60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

23 Kasım 2015 Pazartesi

Paris


"Celine Dion aşk şarkıları söylerken bizlerin şehirleri yanıyordu"

Bu kare bir Godspeed You Black Emperor konserinde çekilmiş. Hangi yıl olduğu konusunda bilgi mevcut değil. Zaten konumuz da bu değil. Konumuz Paris'te yaşanan terör saldırıları ve insanlığın durumu. Sert bir yazı olacak. Yüreği elvermeyenler lütfen okumasın. Çocukları da uzak tutalım. Çünkü sabrım doldu. Ortadoğu'da, Asya'da, Afrika'da şehirler yanarken, insanlar ölürken kılını kıpırdatmayanlar, "aşk şarkıları dinleyenler", bugün terörün korkunç yüzünden söz edip ağlıyorlar.

Paris saldırılarının haberini sabah aldığımda yüzümün rengi attı ve ufak çapta bir sarsıntı geçirdim. Rüyalarımın şehri, Avrupa'da özgür düşüncenin merkezi Paris kana bulanmıştı. Restoranda yemek yiyen, konserde şarkı dinleyen ve stadyumda maç seyreden insanlar bir anda kendilerini kaosun ortasında buldular, yüzden fazla masum insan katledildi.

Neresinden baksanız korkunç bir tablo. O konser salonunda herhangi birimiz olabilirdi. Tıpkı Ankara Garı'nda olabileceğimiz gibi. Tıpkı Suriye sokaklarında olabileceğimiz gibi. Hayatından "ama"ları çıkarmış bir insan olarak bu korkunç saldırılardan sonra koca bir ama dedim kendime.

Ama..

Her gün insanlar ölmüyor mu Ortadoğu'da ? Asya'da, Afrika'da ? Masumlar kendileri dışındaki kavgaların kurbanları olmuyorlar mı ? Başları kesilmiyor mu ? Evlerinden edilmiyorlar mı ? Ya o kadınlar ve çocuklar ? Babalar, eşler,.. Yağan bombalar, esen kurşunlar. Dünya mezbahaya dönmüş vaziyette. Her Allah'ın günü insanlar katlediliyor. Peki kimin umrunda oluyor ? Batı medyası en fazla birkaç satır geçiyor. Sonra unutuluyor. Çoğu zaman haberi bile yapılmıyor. Sonra Paris'te 100 kişi ölüyor. Bir anda Batı dünyası ayağa kalkıyor, terörün ne derece aşağılık bir şey olduğunu hatırlıyor. Mumlar dikiliyor, ekranlar karartılıyor, profillere Fransız bayrağı asılıyor sosyal medyada.

Şu sonuç mu çıkıyor ortaya: ölen 100 Fransız, ölen 100 Arap'tan, 100 Türk'ten, 100 Kürt'ten, 100 diğer milletten daha değerli ? Bunu herkes "elbette hayır" diye yanıtlar. Ama pratikte karşılığı bu maalesef. Batı dünyasına göre 100 Fransız vatandaşı, 1 milyon Iraklıdan daha değerli. Milyonlarca Suriyeliden daha değerli. Filistinliler zaten "manşete değmez"ler. İşte, medeniyet beşiği denilen Batı budur. İnsan kayıran, acıları taraflaştıran, ölümlerde "ama"ları kullanan bir medeniyet.

O gece sahnede konser veren grup zamanında Roger Waters'ın İsrail boykotuna hakaret ederek cevap vermiş ve İsrail konserinde kendi ifadeleriyle" kendilerini evdeymiş gibi hissetmişlerdi". Şimdiyse röportaj kaydetmişler ve kamera önünde gözyaşı dökmüşler. Paris'te konserde ölen masumlara ben de gözyaşı döküyorum ama aynı zamanda İsrail askerlerinin katlettiği insanlara da ağlıyorum. Grup elemanlarıyla bizim gibi gerçek barışı arzulayanlar arasındaki fark bu. Sen konser salonunda katledilenlerin arkasından ağlayıp, bir kaç ay evvel sahneye çıkarak İsrail politikalarına destek çıkarsan bu gözyaşlarını kimse inandırıcı bulmaz. Ne o seyirciler ne de o Filistinli yerleşimciler ölmeyi haketmiyor. Bunu o dar kafalarınıza sokun sayın grup elemanları. Silahlar başkalarına dönükken acılarla dalga geçenler, silahlar kendilerine dönünce anlıyorlar silahın ne kadar korkunç bir şey olduğunu. Filsitin'de ve dünyanın bir çok yerinde insanlar yıllardır silahların gölgesinde yaşıyor. Keşke silahın ve terörün fevkalade kötü bir şey olduğunu daha o zamanlar anlasaydınız. Gözünüzün önünde onlarca masum insanın ölmesini mi beklediniz bu gerçeği idrak etmek için ? Korkunçsunuz ve inandırıcılıktan uzaksınız fersah fersah.

