60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

17 Ağustos 2009 Pazartesi

Money Changes Everything

Kriz vurdu, Woodstock düzenlenemiyor

Müzik dünyasının en büyük olaylarından biri olarak kabul edilen 60'ların özgürlük hareketinin sembolü Woodstock Festivali'nin üzerinden tam 40 yıl geçti. Her 10 yılda bir anılan festivali, bu yıl ekonomik kriz vurdu. 40. yıl konserleri sponsor bulunamadığı için yapılamıyor.

Vietnam Savaşı devam ederken, Apollo 9 ay yüzeyine inerken; onlar yani "Çiçek Çocuklar", barış sloganlarıyla üç gün boyunca müziğe doydular.

Woodstock-New York'ta barış ve müzik sloganıyla hayat felsefelerini tüm dünyaya gösterdiler.

Festivalde, Jimi Hendrix, Joan Baez, Janis Joplin, Jefferson Airplane, Santana, Joe Cocker, Crosby, Stills, Nash & Young ve The Who gibi isimler yer aldı.

Festivalde 500 bin kişi bir araya geldi. Dünya müzik tarihine damgasını vuran Woodstock Festivali bu yıl 40. yılını kutluyor.

Eski Çiçek Çocuklar, Woodstock müzesini ziyaret ederek o günleri anımsıyor.

Woddsock için her 10 yılda bir de anma konserleri düzenleniyor. Ama efsane organizatör Michael Lang'in Berlin ve New York'ta yapmayı planladığı 40. yıl konserlerini ekonomik kriz vurdu. Festivale sponsor bulanamadı.

Kaynakça : CNNTurk.com

Yorum :
Skandal ! 40.yıl önce yapılan ve bilet kesilmeyen, barışın ve kardeşliğin öne çıktığı bir festivalin 40 yıl sonraki akibetinin böyle olması ne acı değil mi ? Demek ki amacına ulaşamadı Woodstock. Hala insanoğlu güce tapıyor. Buradan bu çıkıyor. Yazık...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder