60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

21 Ekim 2012 Pazar

Acayip Bir Ülkeyiz

Acayip kelimesi bile yetersiz kalıyor bence. Neymiş, 18 yaşında seçilme hakkı olsunmuş.. Durum şu; 18 yaşına girdiğin gün, bu ülkeyi yönetme yetkin olabilecek. Hani savaş kararında filan da söz sahibi olabileceksin. Bir "evet"inle savaşa girebileceğiz. Binlerce insanın ölümüne sebep olabileceksin. Ama içinde "alkol" geçen etkinliklere bir altı yıl daha katılamayacaksın.

Mesela Efes Pilsen Blues Festival. Bu sene düzenlenen 23.Blues Festivaline 24 yaş sınırı getirilmiş. Hamdolsun.. Ben de diyordum yasak nerede kaldı? Açıklama da şu; "07.01.2011 tarihli tütün mamulleri ve alkollü içkilerin satışına ve sunumuna ilişkin usul ve esaslar hakkındaki yönetmeliğin 24. maddesinin 2 .fıkrasının d) bendi gereğince bu etkinliğe katılım yaşı 24+ olarak belirlenmiştir." Onlar da ne yapsın; yasanın gereğini uyguluyorlar tabii. Esas bu yasayı getiren kafayı ben merak ediyorum.

Ne yani, şimdi 18 yaşındaki "taze" milletvekili bir "müzik etkinliğine" giremeyecek mi ? Yoksa velisinden imzalı mimzalı izin kağıdı mı isteyecekler ? Ya da veli gözetimi ? Öyle bir durumda "Eee pardon beyefendi, ben Ankara milletvekilinin velisiyim, o benim gözetimim de girebilir mi içeri?" şeklinde salakça sorular da sorulacaktır elbette.Amerikalıların pek sevdiği bir tabir vardır; bullshit ! Aynen öyle.

Bunun mantığını biri bana açıklasın. Benim aklım almıyor çünkü. Aldığım onca eğitim, okuduğum onca kitap neticesinde böyle bir kafanın varlığını açıklayamıyorum ben. O 18'lik delikanlı ya da kız, ülke yönetiminde söz sahibi olabilirken, içinde alkol geçiyor diye bir etkinliğe katılamayacak ha? Resepsiyonlarda ne olacak ? "Aaa gençler içkileri getiriyorlar hemen terk edin burayı" mı denilecek ? Ya da (0-6 yaş grubu) çocuklara ayrıldığı gibi 18'lik milletvekillerine de ayrı bir "oyun odası" mı tahsis edilecek ?

Ha, ileri demokrasilerde işler böyle yürüyorsa o ayrı..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder