60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

6 Şubat 2012 Pazartesi

Madonna'ya Veda Ederken

Madonna'yı neden sevdik ?

Deli doluydu... Dönemdaşları gibi estetik operasyonlara yanaşmayıp, doğal güzelliğine güveniyordu... Dünyanın en iyi dans eden kadın sanatçılarından biriydi... Aynı zamanda sahnedeki onca tepinmeye rağmen canlı canlı şarkılarını okuyacak kadar da yetenekli, büyük bir sahne insanıydı... Düetlere mesafeyle yaklaşır, kendi huzurunda başka bir şarkıcıyı kabul etmezdi kolay kolay...

Peki dün ne gördük Super Bowl devre arasında ?

Mutsuz bir Madonna... Yüzü estetikten bambaşka bir kadına dönüşmüş (güzelleşmiş olsa bile) bir Madonna...Britney'le kapışacak derecede kötü bir dans (!) performansı...Baştan sona playback okuyan bir Madonna... Yanında dört ucuz şarkıcıyla sahneye çıkan bir Madonna...


O zaman şu soru akla geliyor; bütün bunlar yok olup gittiyse bize Madonna'dan geriye ne kaldı ? Bir hiç. Onu Madonna yapan herşey silinip gitmiş adeta. Biz dün akşam Super Bowl'da Madonna'dan artakalanı gördük. Madonna'yı izlemedik. Geçmişte sahnelerin tozunu attırmış bir efsaneden çok ilk albümünün tanıtımını sanatçı dostlarıyla kutlamaya kalkmış bir şarkıcı gördük. Seyirciyi aptal yerine koyan, bir şarkıyı bile adam gibi canlı okumayan zavallı bir şarkıcı... Biz hep onunla övündük, "yaşına rağmen bunu yapar, şunu yapar" diye. Aslında Madonna yakın zamanda ölmüş dostlar. Bunu dün ne yazık ki öğrenmiş olduk. Ona dair hiçbirşey kalmamış sahnede. Ne çılgın danslar, ne canlı performanslar. Sansasyonel şovlara girmiyorum bile. Zamanında VMA'da dünyayı şok eden kadın dün gece birkaç merdiven çıkıp indi, hepi topu bu. Onda da bir ara ayağı takıldı, düşüyordu. Bir de utanmadan sahneye "kraliçe"ler gibi getirildi.


Dün gece Madonna'ya veda ettik dostlar. Pop müziğin son efsanesinin yıkılışına yüz milyonlarca kişi ekranları başında tanıklık etti. "O canlı söyleyemez", "O dans edemez" diyen bütün fitne fesat kimseler kazandı dün gece. Onları haklı çıkardı. Bizleri ise utandırdı. Kendini unuttu. Dört yeni yetmeyle sahneye çıktı, kendine güvenmiyormuş gibi. Hayatında bir kez gelecek bu özel anı saçma remixler ve dans(!)larla mahvetti. Yabancıların güzel bir lafı var bu durumlar için, "fucked up!" diye.


Keşke Madonna müziği bıraksa. Eğer böyle devam edecekse bir an evvel bıraksın. Anılarımıza ihanet etmesin yeter ki ! Ben onu "Music"le, "Like A Prayer"la hatırlamak istiyorum. "I'm Sexy and I Know It"le değil. Ondan nefret etmek istemiyorum. Ama bu yolda giderse uzak değildir.

2 yorum:

  1. performansı izledim de hakkaten içler acısı olmuş..playback olayı mahvetmiş zaten;ama çok şaşırmadım çünkü Madonna zaten sesi öyle aşırı güçlü bi şarkıcı değil,şarkılarını her koşulda dünyayı sarsmasına hayranım ama bu yaşta bu kadar da sahne performansın varsa bi de remix felan gaydırı guppak söyliceksen ee normal tabi napsın:))

    YanıtlaSil