60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

13 Ocak 2016 Çarşamba

David Bowie - Blackstar (2016)Son albüm, son yolculuk. David Bowie öldü. Fakat her zamanki gibi bir sürpriz yaparak. Geride bir miras bıraktı; yirmi altıncı stüdyo albümü olan Blackstar'dan (Kara Yıldız) söz ediyorum. Bowie'nin uzun yıllardır çekirdek kadrosunda yer alan yapımcı Tony Visconti, albümü şöyle tanımlıyor; "ölümü de yaşamından farksızdı, bir sanat eseriydi. Blackstar'ı bizler için yaptı, bu onun ayrılık hediyesiydi."

2003 yılında sağlık sorunları (ciddi kalp rahatsızlıkları yaşamıştı) nedeniyle sahneleri bırakan ve emekliliğini isteyen Bowie, 2013 yılında, 66.yaşgününde, habersiz bir şekilde yeni albümü The Next Day'i yayınladı ve herkesi şaşırtmayı başardı. Verdiği on yıllık aranın meyvelerini toplamıştı; 80'lerden günümüze yayınlanan belki de en iyi Bowie albümüydü. Fakat sürprizlerinin devam edeceğinin sinyallerini de vermişti. İki yıl boyunca ne sahneye çıktı, ne de albüm tanıtımı için televizyon programlarına. Sadece üç tane video klip çekti. Bu kliplerde Tilda Swinton, Gary Oldman gibi usta oyuncular da yer aldı. 2014 yılında ise Nothing Has Changed (Hiçbir Şey Değişmedi) isminde gayet kapsamlı üç disklik heybetli bir toplama albüm yayınladı.

Geçtiğimiz sene Lazarus ismini verdiği bir müzikal üzerinde çalıştığı haberi yayıldı. Daha sonrasında ise yine sürpriz biçimde Blackstar klibi yayınlandı. 10 dakikalık bu "sıradışı" şarkı fazlasıyla heyecan yarattı ve hemen ertesinde resmi açıklama geldi; "yeni albüm, Bowie'nin 69.doğumgününde yayınlanacaktır" Herkes takvimlerinde 8 Ocak 2016 tarihini işaretledi ve beklemeye koyuldu. Normalde albümün ikinci teklisi olarak seçilen Lazarus'un klibi 8 Ocak'ta albümle beraber yayınlanacaktı fakat "bir şey oldu" ve klip bir gün evvelinden, yani 7 Ocak gecesi Youtube hesabına yüklendi.

Bir önceki klibi, Blackstar'da, 1969 yılında günümüze taşıdığı ve bir çok şarkısında da (Ashes to Ashes, Hallo Spaceboy gibi) sözettiği alteregosu "astronot" Major Tom'un öldüğü gösteriliyordu. "Uzay yolculuğunun sonuna gelinmişti". Fakat bunu hiçbirimiz anlayamadık. Belki de yeni bir alter ego ile yoluna devam edecek diye düşünmüştüm. Oysa Lazarus klibi her şeyi açıklıyordu. Bowie'nin hasta yatağında başlayan klibin devamında kendisinin "yeniden doğuş"una tanıklık ediyorduk. Son bir kez ayağa kalkıyor ve parlak bir elbise giyip dans ediyordu. Sonra da Major Tom'un kurukafasının durduğu masaya oturup bir şeyler karalıyordu. Vasiyetini mi ? Teşekkürlerini mi ? Yoksa yeni şarkılarını mı ? Bilinmez. Son sahnede ise Bowie'nin ayakları geri geri sürünerek, içi zifiri karanlık olan gardroba "bilinmeyen bir güç tarafından" çekiliyordu.

Yarım asıra yakın bir kariyeri olan Bowie, tüm bu zaman boyunca müziğin çeşitli türlerinden örnekler verdi ve birçoğunda da rüştünü ispat etti. Pop, glam rock, art-rock, folk rock, psychedelic rock, hard rock, space rock, soul, protopunk, funk, ambient, dans, new wave, deneysel rock ve elektronik müzik, Bowie'nin denediği türlerden şuan aklıma ilk gelenler. Blackstar ise, deneysel caz formatında yaptığı ilk ve tek çalışma oldu. Hip-hop esintili, caz formatında kaydedilen deneysel bir art rock albümü olarak tanımlayabilirim.

Farkındayım, yazımın bu noktasına kadar albümdeki şarkıların içeriğinden fazla bahsetmedim; ama bu seferkinin alışılmışın dışında bir yazı olmasını istedim. Çünkü Bowie üzerine yazabileceğim son "albüm inceleme yazısı" ve bir şeyler yazarak albümün büyüsünü mahvetmek istemiyorum. Albümdeki yedi şarkı da Bowie'nin resmi Youtube hesabında (tık tık) yüklü durumda. Favori şarkılarımı yine aşağıda paylaştım fakat tüm müzik severlerin bu kutlu albümü baştan sona dinlemesinde fayda var. Son albüm. Son yolculuk.

"Öldüğü gün, bir şey oldu; ruhu yükseldi ve kenara çekildi
Başkası onun yerini aldı ve kahramanca haykırdı; 'ben kara yıldızım'" - David Bowie (Blackstar)


Bunları Dinlemeli: Lazarus, Blackstar, Tis a Pity She Was a Whore, Dollar Days

2 yorum:

 1. Çok mantıklı yaa klipleri izlerken ben de hiç anlamamıştım malesef :/ Nasıl bir adamsa gidişi bile asil ..
  Blog header'ını gördükçe insan daha bir üzülüyor üzülmesine ama şu bir gerçek ki ne Bowie 'nin şarkıları sonlanır ne de renkleri solar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayatı boyunca sanatıyla ilgilenen ve bunun üzerine sürekli yeni bir şeyler koymaya çabalayan Bowie'ye göre bir sondu gerçekten. Sanatını yaparak veda etti. Ne mutlu. Ama dediğin gibi fiziksel olarak bu dünyadan ayrılsa da, onun şarkıları ve dokunuşları her zaman müzikseverleri etkileyecek.

   Sil