60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

2 Haziran 2012 Cumartesi

16.Gün

 

Fransız Yeni Dalga sinema akımının öncülerinden Jean-Luc Godard... Gerek fikir dünyasıyla gerekse sinemaya getirdiği yenilikçi ve sıradışı üslubuyla beni en çok etkileyen sanatçıların başında gelmektedir . Öyle ki bence şuanda yaşayan ender Marksist düşünürlerden biridir kendisi. Evet, belki savunduğu düşüncelerle benim düşüncelerimin örtüşmediği zamanlar olmuyor değil. Ama şu da bir gerçek; adam gerçekten inanarak birşeyler söylüyor ve en önemlisi prensiplerine bağlı kalıyor. Bakmayın siz bizim solculara. Bizimkiler Marx neymiş Mao ne demiş, hiçbir fikirleri yok. Ellerinde iPhone'lar, ayaklarında Converse'ler, anca Taksim'e yürür sağa sola slogan atarlar. Kendilerine baktığımızda çelişkiler bütünüyle karşılaşırız sadece. Godard asla böyle bir insan olmadı. Yaşamının son altmış yılını sinemaya harcamış bir adamdan söz ediyoruz ve birgün olsun çizgisinden ödün vermedi. Her zaman sistemi karşısına aldı ve ona en ağır sözleri söyledi. 80 yaşına basmasına rağmen  "Film Socialisme" adında yeni bir film çekti ve her zamankinden daha deneysel bir tarzda fikirlerini beyan etti. Her zaman yeniden ve adaletten yana tavrını koydu. "Entellektüel mülkiyet yoktur" çıkışını anımsayın. Ayrıca İsrail'i eleştirebilecek cesarette kaç tane sinema yönetmeni tanıyorsunuz siz allasen ? "Ici et ailleurs" belgeselini seyredin, tüyleriniz diken diken olacaktır. 70'lerin sonunda anti-Siyonist olduğunu dile getirdi ve ekledi "..ama anti-Semitist değilim". Akademi'ye getirdiği eleştiri de hala kulaklarımda çınlamaktadır. Bundan iki sene evvel Oscar onur ödülüne layık görüldü; ama ödülünü almaya tenezzül bile etmedi ve arkasından şu açıklamayı yaptı: "Eminim bana ödül verenler filmlerimden bir tanesini bile izlememiştir". Görüyorsunuz ya, eski tüfek Godard kendisinden hiçbirşey kaybetmemiş. Hala 60'larda Paris sokaklarında gençler ve işçilerle protestolara katılan (Paris sokak eylemlerinde polis tarafından dayak yemişliği ve gözlüğünün kırıldığı da vakidir) genç bir idealist. Allah uzun ömürler bahşetsin ona. Çünkü Godard'ın ölümüyle beraber "vicdan sahibi entellektüel" idealini de toprağa vermiş olacağız. O benim için her zaman bir kahraman olacaktır. Süper güçleri olmayan, vicdanlı bir insan kahraman...

Not: Resimdeki sahne ustanın 2004 yapımı "Notre Musique" filminden. Kahve içen adamın bir önemi yok. Ama onun yerinde olmak için neler vermezdim ki... Godard'la kahve içmek...Hayali bile heyecan verici.

3 yorum:

 1. Jean Luc - Godard deyince aklıma À bout de souffle (serseri aşıklar ) geliyor ne zamandır izlenecekler listesinde bir türlü izleyemedim Şimdi daha ön sıralar alrım artık :))
  O bahsettiğin belgeselinin Türkçe altyazısı yok!! Olsa da izleyebilsem ..
  80 yaşındaymış belli mi olur belki bir gün kahve içebilir hatta yanında pasta bile yiyebilirsiniz :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. À bout de souffle izlediğim ilk Godard filmiydi ve çok etkilenmiştim o zaman. Sonraları birçok filmine daha hayran kaldım; ama benim en sevdiğim Godard filmi hep À bout de souffle oldu :)) Final sahnesi beni çok etkilemiştir; ama spoiler vermiim. Sustum :D

   Ne yazık ki Godard'ın filmlerini bulmak çok ama çok zor. Piyasada neredeyse elle tutulur dvdsi hiç yok. Bir box set var. O da çok yetersiz. Sadece üç filmi var. Hoş iyi filmleri onlarda. Kışın şans eseri 5tl'ye À bout de souffle'nin dvdsine rastlamıştım ve tabii hemen almıştım. Ama onun da kalitesi rezaletti. Master edilmemiş. Onun dışında bir de Le Mepris vardı bir aralar piyasada. Hala var mı bilmiyorum. İyi yönetmenlerin filmleri nedense ülkemizde pek satılmıyor. Bknz.Godard veya Tarkovski Bu isimlerden bir tane daha gelmez dünyaya.

   İyi niyetli dileğin için çok teşekkür ederim :)) Kim bilir..

   Sil
 2. Hiç duymadım desem? Acaba bahsi geçti de hatırlamıyorum mu diye düşünüyorum şu an ama yok sanırım.

  Benim bir defterim var, böyle dinlenilecek albümler, izlenilecek filmler diye, hemen oraya not ediyorum Jean-Luc Godard'ı. En kısa sürede izleyebileceğimi hiç sanmıyorum çünkü :)

  Sadece bugün dnrda bir bakıyım belki filmleri vardır, belli olmuyor çünkü, çıkabiliyor aralarda.

  YanıtlaSil