "Dancing Out In Space", psikopat atmosferiyle "Heat" ve eski Bowie şarkılarına göz kıpran "How Does the Grass Grow?"

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder