60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

1 Mart 2016 Salı

Andre Rieu Konseri Hakkında

 
Haftaya mutlu bir şekilde başlamıştım ama dün akşam okuduğum bir açıklamadan sonra heyheylerim geldi. "Klasik müziğin Madonna'sı" diye nitelendirilen Andre Rieu, önümüzdeki günlerde İstanbul ve Ankara'da vereceği konserleri iptal etmiş. Gerekçelerini ise resmi sitesinde uzun bir yazıyla belirtmiş. O yazıdan bir parça alıp, oradan yola çıkarak kendisini alabildiğine eleştireceğim; fakat önce o kısmı altta paylaşayım:

"İptallerin sebebi son zamanlardaki saldırılar ve riskin hala devam etmesidir. Ben yüzden fazla insanla, orkestrayla, solistlerle ve bir ekiple seyahat ediyorum ve herkese karşı kendimi sorumlu hissediyorum.."  (Google Translate'te mi yazmışlar ?)

Baştan söyleyeyim. Konsere gitmeyecektim, iptal olduğu için buralarda çemkiren biri değilim yani. Sıkı bir klasik müzik dinleyicisi olarak Andre Rieu'yü hiçbir zaman sempatik bulmadım. Gittiği her ülkenin yerel şarkılarını türkülerini, popüler şarkıları repertuar aralarına sıkıştıran, orta yaş ve yaşlı kitleleri arenalarda dansa kaldıran, işin müzik boyutunu şov ile gölgeleyen bir "düğün şarkıcısı" olarak görüyorum kendisini. Klasik müziğin genel müzik dinleyicisine sevdirilmesi lazım ama bunun yolu bu değil. Başlıbaşına tartışılacak bir konu ya.. Her neyse.

Andre Rieu konserine gelirsek, kendisi fahiş bilet fiyatlarıyla ünlü birisi. Hemen ufak bir örnek; 10 Mart Ankara konserinin bilet fiyatları şöyleydi; 490, 370, 325, 285, 225, 200 ve 143.5 TL. Bırakın klasik müzik konserini bu fiyatlara rock konseri bile bulamazsınız. Kendisi normalde Kasım ayında gelecekti fakat "hassas dönem"den ötürü konser tarihini ileri bir tarihe, Mart ayına almıştı. Şimdi de tamamen iptal etti etkinlikleri. Açık konuşayım, organizasyonda yer almıyorum, bilet firmasında da çalışmıyorum o yüzden tam olarak şimdiye kadar ne kadar bilet satıldı bilemem fakat bilet sitesinden takip ettiğim kadarıyla bugüne kadar iki şehirde de hiçbir kategori tükenmemişti. Hemen tabii kafada sorular. Düşük bilet satışlarını bahane edemedikleri için (koskoca Andre Rieu değil mi, biletleri nasıl hemen tükenmez!) "güvenlik endişesi" kartına mı sarıldı ? Bilemeyiz. Fakat burada sorumlunun organizatörler değil Rieu olduğunu biliyoruz çünkü iptal kararı bizzat ondan gelmiş.

Fakat bildiğim bir şey var ki sanatçının sitesinden yapılan bu açıklama gerçekten ilginç. Daha iki üç gün önce blogumda yazdım. Gelecek haftalarda ve aylarda sayısız ünlü isim, grup ülkemizi ziyaret edecek. Ve içlerinde Rieu Efendi'den çok daha meşhur isimler de var. Peki onların arkasında bir ekip yok mu ? Bir orkestrası, grubu, çalışanları yok mu ? Elbette var. O zaman o kişiler bizzat kendi ekiplerini "tehlike"ye mi atıyorlar Türkiye'ye gelerek ? Ya da çok mu "duyarsızlar". Ekip arkadaşlarını hiç düşünmüyorlar ? Laf yani. Geçiniz tüm bunları.

