60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

10 Şubat 2013 Pazar

Grammy'lere Ramak Kala

Şimdi kankamla Grammy'ler üzerine konuşuyorduk da tartışmayı buraya taşımak istedim. Sahi bu ödül törenleri ne kadar sağlıklı acaba ? O gecelerde gerçekten yılın en iyileri mi seçiliyor yoksa ödüller bazı amaçlar doğrultusunda mı dağıtılıyor ? Dahası yılın en iyisini seçmek diye bir şey olası mı ?

Açıkçası ben ezelden beridir "ödül" fikrine karşı olan birisiyim. Sanat eserlerini bir havuzda toplayıp, daha sonra da içlerinden birini "en iyi" diye nitelenedirerek seçme fikri bana oldukça komik geliyor. Adı üstünde; sanat bu. Yani ruhun yansıması ! Kendi özünü ifade etme işi. Her ruhun birbirinden farklı olduğu düşünülürse ruhların arasından en iyisini seçmek akıl alır bir seçenek gibi durmuyor sanki ? Ben bir eseri beğenebilirim; ama bir başkası beğenmeyebilir. Bu da gayet normal bir durum. Bu kadar çeşitli bir ruhlar aleminde "en iyi ruhu seçme" fikri bu sebepten ötürü bana oldum olası saçma gelmiştir.

Bir de bu ödül törenlerinin maddi boyutu var. Malumunuz bu tarz törenlerin en büyük getirisi ödüllerin sektörü canlandırıcı etkisidir. En güzel örneğini sinemalarda görürüz. Bir film vardır, daha hiçbir ödüle aday değildir. Afişi normal baskısıyla sergilenir. Ama bir hafta sonra bir yerde ödüle aday oldu mu o afişe şu yazı eklenir: "Bilmem nerede bilmem kaç dalda ödüle aday film". Sonra ne olur ? Ortalama izleyici o filme meyleder. İzlemeyeceği varsa da kendini dolaylı yoldan zorunda hisseder. Ödüllerin bence tek bir amacı var; o da maddi başarıları körüklemek. Ödüller yanlızca para getirir. Bir de raflarda yer kaplar.

Eğer gerçekten ödüller maddi başarılara değil de geleceğe en çok birşeyler bırakana verilseydi Beyonce nasıl Michael Jackson ve Madonna'dan daha fazla Grammy ödülüne sahip olabilirdi ? Eğri oturup doğru konuşalım; Beyonce'yi ne kadar seversek sevelim müzik tarihine derin izler bırakmış bir sanatçı asla olamadı. Tek numarası "Crazy In Love" ile konser açılışı yapıp duran ve "Single Ladies"le aynı dansı tekrar eden bir şarkıcıdan bahsediyoruz burada. Ne Madonna gibi cüretkar işlere imza attı ne Michael Jackson gibi dans tarihine çeşitli figürler kazandırabildi. Tek yaptığı kalın bacaklarını gözümüze sokmak oldu. Bir yanda 16 Grammy ödüllü Beyonce, diğer yandaysa 13 ödüllü Michael Jackson. Akıl alır gibi değil !

1 yorum:

  1. 17 oldu kanka :/ Adele de 10'a tamamladı. Artık verilen ödül işe yarasın bari mantığıyla gidiliyor. Mesela Beyoncé ödülü alınca onu reklam yapar, hem ona hem bize yarar diyorlar.

    YanıtlaSil