60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

20 Mart 2015 Cuma

Sade ve Sadece.. Özgürlük !

"Söyler şarkısını kafesteki kuş
Bilmediklerinin ama nicedir hasretini çektiklerinin ürpertisiyle
Ve uzak tepelerden duyulur sesi
Özgürlüğü şakırken kafesteki kuş "
- Maya Angelou
İnternette gezinirken şu videoyla karşılaştım. Hayatlarında ilk defa kafeslerinden ayrılan ve özgürlüğe koşan hayvanların ilk anlarından derleme bir buçuk dakikalık bir video. Önce izleyelim:


Sirklerden, hayvanat bahçelerinden, yunus parklarından ve daha nice kafesli kamplardan ne kadar iğrensek, nefret etsek az. Şu hayvanların şaşkınlığına bakar mısınız ? İlk defa "gerçek" yeşille, maviyle karşılaştıklarında yüzlerindeki ifadelere.. Nasıl bunu sürdürüyoruz anlamıyorum.

Çocuklarımızı sirklere, hayvanat bahçelerine "eğlenmeleri" için götürüyoruz. Bedeli ne peki bunun ? İşte bu. Yaşama alanı bambaşka yerler olan hayvanları, can taşıyan bu varlıkları esaret altına alıyoruz ve acılarından para kazanıyoruz. Hiç ama hiç utanmıyoruz. Yüzyıllardır da bunu sürdürüyoruz. Mutlu aile tabloları veriyoruz. Oysa geri planda küçük çocuklarımızın bile iki gün yaşayamayacağı kadar dar ve ilkel kafeslerde yaşamaya çabalayan bu koca koca hayvanlar yatıyor. Bu sirklerin ve parkların geçmişteki gladyatör dövüşlerinden ne farkı var ? Kan dökülmesini izlemeye gelen insanlarız sadece. Daha hala bir de "medeniyet" goygoyu yaparız.

Blackfish ve Cove belgesellerini izlediniz mi ? O su parklarında seyirciye "gülümseyen" yunuslar ve balinalar nasıl ortamlarından koparılıyor biliyor musunuz ? İşte aynen bu şekilde:
 

Gerçekleri öğrenin. Ağlayın. Cove'u izlerken daha önce hiç bu kadar korkmadığımı farketmiştim. O yunusların ailelerinden koparılışını, işkence edilerek dünyaya "servis edilişini" izlerken tek yaptığım ağlamak oldu. İzleyin, dövünün ve ağlayın. Ama bu kadarla kalmayın. Gözyaşlarınız kuruduğunda kendinize gelin. Bu zulme ortak olmayın. Harekete geçin !

Çevrenizi bilinçlendirin. İzletin bunları. Neticede bu bir sektör. Para kazandırmazsanız iki gün bile dayanamazlar. O çadırlar toplanır, parklar kapatılır, hayvanat bahçeleri harabeye döner. Eğer bu modern çağda yegane güç paraysa, bu gücü kullanın.  Hayvansız sirklere gidin (Türkiye'de örneği var artık), petshoplar yerine barınaklardan veya sokaktan evlat edinin, balina görmek istiyorsanız İzlanda'ya gidin. Orada çok güzel balina turları var. Doğal ortamlarında mutlu balinalara tanıklık edin. Ne yapıp edin, zulme ortak olmayın. İnsanoğlu dünyaya zulmetmek için değil sade ve sadece yaşamak için geldi. Bunu aklınızdan hiç çıkarmayın.

8 yorum:

 1. Medeniyet sadece hayvanları değil insanları da hapseden bir şey. Bize sunduğu 'lütuf' özgürlük ama tüm canlılar medeniyetten önce daha özgürdü.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aldatmacadan ibaret medeniyet denen tek dişi kalmış canavar.

   Sil
 2. Çok haklısınız. İnsanoğlu doğayı tahrip etmeyi hayvanları böyle böyle nesillerini tüketmeyi ne zaman bırakacak acaba. Halbuki biz daha yokken onlar bu dünyadaydı. Bizler evler inşaa etmeden bu bölgeler onların doğal yaşam ortamıydı. Hem evlerini gaspedip zorla komşu olduk hem onları amaçlarımız ya da zevklerimiz için basitçe hapsediyor öldürüyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle. Hem biz onların doğal ortamlarına tecavüz ediyoruz, binalar dikip, ormanları yıkıyoruz, dereleri kurutuyoruz; sonra da çıkıp "şehre ayı inmiş, sokakta köpekler var" diyoruz. Bu düpedüz ikiyüzlülük bence.

   Sil
 3. Çok haklısınız. İnsanoğlu doğayı tahrip etmeyi hayvanları böyle böyle nesillerini tüketmeyi ne zaman bırakacak acaba. Halbuki biz daha yokken onlar bu dünyadaydı. Bizler evler inşaa etmeden bu bölgeler onların doğal yaşam ortamıydı. Hem evlerini gaspedip zorla komşu olduk hem onları amaçlarımız ya da zevklerimiz için basitçe hapsediyor öldürüyoruz.

  YanıtlaSil
 4. Şöyle bi düşündüm de , yunus parkları , petshopları sirkleri .. Kapanmaz be zihin .. Ne yaparsak yapalım buna imkan yok neden bu umutsuzluk dersen umutsuzluktan çok realite demek gerekiyor biz öyle bir insanoğluz ki yüzyıllardan beri avcılığı yani katilliği spor dalı olarak görüyoruz. Şehirlisi köylüsü sultanı halkı yerlisi burjuvası demeden hem de ! Doğa da hangi canlı başka bir canlıyı zevk olsun diye öldürecek kadar cani olabilir ki ..
  En kısa sürede bahsettiğin belgeselleri izleyeceğim merak ettim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Boğa dövüşleri Kanarya Adaları ve Katalonya bölgesinde yasaklandı. Düşün bak onca turist çeken korkunç bir sektör demek ki zorlamayla dize getirilebiliyormuş. Umutsuz değilim :) O günler bir şekilde gelecek Mariposa. İnancım tam.

   The Cove özellikle müthiş. Benim umudumu diri tutuyor. Çünkü bizzat yunus parklarının içinden gelen birinin sistemi içerden çökertmesine tanıklık ediyorsun o belgeselde. Helal olsun adama dedim. Geçmişteki tüm günahlarına rağmen.

   Sil
  2. Umudunu kırmak istemem ama ülkemizde de horox ve köpek dövüşleri yasak ama nerdeee uygulayan , katalanlar da bize çok benziyor eminim orda da devam ediyordur ama neyse umut ettikçe varız , umut etmye devam belki bir gün belgeseldeki gibileri gerçek hayatta daha çok görürüz

   Sil