60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

12 Eylül 2017 Salı

Twin Peaks Finalinin Ardından


Sanırım herkes Laura Palmer'ın hissettiklerini finalde paylaşmıştır. Çığlıklar içinde üçüncü sezonu noktaladık böylece. Kafada milyonlarca soru işaretiyle. Ne oldu peki ne bitti kimse anlamadı. 25 yıldır beklenen yeni sezon beklemeye değdi mi ? Maddeler halinde sezonu inceleyelim.

* * Ötesi sürprizbozan * *

 

+ Bir kere David Lynch'i kutlamak istiyorum. Müzik seçimi eski sezonları ve diğer Lynch yapımlarını aratmadı. Özellikle Chromatics, Au Revoir Simone, Sharon Van Etten, Nine Inch Nails, Rebekah Del Rio ve Eddie Vedder gibi kıymetli ismleri dizinin ağırlaması çok güzeldi bence. Julee Cruise'u yeniden görmek paha biçilemez. Canlı performanslar harici kullanılan Otis Redding, The Platters ve ZZ Top'ı da unutmamalı elbette.

+ Sezonun ilk bölümleri her ne kadar eski tadı vermese de ilerleyen zamanlarda birinci ve ikinci sezonun atmosferine tekrardan erişti. Malum sekizinci bölümden sonra zaten ettiğim tüm lafları geri alıp "Twin Peaks işte budur" dedim. Atmosferini kalan ikinci yarısında kaybetmemeyi başardı.

+ Eski ekibin neredeyse tamamının bir şekilde kadroda olması. Log Lady ve daha bir çok ismin yeni sezonun ardınan ölmesi can sıkıcı. Fakat hepsini bir şekilde "gider ayak" görmüş olduk. Lynch'in ölen her oyuncunun peşinden bir bölüm bile olsa "tribute" yapması çok şıktı.

+ Kötülüğün doğuşuna dair çekilen 8. bölüm. Televizyonun görebileceği en acayip olaylardan biriydi.

+ Fireman ve Woodsmangiller'in teşrifleri.

+ Ufak rollerde görülen oyuncular. Monica Belluci, Sky Ferreira, Amanda Seyfried, vs.

+ Lucy'nin, Dedektif Cooper'ın şeytan ikizini vurması. Bizim şapşik kahraman oldu.

+ Audrey dansı.

+ Sarah Palmer'ın sağlam delirmeleri.

+ Missing Pieces ve Fire Walk With Me gibi serinin "itilip kakılan" halkalarına bolca referansta bulunulması (dans eden adam bile vardı yahu).

+ Yeni sezonun zirvesi 17. bölümde tüm yaşananlar.

+ Sezonun bence büyük olayı Diane'le tanışmamızdı. Laura Dern gibi müthiş bir oyuncunun o role seçilmesi tesadüf değil.

 
- Olayların çoğunun kasaba dışında geçmesi ve Twin Peaks'e çok az yer verilmesi.

- Kıdemli karakterlere çok az yer verilmesi (Audrey'e beş dakika bile ayıramadınız mı ?).

- Finalin neredeyse tüm bölümleri hiçe sayması. Tamam, son bölümde tüm gizemlerin çözüleceğini beklemiyorduk, ama Coop'la Laura'nın zaman ve mekan kayması yaşaması nedir ya ? Çok ucuz.

- Haddinden uzun giriş bölümleri (3-8 arası gibi). Dougie sahneleri (bitmek bilmez LV çekimleri).

- Devam sezonlarının (veya filminin) çekilmeyeceği gerçeği. Lynch ve Frost'un açıklamaları.

- Yine hayattaki oyunculardan önemli kısmının dizi dışı kalması. Donna Hayward ve Josie Packard'ı görmek isterdik. Hele ikincisi yirmi beş sene öncesinde bir çekmeceye sıkışmışken !

- Nadine Hurley, Norma Jennings, Benjamin Horne (otelde otururken görünce heyecanlanmıştık) ve Lawrence Jacoby karakterlerinin işlevsizliği.

- Haddinden fazla miktarda hikayeyi geliştirmeyen yeni karakterin varlığı.

Yani aslında baktığınızda ortada çok kötü bir sezon yok. Fakat onca beklenti karşılandı mı derseniz tartışılır. Keşke 18 bölüm yerine mesela 10 bölüm çekilseydi. Daha yoğun bir anlatım olurdu böylece. Finalde Cooper'ın Laura'yı "ölümden kurtarması" lakin zamanda beraber kaybolması kolaycılığa kaçmak. Tamamen cevaplar verilmesi yerine, ikinci sezon finali tarzında "yarım ağız" finale razıydım, fakat gittiler zamanda kayboldular. Sanki her şey yalanmış gibi oldu. Judy'i de açıklamamaları cabası (yüzünü göremedik). Yeni sezon gelmeyeceği açıklandığına göre bence serinin bütünü ortada kaldı. Bilmiyorum siz ne düşünüyorsunuz ? 

Eski bir David Lynch takipçisi olarak beni her ne kadar bazı noktalarda yeni bölümler fazlasıyla heyecanlandırsa da genelinde beklediğimize çok değdiğini sanmıyorum. İnsanlar bazı ufak numaraları yutmuş olabilir. Fakat ben Lynch'in kılcaldamarlarına kadar biliyorum. Onun çok daha iyisini yapacağı kanısındaydım. Umarım dördüncü bir sezon olur ve "izbeler izbesi", "uğursuzlar uğursuzu" Twin Peaks efsanesi devam eder.

4 yorum:

 1. Yazıyı okumadım zira hiç TP izlemedim. Eski TP'i izlemeden bu yenisini izlesek olur mu? Yoksa ilk ondan mı başlamalıyız?

  YanıtlaSil
 2. Hangi sorumun cevabı bu "no way"?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlk olan. Çünkü bütün külliyatı seyretmek gerekiyor bence.

   Sil