Terör her ülkenin ortak sorunu. Ne zaman nereden geleceği belli olmayan kötücül bir eylem. Kimse hangi şehirde ne olacağını bilemez. En azından bizim gibi düz vatandaşlar ve Rieu gibi sanatçılar bunu öngöremezler. O yüzden "terör endişesi"ni bahane olarak kabul etmiyorum. Suriye gibi Libya gibi içsavaşın kol gezdiği bir ülkede elbette konser veremezsin; çünkü bariz sürekli bir tehdit var. Ama terör korkusuyla konserlerin iptal edilmesi bana çok saçma geliyor. O zaman Fransa'da da, Amerika'da da, diğer büyük devletlerde de konserler düzenlenmesin. Neticede hiçbir yer güvenli değil. En güvenli zannettiğimiz New York'ta bile neler yaşandı hepimiz biliyoruz. Binlerce insan bir sabah vakti katledildi. Terör böyle bir şey. Nereden geleceği belli değil. Maalesef terör korkusuyla yaşama sekte vuramayız. Paris'in cani teröristler tarafından kana bulanacağını hangimiz tahmin edebilirdi ? Ya da burnumuzun dibinde, Ankara'da bu kadar çok vatandaşın canından olacağını, onlarca askeri personelin de birkaç ay içinde şehit edileceğini ? Terör iğrenç bir şey. Ve teröre inat yaşamaya mecburuz. Eagles of Death Metal üyeleri, birkaç ay önce ölümden döndükleri Paris'e tekrardan konser vermeye geldiler. Neden ? Çünkü mecburlardı. Terörle yüzleşmeye ve korkmadıklarını haykırmaya.

Üzgünüm Sayın Andre Rieu, teröre karşı sanatçıların bizlerden çok daha cesur adımlar atmalarını beklerim ve siz bu konuda başarısız oldunuz. Gerçek bir sanatçı zor zamanlarda insanları müziğe tutunmaları konusunda teşvik eder ve bir nebze olsun acılarını dindirmeye çabalar.

Kendinize bir iyilik yapın ve olur da gelecek aylarda Rieu ve ekibi tekrardan ülkemize gelirse konserine gitmeyin. O paranın üstüne biraz daha ekleyin ve direk Viyana'da, valtzlerin anavatanında klasik müziğin keyfine varın. Emin olun o güzelim şehirde çok daha iyi çalgıcılara rastlayacaksınız sokaklarında dolanırken.


4 yorum:

 1. Bahsettiğin sanatçı düzeltiyorum müzisyeni daha önce duymamıştım o yüzden şahsına yorum yapamayacağım ama terör yüzünden korkaklık yapıp gelemeyenler hakkında dediklerine kesinlikle katılıyorum terör yüzünden yapılan bir hassasiyet değil tamamen korkaklık olarak görüyorum bu kafa yapısına sahip olanlar benim nazarımda asla sanatçı olamayacaklar , korkarım özellikle nisan ayından sonra bu tarz iptal haberlerin devamı gelecek :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Neden karamsarsın ? :( Bence güzel bir yaz olacak. Ölümlerden, savaşlardan uzak. Müzik dolu. Barış dolu ! Umut ediyorum en azından..

   İki nota arasına sıkışmak varken, her yıl binlerce insan iki metrekare toprağa sıkışıyor. Keşke bu savaşların ölümlerin çözümünü bulabilsek.

   Sil
  2. Bilirsin normalde karamsar değilimdir fakat bir yakınımdan doğru olmasını hiç istemeyeceğim bazı duyumlar öğrenince insan ister istemez karamsar oluyor ..
   İki nota arasında sıkışmak ne kadar güzel demişsin , belki bir gün başarabiliriz.

   Sil
  3. Son 20 yıldır belli senelerde bahar aylarında malum terör grupları "ayaklanma"ya, saldırmaya kalkarlar, bastırılır. O yüzden bir endişem yok. Bu sene de böyle bir şeye kalkışırlarsa misliyle karşılığını görürler. TSK, güvendiğim nadir kurumlardan biri. Dingonun ahırı değil burası. Korkma Mari :)

   Sil