60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda göreceğin aşk, verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End) 💜🌼🐝🌈

18 Haziran 2018 Pazartesi

Aç Kollarını Beyrut Sokakları

 
"Lübnanlıyım, Beyrutluyum ve Saidalıyım
Evimin altındaki topraktan geliyorum
Ağaçlardanım, sedirlerdenim
Tabuleden geliyorum ve kahverengi gözlerden, Karim'den...
Kassar ve Kassem
Mutluluktan ve kültürden geliyorum
'Habibi' (sevgili)den geliyorum ve 'hayete' (ömrüm)den geliyorum
Tüm dinlerdenim
Yıldızların altındaki odadan geliyorum" - Zeina Kassem

Ailenizin Ortadoğu ve Balkanlar gezgini, müzik dostu, Zihin kardeşiniz Lübnan'dan çiçekler getirdi her birinize. Fiziksel olarak taşıyamasam da size ulaştırdım farz edin.

Son anda verilen bir kararla uçağa bilet aldım ve Beyrut'a yöneldim. Hep aklımda ve kalbimdeydi. Fakat o gün bugünmüş. Daha fazla erteyemeyeceğimi anladım.

Çiçek kokan sokakları, yer yer kurşun izleri duran binaları, çan sesleri, minare gölgeleri, Yahudi mezarları, Şii bayrakları. Beyrut. Her rengin buluştuğu kent.

Yüz binden fazla insana mezar olmuş, günümüzde bile savaş endişesiyle yaşayan Ortadoğu'nun Paris'i. Ve Byblos. Sahil kenarıyla. Tarihi yapılarıyla Baalbek. Harissa'nın Meryem Ana heykeli. Jeita Grotto, Anjar, müzeler... Hepsini sırayla yazacağım.Gelecek. Elbet bir gün Ortadoğu'ya barış gelecek. Geçecek tüm bunlar. Enerji savaşları, su savaşları, mandalar, diktatöryalar, iç savaşlar, terör ve daha bir sürü kötülükler. Hepsi bitecek. Çünkü bu topraklar medeniyetin doğduğu topraklar. Vardır bir mayası. Öyle veya böyle çözülür. Yeter ki bir olunsun. Sanat bir köprü. Umut. Yarın. Her şey demek.

* * * 

Muhteşem Fairuz söylüyor. İnsanlık için; "Tanrım, daha ne kadar beni unutacaksın, daha ne kadar öbür tarafa bakacaksın, düşmanım galip gelene kadar mı? Bana çektiren, beni öldüren, bunu kutlayan (düşman), diğer yanda senden yardım dileyen ben." Tam anlamıyla Ortadoğu ağıdı. Hele ki o aralarda eklenen görüntülerle etkilenmemek ne mümkün. Hristiyan şarkıcı, Müslümanlar için barışı söylüyor. İşte bu Ortadoğu. Hepsi iç içe, hepsi apayrı. Kendisinden konuşacağız yakında.


6 yorum:

 1. Off! Çok iyi yapmışsın. Merakla bekliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Politik bakımdan görece stabil bir vaziyette diye hemen son dakikada uçağı alıp gittim. Bu kadar spontane gelişen bir diğer gezi olmadı muhtemelen :D

   Sil
 2. Ay ne sevindim anlatamam! Senin güzel yerler gezmene ayrı, oturduğum yerden müzikli okuyacak olmama ayrı sevindim :)
  Ben de merakla bekliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Valla kulaklarını çınlattığım komşularımdan biri oldun Fermina. Emin olabilirsin. Bir seni bir Leylak Dalı'nı bir de Sezer Hanım'ı çok andım. Burada olsalar bayılırlardı dedim. Tarih, yemek, doğa hepsi bir arada. Bu coğrafyaya sevdalandık galiba :) Akdenizliyiz <3 Fairuz Hanım'ın konserine denk gelebilseydim herhalde sevinçten şaşkına dönerdim. Ona ait ne bulduysam topladım geldim :)

   Sil
 3. Az evvel açtım sayfayı ve gezinmeye başladım Lübnan'da. Benim de çok görmek istediğim yerlerden biridir. Çocukluğumda, henüz Lübnan bu hallere düşmemişken büyüklerin dilinde keyif, yüzünde gülümseme ile anılırdı Lübnan, Beyrut. O yüzden hep gizemli gelmiştir bana. Şimdilik aracılığınızla gezeyim, belki günün birinde bana da kısmet olur. Nice güzel seyahatlere...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O eski Lübnan'ı görmeyi çok isterdim. Heyhat olmadı. Dilerim bu güzel ülke tekrardan yıkıma uğramaz ve siz de huzur içinde bu güzel sokakları keyifle gezersiniz. Teşekkürler :)

   Sil