60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

29 Eylül 2012 Cumartesi

Resident Evil: Retribution (4/10)


Zombi filmlerine bayılırım. Bilimkurguyu severim. Milla Jovovich'e aşığım. Demek ki Resident Evil 250 çekilse, ayıla bayıla izlemem lazım. Ama yooo demek ki büyük konuşmamak lazımmış. Evet, ilk üç film gerçekten hoşuma gitmişti. Resident Evil 1, modern bir klasik olma yolundaydı. İkinci film ise iyi bir devam filmiydi. Üçüncü film içinse sadece eğlenceliydi diyebilirim. Fakat seri ilk olarak 4.filmde tökezledi bence. Tamam, her yerde klon Milla'ları görmek güzeldi; ama gerçekten film saçmalıktan yıkılıyordu. Özellikle son yarım saatteki "çakma Matrix" denemeleri can sıkıcıydı. Tam da "daha beteri olamaz" derken Resident Evil 5 vizyona girdi ve kalbimi tümden kırdı.


Bu tarz filmlerde senaryo bütünlüğü ya da iyi oyunculuk aranmaz, biliyorum; ama bu kadar da seviye aşağıya çekilmez ki arkadaş ! Filmi izleyenler bilirler. Geçen filmde atom bombasıyla havaya uçurulan bir karakter hiçbir şey olmamış gibi bu filmde yer alıyor ve ne hikmetse hidayete ermiş; iyilerle iş birliği içine girmiş. Yetmemiş, ilk filmde fişi çekilen bilgisayar programı Red Queen bu filmde birden bire hortluyor ve malum repliğini film boyunca yineleyip duruyor: "Hepiniz burada öleceksiniz". Tabii bir süre sonra bu sinir bozucu bir hal alıyor ve mizah unsuruna dönüşüyor. Sanırım seri Terminatör'e bağlıyor ve yakında "aşırı zeki" bilgisayar programları insanlığı yok edecek.Oyunculuklara gelince.. Felaket..ötesi ! Özellikle bazı karakterlerin ölüm sahneleri internette dolanan parodileri aratmamış. Bir ara o sahnelerin şaka filan olduğunu düşünmedim değil. Bu kadar kötü nasıl oynayabilmişler, pes doğrusu. Allahtan, Milla her zamanki Milla. Ne iyi ne kötü. Donuk yüz ifadesiyle ortalıklarda dolanıp duruyor.

Bu arada seri gitgide seksist bir yaklaşıma doğru ilerliyor. Filmin başındaki yarı çıplak Milla sahneleri ve film boyunca Alice karakterinin (Milla'nın canlandırdığı) üzerinde taşıdığı "seksi" kıyafet bu dediğimi kanıtlar nitelikte. Hatta öyle bir an geliyor ki filmdeki bir karakter, Alice'in kıyafetine bakıp "nereden buldun bu sado-mazoşist kostümü" deyiveriyor !Filmin bize vadettiği tek birşey var; o da katıksız aksiyon. Bereket versin, filmin aksiyon sahneleri belli bir ortalamanın üstünde ve seyirciye keyifli dakikalar yaşatıyor. Özellikle filmin başındaki sahne ve Moskova'da geçen sahneler çok hoş. Ama ne yazık ki Sovyet zombileri ve birkaç enteresan zombi türü dışında seyiriciye hiçbir şey vadetmiyor. İtinayla kaçınız.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder