60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

29 Haziran 2015 Pazartesi

Yalnızca Zerafet Kısaca Şiir

Leonard Cohen - Can't Forget (2015)


Geçenlerde yolum düştü, sabahın köründe yeni çıkan albümlerin içinde kayboldum. Bereket versin, dükkanda fazla insan da yoktu, gürültü de. Sakin kafayla bakındım ve Leonard Cohen'ın yeni konser albümünün çıktığını farkettim. Tabii hemen satın aldım ve akşam döndüğümde büyüleyici saatler yaşandı. Cohen, evde tek başınıza sessizce dinlemeniz gereken ender sanatçılardan. Onun şarkılarıyla en iyi gidense yağmur, kahve ve bol yalnızlık.

Courtesy of Cohencentric

80. yaşını dolduran usta sanatçı, bunun şerefine kahvesi eşliğinde tek bir sigara yakmış. Kartonette bulunan (yukarıdaki) fotoğraf nedense çok etkileyici geldi. Yarım asra yakın sigarasıyla özdeşleşen, daha sonra ise sağlığı için sigarayı bırakan üstad, yeni albümünün ve 80.yaşının arkasından keyif yapıyor. Nice sağlıklı yaşlara Cohen. Hiç tanışmadığımız yol arkadaşımız.

Can't Forget, 2012 yılında çıktığı, iki sene boyunca dünyayı turladığı ve benim de İstanbul'da seyretme fırsatını bulduğum (konser yazım) Old Ideas turnesinde kaydettiği şarkılardan oluşuyor. Kimisi turne boyunca okumadığı, sadece konser öncesi provalarda okuduğu şarkılar. En sevdiğim Cohen şarkılarından biri olan Field Commander Cohen ve Joan of Arc gibi. Turnelerinde fazla okumadığı bazı şarkılara da yer verilmişti bu turnesinde; I Can't Forget ve Night Comes On bunlardan. İki tane de yeni şarkımız var; blues esintili Got a Little Secret ile Never Gave Any Trouble. Seksenlik Cohen'ın süprizleri bu kadar mı ? Uzun yıllardan sonra ilk defa başkasının şarkılarına yer veriyor albümünde. Quebec konserinde şehrin unutulmaz sanatçılarından George Dor'un La Manic şarkısını seslendirirken, Yeni Zelanda'da o günlerde yaşama veda eden country efsanesi George Jones'un Choices'ını yorumluyor. Cohen'ın müziği zerafet yüklü bir şiir.

Bunları Dinlemeli: Light as the Breeze, Choices, Joan of Arc, La Manic


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder