60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

30 Aralık 2011 Cuma

PATTI101: Introduction to Patti SmithPatti Smith...

İki kısa kelime, devasa bir kariyer ve dahası koca bir yürek ! Patti hiçbir zaman benim için sadece bir "şarkıcı"olmadı. Şarkıcı kimliğinin yanı sıra, şair, yazar, sanat insanı, ressam, anne, punk rock'ın büyükannesi, insan hakları savuncusu gibi sıfatları da onlarca yıl boyunca beraberinde büyük bir başarıyla taşıdı. O, her zaman benim için özel oldu. Biricik Patti'm :)


Birçoğumuz onu "punk rockın büyükannesi" olarak biliriz. Ama aslında kendisi "yırtıcı bir punk star" olmanın ötesinde fevkalade mücadeleci bir ruha sahip bir aktivist ve iflah olmaz bir sanatsever. Son çıkardığı otobiyografik eseri "Just Kids"te de bunu daha da iyi görmüş olduk. Dylan'a olan hayranlığından Joyce'un yazılarını doyumsuzca okumasına kadar niceleri. Zaten iyi bir sanatçı olmanın ön koşulu da bence bundan, iyi bir sanatsever olmaktan geçmekte. Patti de sıkı bir sanat takipçisi ve fevkalade bir sanat zevkine sahip.


Dediğim gibi konu Patti olunca sanatçı kimliğinin yanında "aktivist" kimliği de bizlere göz kırpmakta. Ömrü boyunca inandığı değerler uğruna sayısız mücadeleler vermiş bir kadın, Patti Smith. Sayısız savaştan çıkmış. Güçlü bir figür. Filistin'de İsrail dozerince 23 yaşında ezilen Amerikalı aktivist Rachel Corrie'nin anısına yazdığı "Peaceable Kingdom" şarkısından tutun da Lübnan sokaklarının gene İsrail'liler tarafından bombalanmasına dur demek adına yazdığı "Qana"ya kadar daha nicelerini yazdı. Guantanamo'da haksız yere yıllarca tutulan Türk mahkum Murat Kurnaz içinse sesini yükselten gene "o" oldu ve "Without Chains" şarkısı böyle ortaya çıktı. İran halkına oylarına sahip çıkmaları hakkında ilk söz söyleyen sanatçılardan biri de Patti Smith'dir.


Kocasını, yakın arkadaşı Kurt Cobain'i, eski sevgilisi ve hayatının aşkı Robert'ı ve daha nicesini birkaç yıl arayla kaybetmesine rağmen hayata küsmedi ve R.E.M'in solisti Michael Stipe'ın desteğiyle 90larında ortasında müziğe yeniden döndü. Dylan'la turneye çıktı, R.E.M'le "E-bow the letter" düetini yaptı. O gün bugündür birçok güzel albüme imza attı.


Hakkında yazmak istediğim o kadar çok şey var ki... Ona layık olamamaktan korkutuğumdan ellerim varmıyor. İyisi mi sizler onun şu şarkılarına bir göz atın, beğenirseniz devamını getirirz dostlar;

1. Because the NightHayatımda duyduğum en tutku dolu aşk şarkısı olabilir... Bağıra bağıra söylenmesi gereken bir şarkı.

2. GloriaBu Van Morisson coverında piyanonun usul usul sokulduğuna bakmayın. Birkaç dakika sonra "punk rock'ın marşı" haline bürüneceğinden kuşkunuz olmasın. Öyle ki ilk punk eserlerinden biri olarak kabul edilmekte.

3. Rock and Roll Nigger
4. Cartwheels
5. Smells Like Teen Spirit
6. Peaceable Kingdom
7. People Have the Power
8. Dream of Life
9. Dancing Barefoot
10. Waiting Underground


Bu arada iyi ki doğdun Patti ! Bugün itibariyle 65 yaşına girmesine rağmen 20'lik çıtırlara taş çıkartacak bir enerjiye sahip. Hayran olmamak elde değil. Umarım daha nice yıllar bizlere doğru yolu göstermeye devam eder ve rock müziğin köklerini kulaklarımıza sunar.

2 yorum: