60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

25 Temmuz 2012 Çarşamba

Scary Monsters (And Super Creeps)


Bowie'nin 80'lerde çıkardığı en iyi albüm bence Scary Monsters (And Super Creeps) di. Albümden çıkan hitler bir yana dursun albümde için boş bir tane bile şarkıya rastlamak mümkün değil. Başından sonuna kadar dinleyene zevk veren enfes bir albüm. Eğer hala bu albümü edinmediyseniz en yakın zamanda albümün yeni çıkan remaster edilmiş ve bonus şarkılarla desteklenmiş halini almanızı öneririm. Super Audio Disc'e para ayırırsanız elbette alacağınız keyif katlanacaktır. Zamanında iyi para bayılmıştım Super Audio Disc versiyonuna; ama değer.

Albümle iligili detaylı bir inceleme yazısı bir ara yazarım herhalde. Ama şu kadarını söyleyebilirim; bu albümü aldığımdan beridir Bowie'ye olan hayranlığım başka bir boyut kazanmış durumda. Elbette diskografisinin en iyi albümü değil; ama en iyilerinden olduğu kesin. Hele ki 80'lerin ilerleyen günlerinde efsanenin popa battığı düşünülürse (şaşılacak bir durum da değil hani; zira bu albümde Fashion gibi bir şarkı var ve alabildiğine pop sounduna göz kırpmakta, gelecek hakkında bizlere fikirler vermekte) bu albüm bir hazine değerinde.Unutulmasın ki içinde Ashes to Ashes gibi destansı bir şarkıyı barındırmakta. Ki benim en sevdiğim Bowie şarkılarından biridir. Nedense beni çok duygulandırıyor o şarkı. Klibi ayrı güzel, kendi ayrı güzel. Ayrıca albümde The Who'nun efsane gitaristi Pete Townshend da bir şarkıda Bowie üstada eşlik etmekte. Bir yerde okumuştum. U2'nun solisti Bono efendinin en sevdiği Bowie şarkılarından biriymiş Up The Hill Backwards ki cidden güzel şarkıdır. Albümün gözbebeklerinden.

İtinayla dinleyiniz..

Not: Ayrıca albümün kapak ve kartonet tasarımı da sıradışıdır ve dünyanın en iyi artworklerinden birine sahiptir. Yazının başındaki fotoğrafta kartonetin son sayfalarında yer almakta ve bence Bowie külliyatının en "cool" pozlarından biridir.  Albümün kapağını merak edenlere (ön ve arka kapak beraber);

1 yorum:

  1. Ashes to Ashes aşık eder kendine. buram buram bowie koktu buralar :)

    YanıtlaSil