Zihnin Arka Sokakları | 60'lar, 70'ler ve 80'ler

"Ve en sonunda göreceğin aşk, verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End) 🎵🐝💕🌻🌍🐾

6 Eylül 2018 Perşembe

Mim


Ufak bir ev kazasının ardından devam. Meraklanmayın, ölmüyorum.

Sibelynka yeni bir mimden bahsetti. Öyleyse yapalım. Havamız değişsin şöyle. İsteyen varsa buyursun. Sorular pek güzel.

1) Bu sene okuduğun en güzel kitap?
Hermann Hesse'nin Klein ve Wagner'iydi. Üstad yine boş geçmemiş valla. Kısacık bir kitap olmasına rağmen yine düşünce dünyamı uyardı. Hesse'nin galiba her kitabı bir yolculuk. Bozkırkurdu, Doğu'ya Yolculuk, Knulp, Siddhartha,... Ruhsal çözümlemelerin yüce kalemi.


2) Bu sene dinlediğin en duygu yüklü şarkı?
Uzak durun diyeceğim bir şarkı Like a Motherless Child. Hem insanda bağımlılık yaratıyor hem de duygularını sömürüyor. Moby iyi müzik yapmakta ısrarcı. Bileğimi doğramadan paylaşayım.

"Kimi zaman annesiz bir çocuk gibi hissediyorum. Evinden çok uzakta.
Hayat böyle bir şeydi ve böylesi daha güvenliydi. Her şey yabancıydı ve giderek yabancılaşıyordu."3) Bu sene etkisinden çıkamadığın ve defalarca izlediğin film?
Muhtemelen en az sinemaya gittiğim yıl buydu o yüzden cevap veremiyorum. A Quiet Place (Sessiz Bir Yer) yılın en sevdiğim filmiydi ama.

4) Bir renk olsaydın hangisi olurdun.
Mor olurdum herhalde. En sevdiğim renktir. Ve doğada bulunmadığı söylenir.

5) Karşı cinste aradığın 3 özellik?
Geldi ahiret soruları yine. Müzmin bekar biri olarak vereceğim yanıt şöyle: empati, zeka, açıksözlülük. Gerisi boş. Düşünün, Brigitte Bardot'nun yaşlandığı ilginç bir dünyada nefes alıyoruz. Fiziksel beklentiler her zaman sizi hayalkırıklığına götürür.


6) Bu sene en beğendiğin yabancı dizi?
Neredeyse iki senedir düzenli olarak bıraktım dizi izlemeyi. Vakit ayırmaya dayanamıyorum.Sadece başladıklarımı izliyorum ki şimdiye dek verdiğim emekler uçmasın. Onun harici bu sene başladığım tek dizi Gumball muhtemelen. Denk geldikçe uyumadan bakıyorum yeni bölümlerine. Bana sorarsanız yeni bölümleri daha kaliteli. Genelde insanlar ilk sezonlarını tercih ediyor ama ben beşinci sezon ve devamını çok eğlenerek izliyorum. Ne olur bitmesin.7) Gelmiş geçmiş en iyi Türk dizisi?
(Son sezonları bozsa da) Avrupa Yakası veya (yarım bırakılan) Leyla ile Mecnun diyebilirdim ama Ezel, müzikleri, çekimleri, kadrosu, göndermeleri ve fazla uzun sürmemesiyle herhalde burun farkıyla alır. Başta vurdulu kırdılı dizi sanıp soğuk dursam da bir iki izleyince sarmıştı. Garip bir şekilde yüzlerce defa izlememe rağmen Kanıt'a da rastladıkça bakarım geceleri.

8) Bir yerden yüklü bir miktar para kazanırsan ne yaparsın?
Haydan gelen paraysa direk huya gider, yerim. Bir kısmını hayvanlara ayırır kalanıyla dünya turuna çıkar, istediğim plak koleksiyonunu oluşturur, muhtelif memleketlerden kayıtlar toplardım. Güney Amerika ve Güney Afrika ülkeleri bizi bekler.


9) Aşk her şeyi affeder mi?
Evet. Bu yüzden de aşk hastalıklı bir durum. Neyse ki aşk ölüyor zaman geçince. Tekrardan bireyler beyinleriyle düşünür oluyor.

10) Evde yangın çıktı ve hemen çıkman gerekiyor. Kendinle birlikte neyi çıkartırsın?
Kedim.

11) Şimdiye kadar yaptığın en büyük çılgınlık?
Vaktiyle parasailing yapmıştım. Onun harici yaptığım çılgınlıklar sıcak havada Kızılay'a inmek, yemek yaparken yağ katmamak, sağlıklı yaşam çabaları, konserler...

12) En garip alışkanlığın?
Nedense yazarak öğreniyorum. Bir şeyleri mesela ezberlemem veya öğrenmem gerekiyorsa ufak notlar almalıyım. Hiç olmadı kaynağın aynısını tekrar yazarım. Kafa mı almıyor nedir artık.


6 yorum:

 1. 8. cevabınla bence beklentileri tam anlamıyla karşıladım. Zihni Bey demek müzik ve seyahat demek.

  Çılgınlıkların fenaymış :ppp

  Moby'i dinleyerek yorumumu tamamladım. Keyifle okudum, yenilerinde görüşmek üzere diyerek gidiyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :)

   Ahahaha inanın hayatımın en çılgın anları bunlar. Keşke şunu bunu yaptım diyecek bir şeylerim olsaydı.

   Sil
 2. Yıllardır ne zaman yeni bir şeyler öğrenmek keşfetmek istesem ilk buraya uğruyorum; Fairuz, Anna Von Hausswolff, Morrissey, Bowie... Bugün Moby de eklendi listeme :) teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okuduğum en güzel yorumlardan biri. Çok mutlu oldum duyduğuma :)

   Sil
 3. Çok güzel bir mim olmuş, seçimler çok güzel. Ben de 8. sorudaki cevabınıza özendim. Garip alışkanlığınız bende de var. Yazamadan anlayamıyorum sanki.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Not almak ve yazmak denince arkadaş çevremde akla ben geliyorum :D

   Sil