Zihnin Arka Sokakları | 60'lar, 70'ler ve 80'ler

"Ve en sonunda göreceğin aşk, verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End) 🎵🐝💕🌻🌍🐾

5 Mayıs 2018 Cumartesi

Kadebostany - Monumental (2018)

 https://4.bp.blogspot.com/-7lcTSJ3-arc/WPRsuWLd8fI/AAAAAAAAOLc/YasBNiXWhmoT5rwyumDLZ9ph09sP_fZGQCLcB/s1600/for.JPG

Ben geç keşfedenlerdenim bu grubu. Herkesin ayıla bayıla izlediği, benimse fragmanını seyretmekle yetindiğim Fifty Shades of Gray (Grinin Elli Tonu) filmi sayesnde grupla tanıştım. Beyoncé'nin en unutulmaz şarkısı Crazy In Love'a getirdikleri yeni solukla ilgimi çekmişlerdi.

Sonra birkaç defa Türkiye'ye geldiler. Her seferinde kaçırdım. Nihayet geçenlerde Ankara'da yakaladım. Böylece 2018 model Monumental albümlerini de canlı olarak dinleme fırsatım oldu. Konser yazım yakında.

Tıpkı gittiğim konserdeki gibi albümün açılışını da Soldier of Love yapıyor. Oldukça iddialı olduğunu söylemem lazım. Zira düzenlemesi ve ritmiyle bana klasik synthpop şarkılarını hatırlattı. Yine de üflemeliler ön planda. Bana kalırsa tekli olarak piyasaya sürülmeli ivedilikle. Remixlerle de desteklenirse tutmaması için bir sebep yok. Şarkının son bir dakikasına dikkat çekmeli. Muhteşem diyebilirim. Eski Kadebostany'i hatırlatıyor. "Ben bir aşk askeriyim. Kederlenmek için zaman yok."


Çıkar çıkmaz bir hit haline dönüşen Mind If I Stay ne kadar tahmin edilebilir bir şarkı da olsa sadeliğinden ve vokalin temizliğinden on puanı kapıyor. Gitar destekli bir pop-rock karması. Yanan bir mumun ışığından daha fazla titrek bir sesle söylenmesi cabası. İlk dinleyişte ezberleniyor.

Voodoo Love ne kadar piyano-vokal atışmasıyla başlasa da rotasını aniden seksenler pop şarkılarına kırıyor ve bizleri zevkten dört köşe ediveriyor. Synthesizer kullanımı ve ölümcül basslarıyla dinleyende eşsiz bir tat bırakıyor. Konserde ufak çaplı bir heyecan yarattı bende.

Albümün muhtemelen en meşhur ve dillere düşen şarkısı Save Me oldu. Şaşırmadım. Zira safkan bir ballad. Can yakan şarkılardan. Al eline gitarı, hislerini dök. "Kendimden kurtar beni hadi ve terk et beni. Bana ihtiyacın var mı emin değilim; o yüzden benim için ağlama."

Fransızca başlayan, Rusça devam eden ve İngilizce neticelenen Time Bomb ismiyle müsemma bomba gibi. Aralarda duyulan garip insan efektleri ve sürekli tekrarlanan "circles, circles" ifadesi ile akıllara kazınıyor. Favori kısmım ise kısa olmasına rağmen etkileyici bulduğum enstrumental kısım.


Can yakan yaylılarla açılan ve albümün "keder" şarkısı I Still Believe. Soul şarkıcılarını kıskandıracak seviyede bir vokal, Amy Winehousevari, müthiş sözlerle birleşince ortaya da bu şaheser şarkı çıkıyor. Nefesinizi tutup dinleyin !


Albümde pek ısınamadığım iki şarkıdan biri olan Rising Empire (öbürü de Cathedral), her ne kadar vaatlerle başlasa da vasat bir pop şarkısından öteye geçemiyor. Keyif vermiyor.

Kill the Noise şarkısını konserde dinleyene kadar pek sevmemiştim. Muhtemelen düzenlemesinden kaynaklı. Ufak bir düzeltmeyle çok güzel bir şarkıya dönüştürmüşler. Piano desteği tam yerinde. "Düşen çığların sesini işit. Ta ki sessizlşene kadar."

Albümün zirvesi ise Joy & Sorrow diyebilirim. İnce ince bir keman. Durmayan basslar. Canavar gibi şarkı. Bağıra bağıra söylemek için bestelenmiş muhtemelen. Öyleyse ne duruyorsunuz ?

"Yaralarını sarana kadar yıldızları dinle ve bir sevgili edin, sevgili edinebilmek için
...Her gün, her gece aynı hissettiriyor ve sen yapayalnızsın."

Dans ettirdikten sonra üzülmemiz için adeta fırsat kollayan grubumuz Frozen to Death ile boğazlara kör düğüm atıveriyor. Şarkıyı dinlerken üstünüze kürek kürek kara toprak atılıyor gibi hissediyorsunuz.

Stadlar için yazıldığına emin olduğum Early Morning Dreams tam manasıyla bir "eller havaya" şarkısı. Zaten yaz yaklaştığından dolayı insanlar da bu şarkıya fazlasıyla ısınmış.

Handel'in malum Sarabande'ından ufak bir sample kullanan Eternal Boats'la veda ediyoruz Monumental'a.

* * *

Amina'nın yerine Kristina'nın gelişiyle birlikte grubun hayranları ciddi tepki gösterse de Monumental oldukça iyi bir çalışma. Kristina'nın canlı performansı da bu kadar tatmin edici mi bunu gelecek günlerde yazacağım. Her şeye rağmen Kadebostany "pop cumhuriyeti", son yılların en keyifli pop olaylarından biri.

Bunları Dinlemek Lazım: Soldier of Love, Save Me, Joy & Sorrow, Voodoo Love, I Still Believe

2 yorum:

  1. nasıl o filmle tanışırsın emin misin yıllar önce tanıştın sen bu grupla bence hatırlamıyorsun :) ben bir ara takmıştım illa ki bir postum da dinlemişsindir . demek ki o zamanlar beğenmemişsin farketmemişsin bile

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Kafam yerinde değil Mariposa :D Her şey mümkün bence.

      Sil