60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

6 Aralık 2012 Perşembe

Müzik Dünyasında Yılının En İyi'leri

Aslında 2012 yılı müzik dünyası için bereketli bir seneydi diyebiliriz. Bir sürü iyi albüm çıktı. Eski toprak şarkıcılar yeniden küllerinden dirildiler. Falan filan. İsterseniz önce "ödülleri" takdim edeyim, sonra da yılı genel olarak değerlendirelim ?

Yılın Şarkısı: We Found Love - Rihanna
Yılın Albümü : Old Ideas - Leonard Cohen
Yılın Müzik Videosu:
National Anthem - Lana Del Rey
Yaşamboyu Başarı Ödülü: Leonard Cohen

Yılın En İyi Pop Şarkısı:  Gangnam Style - PSY
Yılın En İyi Pop Albümü: MDNA - Madonna
Yılın En İyi Pop Müzik Videosu: Marry the Night - Lady GaGa
Yılın En İyi Pop Performansı: Set Fire to The Rain (Royal Albert Hall) - Adele

Yılın En İyi Rock Şarkısı:
We Take Care of Our Own - Bruce Springsteen
Yılın En İyi Rock Albümü: Wrecking Ball - Bruce Springsteen
Yılın En İyi Rock Müzik Videosu: Lonely Boy - The Black Keys
Yılın En İyi Rock Performansı:
We Take Care of Our Own (Grammy 2012) - Bruce Springsteen

Yılın En İyi Dans Şarkısı: Titanium - Sia ft. David Guetta 

Yılın En İyi Dans Albümü: Nothing But the Beat 2.0 - David Guetta
Yılın En İyi Dans Müzik Videosu:
She Wolf (Falling to Pieces) - Sia ft. David Guetta
Yılın En İyi Dans Performansı: White Light (Londra Olimpiyatları Kapanış Töreni) - George Michael

Yılın En İyi Hip-Hop/R&B Şarkısı: Mirror - Lil Wayne ft. Bruno Mars
Yılın En İyi Hip-Hop/R&B Albümü: Pink Friday: Roman Reloded - Nicki Minaj
Yılın En İyi Hip-Hop/R&B Müzik Videosu:
Mirror - Lil Wayne ft. Bruno Mars  
Yılın En İyi Hip-Hop/R&B Performansı: Roman Holiday (Grammy 2012) - Nicki Minaj

----------- o -----------

- 2012 senesinde deyim yerindeyse Nicki Minaj fırtınası yaşandı.  Hangi klibi açsam, hangi şarkıyı dinlesem karşıma hep o çıktı. Sonuç mu ? Harika albümüne (Pink Friday: Roman Reloded) ve çılgın yaradılışlı kendisine kayıtsız kalamadım. Hele bir de "I Don't Give A" şarkısında Madonna'ya saygısını sunduktan sonra..  Yılın yıldız isimlerinden biriydi. Bu kızdan daha iş çıkar, söyleyeyim.

- Lady GaGa seneyi kısmen sessiz geçirdi. 2011'in sonlarında yayınladığı "Marry the Night" klibini ve çıktığı yeni turnesini saymazsak müzik piyasasına bir katkısı bulunmadı diyebiliriz. Fakat yeni turnesi "Born This Way Ball Tour" yılın en iyi turnelerinden biriydi.

- Rihanna her zamanki gibi rezil bir albümle karşımıza çıktı. Ama huyu kurusun, çıkardığı her single genelde iyi oluyor. Bu albümde de geleneği bozmadı ve albümden çıkan singlelar yılın en iyi pop şarkılarından oldu.

- Katy Perry ne yazık ki bekleneni veremedi. Evet, belki "Wide Awake" ve "Part of Me" zirveden inmek bilmedi, sayısız övgüye mazhar oldu; ama ben albümde (Teenage Dream: The Complete Confection) bir tek "Part of Me"yi beğendim. Geriye kalanlar sıkıcı ve zevksiz işlerdi.

- Yılın en süpriz ismiyse yeni vintage kraliçesi Lana Del Rey'di. Başta kendisine mesafeli yaklaşsam da albümden çıkan singlelar sayesinde kendisini dinler oldum. Her ne kadar albümde çok sevdiğim şarkılar olsa da genel olarak Born to Die albümü ne yazık ki bana göre çok tutuk ve tek düze bir albümdü. Bu yüzden de yılın albümleri listemde yer almadı. Ancak şunu da söylemekte fayda var. Bu kız eğer "60'ların rockçı çıtır kızı" imajını bozmaz bu yolda ilerlerse çok iyi işlere imza atabilir. Yeni singleı "Ride" şimdiden gelecek senenin favorilerinden biridir bence.

- ..vee Madonna. Ne yazık ki Kraliçe bizleri bir kez daha hayal kırıklığına uğrattı ve MDNA adında kendisine yakışmayan bir albüme imza attı. Aslında MDNA kötü bir albüm değil; ama işte Madonna ayarında da bir iş değil. Katy Perry filan yapsa yere göğe sığdıramazdık bu albümü. Gene de fazla kızmıyorum ona. Çünkü MDNA Tour kapsamında bizlerin gönlünü almak için İstanbul'a geldi ve gerçekten de kendini affettirdi. Hayatımızda gördüğümüz en büyük görsel şova imza attı. Soyunmasına gerek yoktu tabii !

- Ama kuşkusuz bu yılın yıldızı 78'lik Leonard Cohen'di. Adam durdu durdu, giderayak turnayı gözünden vurdu. Old Ideas sadece bu senenin değil, aynı zamanda Cohen diskografisinin de en iyi albümüydü. Fazla söze gerek yok. Üstüne milyonlarca sayfa yazı yazdım zaten :) A bu arada unutmadan Old Ideas Tour kapsamında Cohen'i izlemek de ayrı bir keyifti doğrusu. Hayatımın en özel gecesiydi diyebilirim. Ayindi adeta !

- The Black Keys ve Bruce Springsteen de yılın en baba rockçı isimleriydi doğrusu. Keys'in Lonely Boy şarkısını dinleye dinleye yerimizde duramaz olduk. Her yerde oynamaya başladık. Patron Springsteen de yılın en "sallanan" albümüne imza attı ve Wrecking Ball'la piyasayı yıktı geçti !

- George Michael'da suskunluğunu sağlam bir dans parçasıyla bozdu ve ortaya White Light çıktı !

- Björk, eski günlerine döndü ve gönüllerimiz titreten; alternatif mi alternatif bir albüme imza attı.

- One Direction diye bir grup ortaya çıktı ve ergenler bayram etti.

- Justin Bieber büyüdü.

- ve tabii GANGNAM STYLE !! 2012 yılının Thriller'ıydı adeta.

...


Yılın şarkısı ise Madonna'dan geldi; "I Don't Give A". Single olsaydı bu listede yerini alacaktı; ama olmadı. Ne yapalım biz de MDNA Tour'daki harika şovunu buraya iliştirelim ve sözü Kraliçe'ye (ve çırağı Minaj'a) bırakalım:


2 yorum:

  1. Zihin Radyo Eksen'in 20 yılın en iyi albümleri listesine rakip bir 20 yılın en iyi 5 albümü listesini yapmanı bekliyorum. Gerçi 5 albüm olunca çok kasılıyor, 10 da olabilir :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Oluuur :) Ama biraz düşüneyim üstünde.

      Sil