60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

13 Şubat 2016 Cumartesi

Sevgililer Günü


Tek taşınızı ya da kırmızı iç çamaşırınızı aldınız mı ? Almadıysanız küresel ekonomi size çok bozulacak. Kendisi biliyorsunuz fazlasıyla alıngandır. Eğer onu parayla beselemezseniz hemen gücenir. Çünkü özel günlerin tek amacı budur; harcamak. Sadece paranızı harcasanız neyse, sevginizi de harcıyorsunuz aslında. Farkında mısınız ? Çevrenizde vardır böyleleri; birçok insan böylesi günlere odaklanarak normal günleri pas geçiyor. Önemli olan "o gün"ler. Sevgililer günü, nişan günü, evlilik günü, ilk tanıştığınız gün belki de. O kadar. Gerisi kuru laf ve belki bir dal çiçek.

Hoş, öyle bir topluma dönüştük ki bu çiçeğe, beylik laflara bile "eyvallah" diyecek hale geldik. Son yıllarda malumunuz, haber bültenlerinin bir bölümü "kadın cinayetleri"ne ayrılmış durumda. Neredeyse her gün birileri bir yerlerde öldürülüyor. "Namus" deniyor, "kıskançlık" deniyor ve "erkeklik" egosuyla üzeri kapatılmaya çalışılıyor. Gerçekten usandım. Bu cinayetlerin sonunun gelmemesinden ve en önemlisi bunun temel dayanağı olan "erkeklik"ten. Bir erkek olarak "erkek olmak"tan ben soğudum. Erkeklik algımız fevkalade çarpık. Tamamen şiddet üstüne kurulu bir "erkek" portresi var kafalarda. Ve maalesef kadınların bazıları da bu imaja katkı sağlıyor; "erkek dediğin döşü kıllı olur, vurduğu yerden ses getirir, beni çekip çevirir."

Yok öyle bir şey. Kimse kimseyi çekip çevirmesin. Herkes kendi işine baksın. Sahiplenme içgüdüsü ile sevgiyi karıştırınca ortaya böyle saçma bir durum çıkıyor. Kimse kimsenin sahibi değil bu dünyada. Eğer sevgilinize, eşinize güzel bir hediye vermek istiyorsanız "adam olun", yeter. Hediyeniz bir senelik değil, bir ömürlük olur.
 

6 yorum:

 1. Küreselleşmenin yararları olduğu kadar zararları da var işte .. Zaten üretmeden tüketmeye meyilli bir millettik bu tür günlerde ekmeğe yağ sürüyor . Açıkcası ben sevgililer gününden çok sevgi gününe ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.düşünsene Bir günlüğüne bile olsa dünyaya sevgi hakim olmuş .neyse hayallerimi bir kenara bırakyım:)
  one night stand 'ın görünce Janis Joplin sandım ilk ama bu da gayet güzel eğlenceliymiş

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "We can be Heroes..just for one day" :) Sevgisiz bir dünyada yaşıyoruz ve dediğin gibi bir günlük sevgi bombardımanı bile herkese iyi gelecektir. Sevmeyi unuttuğumuz gün aslında bizler yürüyen cesetlere döndük. Çünkü Madonna'nın şarkısında da dediği gibi, dünyayı aşk döndüyüor. Ne yazık ki yüzyıllardır dünya yerinde sayıklıyor. Dönmeyi ve yüzünü güneşe çevirmeyi reddediyor. Ayın karanlık yüzü gibi sessiz ve soğuk bir karanlığa hapsolduk.

   Sil
 2. kutlu olsun diyelim ne diyelim

  YanıtlaSil
 3. Yanıtlar
  1. Keşke daha uygar olabilsek ve alkışlanacak yazılara gerek duymasak.

   Sil