60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

7 Aralık 2012 Cuma

"İsrail'de konser vermem"

Haberi aynen aktarıyorum:

"Pink Floyd'un efsane üyesi Rogers Waters Londra'da Avrupa turnesi öncesinde, NTV'de yayınlanan NTV Cumartesi'nin gönüllü muhabiri Sine Büyüka'nın da aralarında bulunduğu bir grup gazetecinin sorularını yanıtladı. 'The Wall' turnesi kapsamında 7 yıl sonra 3 Ağustos 2013'te tekrar İstanbul'da konser verecek olan Roger Waters, özel açıklamalarda bulundu. 'İsrail'deki duvarın önünde konser vermeniz siyasi açıdan mümkün mü?' sorusu üzerine Roger Waters şunları söyledi: 'İsrail'de konser vermem. Açılımı 'Boykot-Mahrum Bırakma-Yaptırım' olan BDS'e üyeyim. BDS'i 1970'li ve 80'li yıllarda Güney Afrika'daki ırkçı rejim karşıtı harekete benzetebiliriz. İsrail'in dış politikasını ve işgal altındaki Batı Şeria ve Gazze'de uyguladığı politikaları tasvip etmiyoruz. Şiddet içermeyen protesto kanallarından biri de BDS'tir. İsrail'e giderim ama konser vermem.''


Kaynak: Ensonhaber.com 
 
----- o ----- 

Roger Waters gibi cesur insanların bu korkak dünyada hala yaşadığını görmek umut verici. Orada bir insanlık dramı yaşanıyor ve ne yazık ki birçok "sanatçı" buna sessiz kalıyor. İsrail devleti, Nazilerin yıllar öncesinde kendilerine uyguladıkları işkenceleri misliyle o bölgedeki Filistinli nüfusuna uygulyor ve dünya buna sessiz kalıyor. Güçlü Yahudi lobisinin uşağı Hollywood da bu sürecin en güçlü enstrumanı olmakla yetiniyor. En son 2010 yılında Mavi Marmara Saldırısı sonucunda Elvis Costello ve Santana, İsrail konserlerini iptal etmişlerdi. Efsanevi alternatif rock grubu Pixies de aynı yıl İsrail'e tepki göstermiş ve konserlerini iptal etmişti. Yukarıda ve yanda gördüğünüz resimler birkaç sene öncesine ait. Waters, bizzat kendi İsrail duvarına gitmiş ve üstüne çeşitli sloganlar yazmıştı. Dikkat ederseniz iki slogan da "The Wall"dan. Üstteki "Zihin kontrolüne ihtiyacımız yok" yazısı unutulmaz "Another Brick In The Wall Pt.2"den bir dize. Diğer slogan da ise "The Trial"* şarkısından alıntı yapılmış: "Hey Olmert, o bölgeyi rahat bırak. Duvarı yerle bir et"

*Hemen şarkıyı hatırlayalım: İnşallah bu görkemli şovu bu yaz ülkemiz hudutlarında canlı canlı izleyebileceğiz. Hep bir ağızdan bağıracağız: "Duvarı yerle bir et!"

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder