60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

14 Eylül 2015 Pazartesi

İsyankar Kalp'ten Montreal Çıkarması

Rebel Heart (İsyankar Kalp) ismini verdiği onüçüncü stüdyo albümüyle Nisan ayında hayranlarıyla buluşan pop müziğin kraliçesi Madonna, geçtiğimiz haftasonu yeni turnesine Montreal-Kanada'dan başladı. Yeni turnesi Rebel Heart Tour, her zamanki gibi dört bölümden oluşuyor ve şarkı listesi ağırlıklı olarak yeni şarkılardan ibaret.


Ünlü boksör Mike Tyson videosu eşliğinde tavandan sarkan bir kafesin içinde yeni albümden Iconic'i söyleyen Madonna'yı ellerindeki haç motifli sopalarla postmodern samuray kostümlü dansçılar karşılıyor. Şimdiye kadar verdiği tüm konserleri izlediğim için rahatlıkla söyleyebilirim ki tüm zamanların en "sıradan" Madonna açılışlarından biri. Genellikle çarpıcı ve provokatif açılışlarıyla ünlü Madonna bu defa hayalkırıklığı yaşatıyor.
 
Büyük alanlarda, dev stadyumlarda yaptığı sarsıcı gösterilerle ünlenmiş olan Madonna'yı bu turnede daha ufak bir sahnede izliyoruz ve deyim yerindeyse fazlasıyla "oturaklı" bir şovla karşılaşıyoruz. Tabii ki bu durum bilinçli tercihin sonucu. Madonna turne başlamadan önce defalarca açıkladı, "Rebel Heart turnesi diğer turnelerime benzemeyecek, duygular ön planda olacak" diye.

Vadettiklerini ne kadar gerçekleştiriyor tartışılır; ama ilk defa zamanında çokça bahsettiği cinsellik, din, politika gibi konulara fazla "bulaşmayan" bir Madonna turnesi olduğu kesin. Öyle ki, gösterinin en "uç" noktası, yarı çıplak rahibelerle haç şeklindeki direklere çıkıp, dans etmek ! Tabii ertesinde sahnede beliren altın sofraya çıkıp dans ederken Son Yemek tablosuna da selam çakmayı ihmal etmiyorlar. Zamanında Vatikan'la restleşen birisi için bu da bir şey !

 
Yukarıda bahsettiğim gibi turnenin amacı küçük bir sahnede, işin şov bölümünü kısmen azaltarak duyguları coşturmak ve samimiyeti arttırmak. Tamamen yeni şarkılardan okuyarak duygusal bir şov yapamayacağının farkında olan Madonna da, 80'li yıllarda sevilen şarkılarından fazlaca yardım alıyor ve işin nostalji kısmını da kotarmış oluyor. Listeye baktığımızda uzun zamandır okumadığı True Blue, Who's that Girl, Material Girl, Holiday gibi şarkıların yanında daha önce hiç okumadığı Love Don't Live Here Anymore da kendine yer buluyor. Edith Piaf'ın La vie en rose'u da cabası.

Müzik eleştirmenlerince olumlu değerlendirilen turne için şahsi görüşüm olumlu değil. Nedense bir şeyler eksik gibi. Kaldı ki Madonna son otuz yıldır sesiyle değil sahne gösterileriyle ve danslarıyla önplanda olan bir şarkıcı. O yüzden de işin "şov" kısmının azalması ve "ses"in önplana itilmesi pek olumlu sonuçlar vermemiş gibi duruyor. Torch singer denilen kategoride yer alan diğer şarkıcılar varken, insanların duygusal bir akşam geçirmek için Madonna şovuna gideceğini sanmıyorum.
 
Şarkı Listesi: 

(I.Perde) Iconic, Bitch I'm Madonna, Burning Up, Holy Water/Vogue, Devil Pray
(II.Perde) Messiah (video geçişi), Body Shop, True Blue, Deeper and Deeper, HeartBreakCity/ Love Don't Live Here Anymore, Like a Virgin
(III.Perde) S.E.X./Justify My Love (video geçişi), Living for Love, La Isla Bonita, Dress You Up/ Into the Groove/Everybody/Lucky Star, Who's That Girl, Rebel Heart
(IV.Perde) Illuminati (video geçişi), Music, Candy Shop, Material Girl, La Vie en rose, Unapologetic Bitch
(Bis) Holiday

2 yorum: