60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

18 Şubat 2013 Pazartesi

İyi Ki Doğdun Yoko !


Bugün Yoko Ono'nun 80.doğum günü. Çoğu insan onu efsanevi rock grubu The Beatles'ı dağıtan kadın olarak bilmekte. Ama ben bu klişeye aldırış etmiyorum. Bilakis Yoko'nun rock dünyası için çok önemli bir figür olduğunu düşünüyorum. Şimdiye değin yaptığı avant-garde rock albümleri bir yana dursun, Yoko olmasaydı Lennon efsanesi diye bir şey de olmayacaktı.

The Beatles zaten dağılacaktı. Durumun sanıldığı gibi Yoko'yla uzaktan yakından alakası da yoktu. Grup içinde bölünmeler çoktan başlamıştı. Paul, grupla beraber yola devam etmeyi çok mu istiyordu dersiniz? Ya da Ringo ? Herkes "dağılma" fikrine sıcak bakıyordu. Özellikle de Paul. O daha deneysel işlere girişmek için can atıyordu. The Beatles'ın son albümlerine bakın. Bütün deneysel soundlar Paul'un eseridir.Yoko-John ikilisinin varlığı grubun dağılmasına sadece görünen sebep oldu. Yoksa Yoko'nun The Beatles'ı tek başına dağıtması gibi bir durum söz konusu bile değil.


Hem Yoko olmasaydı John büyük ihtimalle sıradan (!) ünlü bir rockçı olacaktı; ama unutulmaz bir rock efsanesi olamayacaktı. Herkes onu "The Beatles'ın bir üyesi" olarak hatırlayacaktı. Tıpkı Ringo'yu hatırladıkları gibi. Ringo'dan bir efsane diye söz eden birini gördünüz mü ? John da, Ringo gibi grubun dahi müzisyenlerinin (Paul ve George) gölgesinde kalacaktı. Bugün eğer ne zaman barıştan söz edilse konu dönüp dolaşıp John'a geliyorsa, barışın simgesi her daim John'la beraber anılıyorsa, "Imagine" ve "Give Peace A Chance" gibi barış marşları nesiller boyu dilden dile söylenmişse bunun sebebi Yoko'dur. Çünkü John'u "anarşist" yapan kadın Yoko'dan başkası değildir. John, sevdiği kadının düşünce dünyasından o kadar etkilenmiştir ki...

Herkes John'u -barışçıl- siyasi fikirleriyle bilir; ama bu fikirlerin nasıl geliştiğini bilen pek azdır. Barış aktivisti John imajının fikir babasıdır Yoko. Günlerce John'la beraber "yatak barışı" yapan ve ardından "Give Peace a Chance"i söyleyen Yoko'dur. Her şeyden önemlisi Yoko, John'u mutlu etmiştir. Ona yaşama sevinci aşılamış ve harika bir birliktelik yaşamışlardır. John gibi serseri ruhlu bir herifi bile evlenmeye ikna edecek kadar !

Bugün eğer birileri Lennon efsanesinden bahsediyorsa, Yoko'ya şükranlarını sunmasında fayda var derim. Çünkü biz ona çok şey borçluyuz. Bir barış önderinin doğmasına sebep olduğu için. İster kabul edin ister etmeyin.

Nice senelere "okyanusun kızı".. Ben seni her zaman sempatik hallerin ve John'a beslediğin sıradışı aşkınla hatırlayacağım.


2 yorum:

 1. galiba suçu yoko'ya atmak da efsanenin bi parçası oldu :) şunu dinledin mi?

  http://youtu.be/k5YIJ1pZEBc

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen. "çamur at izi kalsın" en kolayı zaten.

   aa ilk defa duyuyorum. ilginç bir deneme olmuş :D özellikle adamın üstünü başını makasla kestiği sahne.. yorumsuz :D

   Sil