Suriye'ye, Irak'a, Filistin'e, Mısır'a, Türkiye'ye ağlamayan Madonna'lar, Paris için konserlerinde konuşmalar yapıyor, gözyaşı döküyor. Basın da bunu gururla yazıyor; duyarlı sanatçıları !

Bu satırlar ölü yarıştırma maksatlı veya Paris katliamlarını yok sayma, küçümseme falan değil. Bu düpedüz gerçeklerin yüze vurumu. Batı dünyası bu. Ölüleri yarıştıranlar kendileri. Ortadoğu halklarını diktatörlerin idaresiyle başbaşa bırakan, işi bittiğinde "demokrasi" vaadiyle hesaplarını kesen ve gerideyse kaosu bırakan, bu sıradaysa kendi cebini dolduran bir Batı. Silahlarını satabilmek ve bombaladıkları toprakların zenginliklerini ülkelerine götürmek için devletleri yıkıma götüren onlar. Şimdi aynı çamur kendi topraklarına bulaşınca kalkıp gözyaşı döküyorlar.

Ne zamanki "benim teröristim, senin teröristin" mantığından vazgeçer Batı dünyası, o zaman bu terör belasının kökü kazınabilir. Bu şartlar altında barış hayali naiflikten öteye gitmez. Şimdi deniyor ki bunu yapanların yanına kar kalmayacak. Kalmasın. Kalmamalı da. Terörizm yenilmeli. Ama bunu yaparken yeni katliamlara yol açmayacağınızın garantisini vermelisiniz. Çünkü tarih gösteriyor ki şiddet ancak yeni şiddetleri doğuruyor. Ve maalesef tarih bir şeyi daha gösteriyor, savaşın efendileri her daim kaostan ve kandan medet umarlar. Büyük bir sektörün bu gelir kapılarının kapanmasına izin vereceklerini sanmıyorum. Ölen Parisliler de Suriyeliler de umurlarında değiller.

Mide bulandırıyorsunuz.

"Anne kurt, nereye gidiyorsun böyle ?
Ağzındaki çocuk senin değil
'Bundan sonra benim ve aksini söyleyenlere münakaşaya varım
Ağızlarınızdan dökülen pislikler, onları dinlemeyeceğim
Köpeklerinize bile birbirinize davrandığınızdan daha iyi davranıyorsunuz
Ağızlarınızdan dökülen kelimeler, midemi bulandırıyor
Kalplerinizdeki düşünceler beni hasta ediyor
Bizler özgür yaratıklarız, zevk için öldürmeyiz
Bizler yıldızlı geceler gibiyiz, binlerce gözün ardından bakarız dünyaya
Siz insanlarsa, sadece zevk için öldürürsünüz
Oysa (öldürmeye) ihtiyacınız yok ve buna rağmen durmaya niyetiniz de yok
Birbirinizi katlediyorsunuz, sadece zevk için
Ve absürt ve akıl dışı bahanelerle
Aman Tanrım, ne kadar da mide bulandırıcısınız !'"


