60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

4 Ağustos 2015 Salı

Kelimeler Albayım


8 yorum:

 1. Oğuz Atay'ı hiç görmemiştimm görmek gibi bir isteğimde olmamıştı açıkçası ama yine de bir garip geldi onun kendi sesinden kendi üslubuyla onu dinlemek , çok hoş :)
  Başlığını görünce hemen aklıma leyla mecnundaki Yavuz abinin şu bölümü geldi :) https://www.youtube.com/watch?v=wTpOBoArZgM

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tutunamayanlar'ını okuduktan sonra onu görmek, duymak hatta keşke mümkün olsa tanışmak istiyorsun :) Allah'tan Youtube'a birisi şu videoyu eklemiş. Daha fazlasını ister gönül. Bu kadar önemli bir düşünce insanının kayıtlarının elimizde bulunmuyor oluşu bence fazlasıyla utanç verici.

   Zaten başlığı da Tehlikeli Oyunlar ve L&M'a gönderme olsun diye seçtim :)

   Sil
  2. Görünce bazı şeylerin büyüsü bozuluyor ya bazen bir yazarı öyle bir yere koyuyorsun ki insanlıktan öte gibi bir hal alıyor ,Ama oğuz Atayla ben de konuşmak sohbet etmek isterdim orası ayrı :)
   O zamanlarda Türk bürokrasisini kaydetmekten edebiyata sanata Oğuz atay'a sıra gelmemiştir :/

   Sil
  3. Maalesef yaşamında hakettiği bir kitleye sahip olamamış, tam olarak da anlaşılamamış. Hatta denir ki, o zaman kitapları ikinci baskı yüzü dahi görmemiştir. Kaydının olmaması doğal yani. Tabii bunun nedenleri çeşitli. Fakat okuduklarım kadarıyla diyebilirim ki temel sebebi, Atay'ın o dönem birilerinin kalemşörü olmayı seçmemesiydi.

   Eğer bazı ideolojik gruplara yakın dursa ve onların doğrultusunda "ucuz" partizan kitapları yazsaydı eminim şuan kendisi çok daha farklı bir yerde olurdu. Ha, bu yer daha mı iyi olurdu ? Bence değil. Edebiyatta olsun müzikte olsun, sanatın her dalında kalemşör olanları, bayrak sallayanları hiçbir zaman sevmedim.

   Herkesin dünya görüşünü belirtme hakkı vardır elbette lakin sanat insanlığı temel alan bir konu ve onu siyasetle zehirlemeye kimsenin hakkı olamamalı. Eğer bir kitapta propaganda sezinliyorsam anında yarıda keser bırakırım. Oğuz Atay da kendi görüşünü belli eder yapıtlarında ama hiçbir zaman bir grubun sözcülüğünü yapmaz. Onu bu kadar biricik yapan da bu özelliği kuşkusuz.

   Sil
  4. Burada bir lafa dalma ihtiyacı duydum. Ne acıdır değil mi; yazarlarımızın sanatçılarımızın değerini öldükten sonra anlamamız?
   Her birinin hayatını incelesek, ya ciddi fakirlik çekmişler ya da hastalıktan/olağanüstü durumlardan (bkz. belediye çukuruna düşme vs.) erken vefat etmişler...
   Bu insanlar şimdi yaşasalar; değil fakirlikle mücadele, muhtemelen zengin statüsünde olacaklardı!

   Sil
 2. Başlığı okuyunca Yavuz şiir okuyacak diye düşündüm, heyecan yaptım hemen.
  Ben de Oğuz Atay'ı hiç bir videoda izlememiştim. İyi oldu sabah sabah ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hihihi :) L&M'cular hemen ortaya çıktı :p Videoyu eklerken Tehlikeli Oyunlar'ın başka yerlerde de kullanıldığını gördüm (dizinin ismi aklımdan uçtu) lakin hiçbiri Yavuz'un sahnesi kadar anlamlı ve çarpıcı olmamış. Ne dersin :)

   Sil
  2. LM'yi çok özlüyoruz çünkü. Bu yüzden direk aklıma o sahildeki bank sahnesi geliyor. Tabi ki Yavuz'un yeri dolmaz, diğerlerinin dolmadığı gibi :/

   Sil