6 yorum:

 1. Celine dion amerikan müzik ödüllerinde "paris" için şarkı söyledi ama lütfen çok duyarlı(!) kimseler onlar tamam bi filistinli ölürken aşk şarkısı söyleyebilir ama parisli ıskalayamaz .Niye çünkü para öyle istiyor sermaye böyle buyur etmiş ..
  Kapitalist sistemin süslü ikonlarının bu hikayede yerleri zaten hiç olmadı ama senin de dediiin gibi diğer dünyadaki tüm sivil halk niye sadece fransadaki olaylara tepki gösterdi bu ciddi bir sorun hatta daha ciddi sorunların da habercisi bence ..
  Bu olayın hezimeti büyük gerek insanlık açısından gerekse sivil halkın ölmesi açısından ama kendimize bir bakıyorum da Avrupa ortadoğudakilerin sanki ölmek kaderiymiş gibi davranıyor bizse sanki afrikadakilerin ölmesi kaderleriymiş gibi davranıyoruz bir çok sömürge devlet hala iç savaş halinde ve biz de bunları görmüyoruz avrupalılar bizi görmüyor ..
  Geçen gün bir proğramda katılımcı dünyanın sonu gelmeden insanlığın sona gelecek demişti korkarım bu gidişle haklı çıkacak
  Ne çok konuştum daha fazla uzatmadan korkunç gerçeklikte bir yazı olarak kalemine sağlık bunu yazan olarak bizler değil bunları yazdıranlar utansın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Paylaştığım görsel rahat 5-6 senelik bir şey ve demek ki hiçbir şey değişmiyor bu dünyada. Celine Dion hala "şarkı söylüyor". Yazık. Gerçekten midemi bulandırıyorlar artık. Jared Leto'nun konuşmasını takdir ettim; "France matters. Russia matters, Syria matters, Mali matters, the United States matters. The entire world matters and peace is possible."

   Tam da bundan bahsediyoruz işte, bu Paris'in terör sorunu değildir yalnızca, insanlık sorunudur ve herkesin yaşam hakkı kıymetlidir. Paris'e ağlayıp, Suriye'ye Lübnan'a Filistin'e ses çıkarmamak, Ukrayna'nın işgaline gıkını çıkarmamak korkunç bir aymazlıktır.

   Halen insanların özünde iyilik taşıdıklarına inanmak ve yola devam etmek istiyorum. Karamsar olmayacağım fakat bahsettiğin teorinin de haklılık payı var.

   Sesimizi duyan olur mu bilmiyorum fakat şu noktada elimizden gelen bu. Düşünüyorum bazen, ünlü sanatçılar ciddi sorumluluk taşıyorlar böylesi zamanlarda. Susarak ne kadar korkunç bir şeye imza attıklarının farkında bile değildir eminim bir çoğu.

   Sil
 2. Beyrut'ta ölen sahiplenilmiyor da Paris'te ölen sahipleniliyor. Demek ki insanlar kendini Paris'e Beyrut'tan daha yakın hissediyor. Kolonyallist dediğimiz adamlar genel bir aidiyet yaratmışlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beyrut ve Filistin son elli yıldır kevgire döndü. Ölen insanların tam rakamı biliniyor mudur o bile şüpheli. Ama kimin umrunda ? Paris'te ölenler sahipleniliyor nasılsa ! Ne kadar iğrenç bir şey bu emperyalizm. Bir de onu kutsayan hümanistlerimiz, liberallerimiz var. Nalet olsun.

   Sil
 3. Yine herkeslere hak verdiğim bir dönem ne kadar güzel, sana da hak veriyorum. Bir ara şöyle bir yazı okumuştum, ona da hak veriyorum.
  https://yesilgazete.org/blog/2015/11/17/paris-katliami-sonrasi-sosyal-medyada-bir-3-dunya-ozguveni-dalgasi-serkan-koybasi/

  Hep diyorum, Ankara'daki patlamadan sonra da iyice emin oldum, biz başımıza gelen her şeyi hakediyoruz, beceremedik insan olmayı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsan olmayı başaramayanlarla bunu deneyenlerin aynı potada erimesi çok üzücü. İnsanlıktan nasibini alamamış savaş çıkarcıları hayatlarını yaşarken, her şeyden habersiz insanların öldürülmesi, işkence görmesi, sürgüne gönderilmesi korkunç bir şey. Bunu hakedecek ne yaptık gerçekten bilmiyorum ama hakettiğimizi de düşünmüyorum. Artık hiçbir şey düşünemiyorum ya neyse.. Umudu diri tutmak lazım.

   Sil